Vianočné čítanie – Láska v čase Vianoc

0
1155
láska v čase Vianoc

Lisa Kleypasová – Láska v čase Vianoc

Knižka Láska v čase Vianoc vo vás nabudí atmosféru Vianoc nielen vďaka svojmu názvu, ale i vďaka obálke, ktorá je celkom jednoduchá. Snehové vločky na bledomodrom podklade na nej navodzujú Vianoce so snehom, po ktorých skoro každý túži. Vnútri knihy Vianoce vystupujú ako obdobie, v ktorom sa celý dej odohráva. No nielen tak.

Celý príbeh je najmä o dvoch hrdinoch a ich láske, ktorá je najmä prezentovaná vášňou. Rafe je muž, ktorý ľahko získa ktorúkoľvek ženu. Teraz sa však kvôli vyhrážkam otca musí oženiť s Natalie, slušnou Angličankou, ktorú Rafe zaujme. Rafe vďaka svojej záletníckej minulosti nie je práve džentlmen a kvôli tomu sa musí čo-to naučiť aj o etikete londýnskej spoločnosti. Hannah je sesternicou Natalie a Rafovi má poskytnúť informácie o Natalie, aby dvorenie prebehlo ako masle. A naozaj by to tak prebehlo, keby sa do toho nezamotali komplikácie. Rafe zisťuje, že oženiť sa z pravej lásky nebude také jednoduché. Musí sa rozhodnúť či poslúchne svoje srdce, alebo dá prednosť majetku a postaveniu, ktoré na neho čaká po dohodnutom výdaji.

Už možno z úvodu predpokladáte, že knižka Láska v čase Vianoc vás presunie v čase a predpokladáte veľmi správne, pretože dej sa odohráva v 19. storočí v Anglicku. Okrem postáv, ktoré som spomínala vyššie, sú v knihe dôležité ešte Rafeove sestry, ich manželia a rodičia Rafa a Natalie. To je celkom dosť postáv, na to, že tá knižka je taká tenučká. Určitým spôsobom je tam každý dôležitý, lebo práve vďaka nim sa prezentuje láska rodinného kruhu, ktorá je práve tak citeľná i počas vianočných sviatkov. Tento bod považujem za najpozitívnejšiu črtu príbehu, ktorý je inak celkom jednoduchý a predvídateľný. Okrem toho ja na ňom oceňujem i spomenutie diela Vianočná koleda, čo patrí medzi moje must have počas Vianoc. Autorka prezentuje hlavnú myšlienku Vianočnej koledy, ktorá ma zasiahnuť jednotlivé postavy i v jej knihe, no myslím, že aj čitateľa, ktorý číta titul Láska v čase Vianoc.

,,Mám čítať?“ Všetky zvolali jednohlasne. ,,Áno!“ ,,Čítajte ďalej, slečna!“ ,,Práve prišiel prvý z troch duchov,“ povedal jeden chlapec. Hannah sa usadila do kresla, našla správnu stranu a začala čítať.

,,Pane, vy ste ten ohlásený duch?“ opýtal sa Scrooge. ,,Áno.“ Hlas bol mäkký, príjemný. Ale zaznel veľmi ticho, akoby z veľkej diaľky. ,,Kto ste? Čo ste?“ spýtal sa Scrooge. ,,Som duch minulých Vianoc. 

Hannah zodvihla zrak a zadržala úsmev, keď uvidela fascinované detské tváričky a čarovné chvenie, ktoré sa ich zmocnilo pri jej predvedení duchovho hlasu. Ďalej čítala a zázračné slová pána Dickensa ich všetkých očarili a Hannino srdce zbavili pochybnosti a hnevu. A spomenula si na niečo, čo už zabudla: Vianoce nie sú len obyčajný deň. Vianoce sú pocit.

( str. 80 )

Láska v čase Vianoc

Musím však ešte upozorniť, že sa jedná o „historický“ erotický román. I keď tá erotika nie je tak vulgárna, z môjho pohľadu autorka vsadila len na ňu a na vášeň. Hlavné postavy nemajú ako zaujať čitateľa/čitateľku. Sú v podstate jednoduché, vášnivé, nevedia, čo chcú, nekladú si nejaké morálne otázky vo svojom vnútri. Tak sa stane, že jedna z hlavných protagonistiek sa hrá na slušnú, no vzápätí koná opak. Zvaľuje to na vášeň a následne na nekonečnú veľkú lásku, ktorú pocíti k niekomu, ku komu sa správa pohŕdavo. Celkovo sa tomu príbehu nedá veriť, lebo neveríte protagonistom. A keď neveríte postavám, tak sa nedá veriť ani opravdivosti lásky, ktorá je myšlienkou knihy.

Na druhú stranu uznávam, že niekomu stačí takáto ľahšia knižka, ktorá si nevyžaduje  žiadne hlbšie analýzu u recipienta. Číta sa rýchlo, v podstate viete, ako to skončí, no ste radi, že to tak skončilo, lebo to skončilo tak, ako má. (len mňa irituje, keď niekto vykrikuje ako niekoho miluje na celý život, keď sa s ním pozná pár dní a pritom myslí len na to, ako by rád s dotyčnou skončil v posteli a čo všetko by v nej s ňou robil) Trpela som pri tých postavách, no musím uznať, že dej išiel rýchlo a ľahko.

Pestúnky a ošetrovateľky prišli po deti a nešťastná Hannah vyšla ako vo sne na chodbu. Nikto jej nikdy nepovedal, že láska bolí v každej bunke tela. Bola si celkom istá, že nebude schopná zúčastniť sa svadby Rafa a Natalie, že všetky udalosti ich manželského života, narodenie detí, oslavy a rituály, nebude vedieť zniesť. Než sa odpúta, bude ju dusiť žiarlivosť a zúfalstvo a zatrpknutie. Známa múdrosť pre ženu v jej situácii bola, že raz stretne iného muža a zabudne na Rafa Bowmana. No ona nechcela stretnúť iného muža. Nikto jemu podobný neexistoval.

( str. 136 )

Láska v čase Vianoc

Na mňa je táto kniha až príliš plytká. To vianočné v nej pozostáva z obdobia, kedy sa príbeh odohráva, pripomenutí si Dickensovho diela a myšlienka súdržnosti rodiny a prekonaní prekážok, ktoré sa v nej môžu vyskytovať. Toto všetko je veľmi pekné, ale celkový dojem to veľmi nevylepší..Odporúčam ju tým čitateľkám, ktoré cielene siahajú po knihách, v ktorých sa vyskytuje erotika. Najradšej by som ju však neodporúčala nikomu. Ak preferujete literatúru, ktorá sa mne páči, tak na 19. storočia je tu určite špecialistka Jane Austenová, ktorá má určite prepracovanejšie romány, kde sa nachádzajú postavy, s ktorými neustále pracuje, čiže to nepôsobí vôbec plytko a oveľa viac to dá čitateľovi.

Moje hodnotenie

2.5 /5

Autor: Lisa Kleypasová

Názov: Láska v čase Vianoc

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvok je citovaný z knihy Láska v čase Vianoc, strany 80 a 136 .

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu