Východoázijská časť v Mlyňanoch sklamala…

1
1143

Arborétum Mlyňany

Arborétum Mlyňany som navštívila tento rok hneď dvakrát. Prvýkrát na to  bolo ešte skoro, pretože ešte nebolo vidieť rozkvitnuté kvety, ale skôr počuť neutíchajúce vyspevovanie vtákov. Aj čo sa týka nejakého upratovanie, nedá sa povedať, že by to vtedy bola sláva. Všetka voda bola veľmi špinavá, v niektorých častiach trávnatých plôch boli porozhadzované odpadky…sklo a papiere ( tie tam boli aj druhýkrát…) a celkovo to pôsobilo pochmúrne.

O mesiac neskôr sa výprava do arboréta opakovala. Najviac som sa tešila na japonskú a čínsku časť (celkovo ázijskú), ktorá ma však najviac sklamala. Voda už síce bola čistejšia a aj včelie alebo osie hniezdo ( neviem, ktorý hmyz tam mal domov, pretože mám problém rozlišovať včelu a osu…:/ ) bolo odstránené, no nemala som žiaden wau efekt. Na fotkách to vždy vyzeralo tak úžasne a možno aj preto prišlo teraz sklamanie. Z tohto miesta vznikla len jedna fotka, ktorú tu však neuvidíte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nálada sa mi však zlepšila oblasťou severoamerických drevín, kde toho bolo naozaj hodne a aj prejsť sa lesom bolo v tom teple príjemné. Z tohto miesta vzniklo aj najviac fotiek, plus aj taká, ktorú mám úplne najradšej.

I keď plánik a mapa miesta vyzerala dosť veľko, samotný prechod Ambrózyho vždyzeleným parkom, plochou východoázijských drevín, plochou severoamerických drevín, plochou drevín zo Slovenska a plochou drevín zo Severnej Kórey nezabral veľa času. Spolu s fotením a prezeraním prírody to zabralo niečo cez hodinu.

Počas prechodu je návštevník vedený tabuľami a náučnými tabuľami, z ktorých sa dozvedá dôležité informácie o rastlinstve a taktiež je ďalej nabádaný, ktorým smerom sa má ďalej vydať. Priestranstvo je plné lavičiek na oddych, čo bolo aj vidieť, keďže v arboréte bolo mnoho rodín s deťmi, ale aj starších ľudí, ktorí sa zastavovali na desiatu.

Okrem rastlinnej prehliadky návštevníka zaujme aj kaštieľ, pri ktorom sa nachádza niečo ako parčík s množstvom kríkov, ktoré boli vtedy rozkvitnuté a vyzeralo to, že dokonca tam ľudia čakali v radoch, aby sa mohli pofotiť.

No a ak máte radi výhľady, tak sa vám jeden na polia a v diaľke i na nejaké tie kopčeky naskytne…

Celkovo sa mi v Mlyňanoch páčilo, ale len určité časti. Dobré bolo aj, že vyšlo pekné počasie, čo však znamenalo aj veľa návštevníkov. Nie je to síce miesto, ktoré by som chcela navštevovať stále ( predsalen prvýkrát v arboréte vo veku 22 rokov hovorí dosť jasne, iní si to odfajknú už na základke…) , ale celkom dobre som si tam oddýchla, videla rastliny, ktoré nemám pri činžiaku a bola to len zastávka v ceste, pretože výlet mal ešte pokračovanie…

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu