Vianočné čítanie – Nečakaný vianočný list

0
1645

Dnes tu mám pre vás tip na knižný darček pre deti. Samozrejme, že aj dospelák si to môže prečítať. Ja som to prečítala, pretože som to darovala do jednej triedy práve dnes. Mali to ako darček od Mikuláša a nemohla by som to urobiť, že by sa mi kniha nepáčila a darovala by som ju niekomu. Najmä, čo sa týka detí, tak tam veľmi sledujem, akú myšlienku im daný príbeh podsúva a na druhom mieste sledujem grafické spracovanie. Možno by niekto namietal, že tie obrázky nie sú také podstatné….ale pracujem s deťmi a zväčša ich zaujmú práve knihy, ktoré majú ten dizajn prepracovaný práve pre ich oko. A práve tieto dva aspekty by som trochu ohodnotila.

Príbeh hovorí o medvedíkovi čistotnom Pukovi, ktorý stále dúfa, že raz dostane poštu. Je to veľmi pokorný a trpezlivý medvedík, čo môže byť pre deti dobrý príklad. Samozrejme, že tá pošta k nemu napokon pôjde, ale bude musieť prejsť určitými komplikáciami. A to, že to skončí tak šťastne je práve vďaka dobrým vlastnostiam, ktorými disponovali hlavní aktéri. Prvé pozitívum je samozrejme Puk a jeho vlastnosti a druhé plus je to, že malí hrdinovia sú dávaní do popredia a autorka textu im dáva určitú vážnosť a motiváciu zvládnuť aj ťažšie veci.

Čo sa týka ilustrácií, tak tie sa mne veľmi páčili. Sú robené na celé strany, zaberajú viac priestoru ako text, preto je kniha aj vhodná pre deti od 6-7 rokov. Zároveň je vhodná aj pre škôlkarov, ak rodičia rozprávajú z hlavy príbeh a dieťaťu to ukazujú na obrázku, lebo tu sa s tým dá krásne pracovať a dotvárať množstvo opisov zvieratiek, vnútorných opisov či činností.

Toto spojenie textu a ilustrácií je preto veľmi vydarené. Ku knižke sa dá takto vracať pred Vianocami, dokáže vytvoriť vianočnú pohodu a podľa mňa to je vhodným darčekom pre malé deti. Aj na ich trénovanie čítania je ten text primeraný, nie je hustý, čiže sa v ňom nestrácajú. Je to tenučká knižočka, ktorá poteší a poteší aj tou cenou, lebo mňa stála 5.90, čiže nie je to nejaká horibilná cena. Tak, ak neviete, čo dieťaťu darovať pod stromček – tu je jeden z tipov.

Pri väčších deťoch by som zvažovala vianočné knižky Luskáčik a Vianočná koleda.

vianočný list

vianočný list

vianočný list