Úsmevná romantika – Láska a iné vykoľajenia

0
1486
Láska a iné vkoľajenia

Leah Konenová – Láska a iné vykoľajenia

Láska a iné vykoľajenia je romantická knižka plná úsmevných okamihov. Ja sama sa nesnažím vyhľadávať preromantizované tituly pre násťročných, no po tejto knižke som siahla po tom, čo ju chválila jedna čitateľka. Nemala som od nej ani vysoké očakávania, no napokon som bola milo prekvapená.

Dej sa odohráva počas zimy. Hlavní hrdinovia, Ammy – zatrpknutá voči láske a Noe – romantická duša, sa stretnú vo vlaku, ktorý má technické problémy. Ammy uteká na vzduch od matky a Noe sa ide pokúsiť dať opäť dokopy s expriateľkou. Tých problémov sa počas ich cesty vyskytne viacero: stratia sa, budú po nich strieľať, či dostanú šmyk. Spoločná cesta pôsobí až ironicky. Úsmevné situácie však vôbec nepôsobia nasilu, ale čitateľ ich berie s ľahkosťou. Knižka však nezachytáva len búšiace srdiečka našich hlavných hrdinov, ale taktiež vážnejšie témy.

Láska a iné vykoľajenia

Milá romantika

Áno, táto knižka je práve pre tie dušičky, ktoré hľadajú milú romantiku s ktorou sa zababušia pod paplón a skvelo si pri nej oddýchnu. Zrejme som to aj ja potrebovala po všetkých knihách, ktoré som čítala na tému holokaustu… a tak som sa nechala unášať fantáziou tejto autorky. Spoznanie a prechádzanie peripetiami hlavných hrdinov je „ako z románu“ a sama si neviem predstaviť, že by to niekto naozaj zažil na vlastnej koži. Preto i za sebou nasledujúce  absurdné situácie pôsobia o to viac romanticky a čitateľ stále čaká na ďalší háčik, ktorý by im nejako skomplikoval cestu do ich cieľov. Treba však upozorniť, že isté nástrahy, ktorými budú musieť prejsť si čitateľ vie aj dopredu predstaviť, poprípade už pre neho môžu byť pritiahnuté za uši. Musím sa priznať, že ja som už bola v takom čitateľskom rozpoložení, že som to v tech chvíli ajtak žrala autorke. Dokázala totižto cez pochmúrne počasie vytvoriť atmosféru tepla a potreby sa k niekomu pritúliť.

Rodinné problémy

Popri tej všetkej zaľúbenosti kniha rozoberá aj vážnejšie témy. Jednou z nich je samotný dôvod, prečo Ammy cestuje vlakom, v ktorom sa stretne s Noemom. Veľmi ťažko nesie rozvod svojich rodičov. Jej mama sa psychicky rúti dole, zatiaľ čo otec začína nový život. Na jednej strane je jej ľúto svojej matky, nechce od nej ísť preč, no potrebuje sa nadýchať „čerstvého vzduchu“, ktorý si myslí, že jej zabezpečí nová rodina jej otca. Otcovi však tiež všetko ešte neodpustila. Ammy má silnú zásadovosť byť lojálnou, čo sa ukáže aj pri jej rozhodovaní. Túto vlastnosť však nepociťuje u svojho otca. Z jej charakteru cítiť strach, bolesť a neistotu. Určitú stratenosť vo svete, v ktorom nemá svoje miesto v kruhu rodiny, keďže sa nedá povedať, že sú rodina. Ammy je dievčaťom, s ktorým sa môže stotožniť čitateľ, ktorý prežil podobnú situáciu. Cez jej emócie pociťuje, že nie je sám a že sa nájde niekto, kto mu naozaj rozumie. Zároveň spolu s Ammy sa pokúša preniesť cez tieto stavy a odpustiť rodičom, brať ich takých akí sú a rovnako ich ľúbiť ako predtým. Vážiť si ich aj cez chyby a priať im len šťastie.

Byť sám sebou

Noemov príbeh zas otvára otázku : Kto skutočne som? Som sám sebou, alebo som taký, akého ma niekto len chce mať? Počas celého príbehu môže recipient sledovať určité uvedomovanie sa Noea práve v týchto otázkach. Ammy mu ukazuje to, že je správne, keď je sám sebou a nie to, aby ho niekto pretváral. Napokon vďaka tomu si Noe uvedomí svoju hodnotu originálu, s ktorým nemožno manipulovať a prispôsobovať ho na svoje potreby. Len tak sa dá vytvárať i ďalšie vzťahy, na princípe rešpektovania a vzájomného pochopenia bez účasti manipulácie a citového vydierania.

Láska a iné vykoľajenia

„Otočím sa na Noema. Stále má ruky na volante, ale v tvári sa mu zračí hrôza a ja ani neviem, v akom poradí sa to všetko deje, ale stále sa pohybujeme na okraji cesty, smerujeme ku krajnici, ľad nás unáša, kam sa mu zachce. Zapriem sa rukami do palubnej dosky, Noe opäť zanadáva a skočí na brzdu a….

Otočíme sa.

Raz, dvakrát, možno tri razy. Neviem to naisto.

Svet, temnota, búrka je všade okolo nás a my sa divoko točíme a mne prúdi krv v žilách a dýcham tak prudko, až sa bojím, že dostanem panický záchvat ako moja mama, a bohvie, čo sa bude diať potom.“

(s. 160)

Láska a iné vykoľajenia

Záver

Táto na pohľad jednoduchá knižka skrýva i myšlienky pomedzi riadkami, ktoré z nej nerobia len ľahkú romantickú literatúru. Na povrch sa síce dostáva láska, no je sprevádzaná i ťažšími témami, ktoré gniavia vnútro dvoch protagonistov. Ťažká cesta tak nevedie len k láske a k ich cieľom, ale i k uvedomeniu si vlastných hodnôt a vlastnej hodnoty v medziľudských vzťahoch. I napriek tomu, že knižka sa mi úžasne čítala a som spokojná aj s myšlienkami, ktoré odovzdáva ďalej, musím jej trošku pri hodnotení strhnúť. Predsalen boli tam pasáže, ktoré sa v podvedomí dali predvídať a na to, aby som ju ohodnotila plným počtom, by som musela pocítiť wau efekt.

Moje hodnotenie

4 /5

Autor: Leah Konenová

Názov: Láska a iné vykoľajenia (2018), Love and other train wrecks (2018)

Foto: dusazeny.sk

Odporúčam vám prečítať si aj knihu Zavri oči a snívaj.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu