Treba hľadieť v živote na to dobré

0
719

Ľudia, ktorí lietali – Bruno Ferrero

Veľakrát je život uponáhlaný. Treba robiť veci do školy, do roboty, ísť nakúpiť, navariť, chvíľu aj spať ….a popritom všetkom nájsť i tú malinkú chvíľku pre seba. Ľudia, ktorí lietali je kratučkou knižkou, ktorá ponúka krátke príbehy so zamyslením. Ako hovorí i samotný podtitul – Malé príbehy pre potešenie duše – práve tie duše majú byť zasiahnuté.

Ľudia, ktorí lietali - Bruno Ferrero - duša ženy

Príbehy so zamyslením

Každý príbeh ponúka čitateľovi zamyslenie ohľadne života. Zastavuje človeka v kolotoči, v ktorom sa práve nachádza a núti ho aspoň nachvíľočku spomaliť, až sa úplne zastaviť. Vnímať seba, svoje okolie, hľadať situácie z knihy aj vo svojom okruhu známych a blízkych . Je to podmienkou tejto knihy, snažiť sa hľadať hlbší zmysel vo svojom živote a premýšľať nad životom, nad sebou, a nad tým, čo chcem, aby zo mňa bolo v budúcnosti. Ak sa dané príbehy prečítajú bez emócie a rozumu, je to čítanie oničom, bez výsledku. Treba byť kritický, ale taktiež prijať kritiku, ktorá nie je síce povedaná priamo, ale čitateľ ju môže cítiť. Kniha nie je namierená proti nikomu, ukazuje len problémy, ktoré sa vyskytujú v spoločnosti. A teda, jedine len my ich môžeme napraviť.

Motivácia

Mnohé z daných krátkych príbehov ponúkajú nielen rady, ale taktiež motivujú k lepším výsledkom. Ide najmä o sebarozvoj, o vnímanie svojej hodnoty a taktiež tvrdosti a húževnatosti nebáť sa vystupovať so svojimi názormi ( i keď môže byť iné a niekto by na ne namietal ). Tvrdosť tu nie je však braná ako niečo surové, silové, násilné. Nie je to tvrdosť srdca, aby sme k sebe nikoho nepustili, aby sme boli zatvrdnutý a mysleli len na seba. Je to tvrdosť vystáť niečo, i keď sa to môže zdať byť najprv nepríjemné, tvrdosť súvisiaca s vytrvaním – čo prechádza až ku viere, tvrdosť robiť niečo dobré, i keď nevidno hneď výsledky.

Duchovno

Možno rada pre niekoho, kto nijakým spôsobom neholduje či už náboženstvu, alebo celkovo nejakej duchovnej sile…nebude to vaša šálka kávy. Pri niektorých príbehoch sú konkrétne použité aj state z Biblie. Na druhú stranu pre niekoho, kto je veriaci, to nie je žiadnou prekážkou ( naopak, je to plusom ) a viem, že to čítali aj takí, ktorí nemajú presne vymedzené v čo veria, ale veria v niečo..V mojom prípade to bolo milé doplnenie textu a veľakrát to daný text  dopĺňalo, alebo vysvetľovalo konkrétnejšie. Našli sa tam aj príbehy, kedy zrovna krátky doplnok tvoril základnú myšlienku, tému a tá bola ďalej rozvitá príbehom.

Rýchlosť

Tento bod je zároveň kladný aj záporný. Kladný v tom zmysle, že naozaj nepotrebujete na prečítanie tejto útlučkej knihy veľa času. Je to prečítané veľmi rýchlo. Ale zároveň táto rýchlosť môže navodzovať dojem, že to čitateľ len rýchlo prebehol a nič si nevzal. Odporúča sa, aby jednotlivé príbehy boli rozdelené aj na viac dní. Ja som si to nerozdeľovala a je pravda, že niekedy som už ani poriadne nevedela precítiť hlbšie myšlienku textu. A opäť som sa k tomu vrátila. Čiže i tá hrúbka môže byť klamlivá.

Isté je, že kniha je cieľovou skupinou pre každého, kto sa nebojí zamyslieť nad sebou samým a priznať si i chyby, ktoré robí. Chce mať pekný život, v ktorom bude mať miesto najmä láska. A to je cítiť z každého príbehu – lásku, ktorú nechceme len prijímať, ale najmä dávať a dávať ju s radosťou. Uvedomiť si, že nás život netvoríme iba my, ale i ľudia naokolo. Sme stvorení z lásky! Niekedy naozaj nemá zmysel hľadať veci len v tom materiálnom, ale nazrieť na život aj cez duchovné očko, ktoré jasne vidí vieru, nádej a lásku. Cez jednoduchosť príbehov, ktoré sú určené rovnako deťom ako aj dospelým, sa ponúka svet, aký by mohol byť krásny. A preto nás k nemu autor navádza a motivuje cez spleť písmeniek. I jedna malá zmena,môže napokon viesť k viacerým…

Ľudia, ktorí lietali - Bruno Ferrero

,,Utrpenie je ako dláto sochára – odhalí, čo je v tebe.“ ( str. 43 ) 

Autor: Bruno Ferrero

Názov diela: Ľudia, ktorí lietali ( 2015 )

Foto: dusazeny

ďalšie Ferrerovky

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu