Vysnívaný chlapec v realite

0
1537

Zavri oči a snívaj

Alice, hlavná hrdinka romantického príbehu, prežíva najkrajšie sny. Objavuje sa v nich „jej chlapec“, no problém je v tom, že je nereálny. Kiežby bolo všetko také ako v snoch – bláznivé, zábavné, romantické a okúzlujúce. Aký šok však zažije, keď zistí, že jej vysnívaný chlapec existuje, chodí s ňou do školy a na jej smolu má i priateľku. Sníval aj on o nej? Pozná ju? Jeho správanie nasvedčuje tomu, že áno…

Naivná romantika sa tiahne od úplného začiatku knihy. Hlavná hrdinka predstavuje dievča, ktoré túži po niečom, čo nemá na dosah ruky. Keď však zistí, že sa veci menia, jej správanie je šialené. Ukazuje sa jej zaslepenosť, neskúsenosť a aj tvrdohlavosť. Zaslepili ju sny a prestala realitu vnímať. Stráca sa v tom, či chce skutočného Maxa, alebo toho zo snov. Ťažko veriť, či sa naozaj zmenila, alebo nie. Kniha vám však ukáže vzťahy medzi mladými ľuďmi, ich túžby i sklamania. Predstaví zaujímavú tému prepojenia dvoch ľudí v snoch, čím sa autorka vybláznila aj vo fantazijnom svete za oponou bežných ľudských problémov.

Zavri oči a snívaj - Lucy Keating - duša ženy

Šialená zamilovanosť

Hlavná hrdinka je tá, do ktorej vnútra vidíme, no vidíme napokon aj jej chovanie. Autorka si vzala jednoduché, klasické dievča, ktoré túži po matke, ktorú má i nemá, túži po zmenení vzťahu s otcom a taktiež túži po chlapcovi, ktorý by zaplnil jej prázdne miesta v srdci. Nezíska z toho všetko. No toho svojho princa má blízko a zrovna kvôli nemu sa niekedy správa nepremyslene, naivne až šialene. Celkovo láska vykreslená v tejto knihe je niekedy pritiahnutý za uši. Čiže pre čitateľky, ktoré premýšľajú viac racionálne, tento príbeh asi nebude ich šálka kávy. Avšak, na druhej strane, tie z vás, ktoré majú svojho vysnívaného princa, stále majú hlavu v oblakoch a vždy očakávajú šťastný happyend, tie to skôr môže nadchnúť. Treba však brať do úvahy, že kniha je určená mladším čitateľkám, ktoré ešte naozaj snívajú o láske tak, ako hlavná hrdinka- Alice.

Zaujímavý nápad snov

To za čo z mojej strany možno autorku pochváliť je jej nápad so snami. Viac ako to, že ako dopadne vzťah Alice a Maxa, ma  zaujímalo vyriešenie problému ich spoločných snov. Riešenie síce bolo už suchšie, no sny ma neustále držali v pozornosti pri čítaní. Veď každý máme sny a je záhadou, prečo sú, prečo sa nám zrovna to sníva a ako sa to vôbec do tej hlavy dostalo. Sny boli v tomto prípade to, čo podržalo autorku, pretože vytvorili zaujímavú zápletku a zároveň umožnili autorke, aby sa i ona vybláznila vo svojej kreativite.

Predstava dokonalosti

Tak tomuto sa nevyhli dokonalé opisy dokonalého Maxa. V podstate bol úžasný vo všetkom z pohľadu zaľúbenej Alice. Ľudia však takí nie sú v realite. Každý má ten mínus v sebe, či už v správaní, alebo v zovňajšku. Radšej nech je postava vykreslená aj s drobnými chybami, ako dokonalá a tým časom aj nenávidená. Ide o dievčenský román, ktorý má mať i tie skutočné prvky. Samozrejme, že sa tam vyskytujú, ale takáto absurdita pri postavách vytvára len domnienku „cukríkového“ príbehu a nepodnecuje k hlbšej analýze vo vzťahu k postavám.

Citová strata ( matka, sestra )

I keď hlavná hrdinka väčšinu knihy rieši svoje ľúbostné problémy, ku koncu sa dostávajú do popredia i tie rodinné, ktoré sú spôsobené odchodom matky od rodiny ešte v jej útlom veku. V Maxovom prípade je tam viditeľný smútok za sestrou. Čiže obe postavy trpia určitou stratou, s ktorou sa učia žiť. Alice sa svoj vzťah s matkou snaží i riešiť, avšak jej snaha je márna, keďže zo strany matky cítiť povrchný záujem o dieťa. Veľká škoda je, že zrovna tieto témy sa nepodarilo autorke viac rozviť. Viac je teda kniha mierená na dejovosť, ktorá má udržať čitateľa pri čítaní, ako nejaká vnútorná analýza pocitov, túžieb, problémov dospievajúcich ľudí.

Dá sa povedať, že kniha nie je žiadny booom, ale ani žiadna katastrofa. Ide o taký trošku pritiahnutý za uši romantický príbeh dvoch dospievajúcich ľudí, ktorí sa ešte vo svojom živote hľadajú. Dáte šancu takému snívaniu?

 

Zavri oči a snívaj - Lucy Keating - duša ženy

„A neboj sa plniť si sny, Alice. Koniec koncov je to všetko, čo máme. A čím sme bez našich snov? S láskou, mama

Hľadela som sa posledné dve vety a pustila som mobil vedľa seba. Sny sú všetko, čo máme? Zamračila som sa. Nie, mami. Máme toho oveľa viac. Máme priateľov, milované osoby a skutočný život. Záleží len na ľuďoch, skutočných ľuďoch, ktorým záleží na nás. Spoliehajú sa na nás. “ ( str. 254, 255 ) 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu