Švédska romantika – Zvuky letných nocí

0
1513

Inga Lindströmová – Zvuky letných nocí ( Najkrajšie ľúbostné príbehy zo Švédska )

Meno autorky vám určite niečo hovorí. Ja sa priznám, že som nevidela nič sfilmované podľa jej kníh a ani ma to až tak nikdy nelákalo, keďže väčšinou sledujem len detektívky. Avšak, počas pobytu v nemocnici som mala potrebu prečítať si niečo jednoduchšie a kratšie. Mala som so sebou len dve knihy, z toho jedna bola o pokusoch na dvojičkách počas 2. svetovej vojny a druhá zas filozofická v češtine, čiže ani jedna z nich nespĺňala jednoduché a oddychové čítanie. Táto knižka bola ako darček v MadamEve a keďže nikde okolo nebolo žiadne kníhkupectvo, napokon som po nej siahla.

Knižka obsahuje tri príbehy, pre ktoré je typická jednoduchá romantická zápletka, tajomstvo a happy edn. Čiže, ak niečo takéto potrebuje na oddych, smelo do knižky. 

  • Romantika na celý rok

Kniha je pre každého, kto vyhľadáva jednoduchú zápletku, jasné smerovanie deja a čiastočne aj intrigy. Priznám sa, že ja som už dlhší čas nečítala niečo tak ľahké, ale v danom momente sa mi to dobre čítalo ( až na druhý príbeh ). Nemyslím si, že sa dá jednoznačne stotožniť s hrdinami, pretože pôsobia niekedy umelo, ako aj somatná láska. Celkovo štruktúra poviedok je jednoduchá – náhodné stretnutie – zamilovanie na prvý pohľad – prekonanie prekážky – šťastný spoločný život. Bohužiaľ je to niekedy na škodu, lebo kniha má aj momenty, ktoré sľubujú nečakaný zvrat. Takúto poviedku považujem hneď prvú Maják na ostrove, ktorá nebola čisto len o veľkej láske . Niesla so sebou tajomstvá a taktiež vydieranie a ubližovanie. Čo sa týka ďalších dvoch – Súmrak nad Sommarholmom a Emma Svenssonová a láska, v oboch opäť išlo o veľké vzplanutie lásky za pár sekúnd, čomu dospelý človek reálne nemôže uveriť. Preto texty tejto autorky považujem za rozprávkové pre dospelých. Treba však povedať, že ide o slušnú romantiku, teda nebudú na vás vyskakovať žiadne vulgárne, erotické scény…naozaj taká švédska rozprávka.

  • Krásne Švédsko

Autorka vás svojimi opismi zavedie na krásne miesta. Či už sa ocitnete v majáku, na rodinnom sídle, alebo budete cválať na koňovi, vždy vás očarí okolie, ktoré vnímate cez jej pero. Určite vie Inga Lindströmová navodiť ľúbostnú atmosféru aj cez svoje opisy prírody. Sú to totižto očarujúce miesta, na ktoré by ste sa potom chceli dostať aj reálne. Niekedy som mala pocit, že celý príbeh som vnímala len cez to prostredie. Je to určite prvok, ktorý ešte podčiarkuje celkovú romantiku knihy. A pre mňa, ako pre človeka, ktorý rád objavuje nové miesta a rád cestuje, to bol príjemný aspekt knihy, ktorý ju v niečom vyzdvihol.

Zvuky letných nocí

 

Zvuky letných nocí

  • Žiadne prekvapenie 

Bohužiaľ táto kniha pôsobí v celkovom sumáre veľmi jednoducho. Myslím si, že každý ľahko uhádne, ako skončia všetky tri poviedky. Preto je kniha naozaj vhodná na pokojné, relaxačné čítanie, pri ktorom nemusíte nad ničím hlbšie premýšľať. Hodí sa perfektne na leto, vďaka tomu, že ide o romantickú tému a dobrú náladu pri nej nabudia aj príjemné opisy. Určitú tajomnosť je síce cítiť ( možno to má tá švédska literatúra už danú v sebe ), ale zväčša nakoniec najviac tajomstiev vzniká intrigami a nedobrými ľudskými vzťahmi. Dalo by sa hovoriť o švédskej telenovele? Neviem, ale tento aspekt aspoň apeluje na to, aby sme sa pozerali aj na to, ako sa sami správame k druhým, ako sa k nám správajú, a že či máme vlastnú hrdosť. 

,,Kristoffer sústredene nahadzoval udicu. Vlasec zasvišťal vzduchom a háčik s návnadou sa ponoril pod hladinu. Miloval tieto skoré ranné hodiny na mori. Mohol tu v pokoji premýšľať, ujasniť si veľa vecí, ktoré sa v hektike všedného dňa strácali. Prúd unášal jeho starý motorový čln rovnakým smerom, akým sa uberali aj jeho myšlienky . Automaticky vzhliadol. Victoria stála hore na veži ešte strapatá, oblečená len v tričku. Okolo veže krúžili čajky. Vrhali sa za kúskami chleba, ktoré im Victoria hádzala. „

str. 42

  • Záver

Knihu odporúčam hlavne milovníkom romantických príbehov, ktoré sú jednoznačné a príjemne sa pri nich relaxuje. Príbehy sú viac zamerané na medziľudské vzťahy a hľadanie pravej lásky v živote. Romantická zápletka však viac ako reálny život predstavuje rozprávku, a preto je možné, že sa pri čítaní pristihnete, ako aj vy snívate s otvorenými očami.

Knižka napokon neprekvapí, ani nepobúri.

Moje hodnotenie

3/5

Autor: Inga Lindströmová

Názov knihy: Zvuky letných nocí ( Najkrajšie ľúbostné príbehy zo Švédska ) ( 2018 ), Sommernachtsklänge ( 2017 )

Foto: dusazeny.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu