Tie najväčšie bolesti sú niekedy skrývané pod drsným správaním – Ako sa zamilovať do blázna

0
1972

Rebekah Cranová – Ako sa zamilovať do blázna

Sú knihy, po ktorých čitateľ siaha na základe obálky. Presne tak sa v mojich rukách ocitla aj táto knižka – Ako sa zamilovať do blázna. I keď som s ňou mala ťažký začiatok, tak musím konštatovať, že svojou myšlienkou a témou ma napokon presvedčila, že sa jedná o literatúru pre mládež, ktorú by som im odporučila. Príbeh vás zavedie do tábora plného deciek, ktoré majú spoločnú jednu vec. Tou je, že trpia nejakou poruchou. Cieľom tábora je, aby sa naučili prekonať ju a viedli opäť normálny život. Keďže sa však jedná o psychické poruchy, tak sa kedykoľvek môže stať smrteľné nešťastie. Hlavní hrdinovia budú viesť boje nielen medzi sebou, ale aj so svojím vnútrom a so svojím aktuálnym životom.

Taká ne/romantika

Možno vás to i prekvapí ( lebo obálka vyzerá úplne romanticky ), že táto kniha nie je typická romantická, presladená lovestorka. Isté prvky v sebe samozrejme nesie, ale niekedy by sa dalo povedať,že až takým necitlivým spôsobom. Nečakajte lásku na prvý pohľad ani zaľúbené opisné pasáže. Niekedy by som až povedala, že je písaná chlapsky. To môže byť dobrá správa pre tých čitateľov, ktorí pravé dej cez ružové okuliare nevyhľadávajú. Ja som si pri čítaní všímala práve to, že partnerská láska išla do pozadia a do popredia sa dostala láska kamarátstva, taktiež miestami súrodenecká láska. Čiže možno ten obal klame, ale treba podotknúť, že to vnútro obsahuje niečo veľmi dôležité v živote mladých a to potrebu mať skutočných priateľov a niekoho komu na nich záleží a snaží sa im chápať.

Vulgárnosť

Ak ste citlivý na vulgarizmy ako ja, tak vás musím varovať, že sa pri tomto titule budete musieť trošku zaprieť. Autorka si nekladie servítku pred ústa a využíva aj túto časť slovnej zásoby. V mnohých prípadoch však išlo o správne volené slovné výrazy. Čiže myslím si, že neboli zvolené zbytočne a neuvážene. Neskôr, keď ste chápali hrdinov, ktorí tak komunikovali, tak ste pochopili aj význam tej ich reči. Ono tá kniha naozaj najprv pôsobí úplne necitlivo, lenže to má aj svoj dôvod a vysvetlenie. Mnohé to dobré a ľudské sa otvára čitateľovi až vtedy, keď sa začnú otvárať i knižní hrdinovia.

ako sa zamilovať do blázna

Choroby, poruchy

Ako bolo už vyššie napísané, tak dej sa odohráva v detskom tábore, kde sú deti, ktoré trpia určitými psychickými poruchami. Robia tam niekoľko aktivít a diskusných sedení, aby napokon dokázali čeliť svojim myšlienkam, ktoré ich vedú k chorobnému premýšľaniu. Percipient sa teda dostáva do prostredia, v ktorom sa mu zobrazuje niekoľko porúch, ktoré môže mať i on, alebo môže poznať niekoho, kto nejakou z nich trpí. Nedostane síce recept na uzdravovanie, ale varovanie, že to treba liečiť a vždy sa to dá, keď je vôľa. Taktiež táto téma dáva priestor na úvahy čitateľa a snaží sa ovplyvniť jeho zmýšľanie, ktoré má byť otvorené pre chápanie iných a najmä otvoriť jeho srdce na túžbu po pomoci inému. 

Priateľstvo

Záver knihy je krásny! Nie preto, že skončí šťastne, ale preto, lebo skončí záchranou. Tu až tak nemyslím na telesnú stránku človeka, ale skôr na záchranu niečoho vnútorného. Koniec knihy totižto ukáže, čo je to pravé priateľstvo a láska a taktiež to, že i tá cesta priateľstvom má neuveriteľne náročné stupne, ktoré treba prekonať. Priateľstvo nie je niečo, čo si vyžiadate a máte to, ale niečo, o čo sa treba starať a najmä naň nijako nezanevrieť. Možno budete znechutení začiatkom knihy, ten pocit sa však časom pominie, keď budete vnímať všetky témy a myšlienky, ktoré do textu vložila autorka.

ako sa zamilovať do blázna

 

 

ozdoba

, ,,Zjedz tie krekery.“ 

Správam sa čo najrozhodnejšie, i keď sa rozprávam s niekým, kto ma môže v spánku zapichnúť ukradnutou vidličkou. Potrebuje sa však najesť. Nebude sa so mnou cítiť bezpečne, ak bude hladná.

Cassie chytí balíček. ,,Koľko kalórií to má?“ 

,,Pozri sa na to takto – normálne jedlo si nejedla možno celú večnosť. Ty máš tisíce mínusových kalórií. Kreker ťa nezabije.“ 

,,Tak kalórie nefungujú, ty trúbka.“ 

,,Proste to zjedz,“ vyšteknem na ňu. 

Cassie sedí na uteráku, pery má stisnuté, akoby ďalšia vec, ktorá jej vyjde z úst, mala byť to najhoršie, čo v živote povedala. Komentáre o lízaní a fajčení nebudú nič v porovnaní s tým, čo má pre mňa pripravené. A potom spraví niečo nečakané. Rozbalí krekery a je ich. ´ ( s. 190 ) 

ako sa zamilovať do blázna

Záver

Začiatok knihy bol pre mňa kostrbatý a veľmi som sa obávala toho, kam bude kniha smerovať. Napokon to však bola zbytočná obava. Kniha krásne otvára otázky psychických porúch a následkov, ktoré sa môžu stať. Taktiež apeluje na potrebu priateľstva a blízkych osôb. Pretože byť osamelý je veľmi ťažký a náročný život. Samotnú romantiku som vnímala niekde na vedľajšej koľaji a aj keby tam nie je, tak by mi nijako nechýbala. Pre zasnívané a preromantizované duše jej tam bude asi málo. Škoda toho začiatku, lebo inak by to bol plný počet…., ale i tak vám túto knihu odporúčam!

Moje hodnotenie

4/5

 

Autor: Rebekah Cranová

Názov: Ako sa zamilovať do blázna (2018), The odds of loving Grover Cleveland (2016)

Foto: dusazeny.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu