Štyri lásky – myšlienky

0
1059

Kto sleduje môj blog, tak vie, že C.S. Lewis patrí medzi mojich obľúbených autorov. Posledná kniha, ktorú som od neho čítala bola Štyri lásky a rozhodla som vám prostredníctvom blogu ukázať niekoľko myšlienok, ktoré do nej vložil Lewis. Tieto ukážky majú slúžiť na to, aby vás to možno presvedčilo, aby ste i vy siahli po knihe, možno vám to ukáže, že je to niečo, o čo sa i vy zaujímate, a možno práve naopak zistíte, že je to úplne mimo vašej komfortnej zóny čitateľa. Ja vám túto knihu môžem len odporučiť, i keď mi nesadla vo všetkom, stále je to hodnotné a podnetné čítanie.

,,Našim ľudským láskam dáme bezvýhradnú oddanosť, aká patrí iba Bohu a stanú sa bohmi a potom démonmi. Potom zničia nás a nakoniec aj samy seba. Lebo prirodzené lásky, ktorým dovolíme, aby sa stali bohmi láskami nezostanú. Stále sa tak môžu nazývať, ale v skutočnosti sa môžu stať zložitými formami nenávisti.“ (str. 15)

štyri lásky

´Rímsky básnik povedal o erotickej láske: ,,Milujem a nenávidím,“ ale tento mix poznajú aj iné druhy lásky. Nesú si v sebe semená nenávisti. Ak sa z náklonnosti stane absolutistický vládca ľudského života, tie semená vyklíčia. Láska, ktorá sa stala bohom, stáva sa démonom.´ (str. 65)

Prvá a najsamozrejmejšia odpoveď je, že málokto si priateľstvo cení, lebo málokto ho prežíva. Tá možnosť prejsť životom bez prežitia priateľstva má korene v skutočnosti, ktorá ho tak ostro odlišuje od ostatných lások. Priateľstvo je – v zmysle, ktorý nie je vonkoncom hanlivý – najmenej prirodzenou z lások. Je najmenej inštinktívne, organické, biologické, najmenej stádové a najmenej nevyhnutné. Nemá takmer nič do činenia s našimi nervami, nie je na ňom nič hrdelné, nič také, čo by vám rozbúšilo srdce, pri ňom by ste sa začervenali alebo pobledli. Vzniká v zásade medzi jednotlivcami, ktorí sa v tom okamihu odťahujú od stáda.“ (str. 68)

K erosu patria nahé telá, k priateľstvu nahé osobnosti. (str. 81)

,,Žiadne nároky, žiadny tieň nevyhnutnosti. Priateľstvo nie je nutné – podobne ako filozofia, ako umenie, ako celý vesmír (lebo Boha nič nenútilo, aby ho stvoril). Nemá prínos pre prežitie, je však jednou z vecí, kvôli ktorým stojí za to prežiť.“ (str. 82)

štyri lásky

´…eros bez váhania povie: ,,Radšej toto ako rozchod. Radšej byť bedárom s ňou ako šťastlivcom bez nej. Nech nám aj srdcia puknú – len nech puknú spolu!“ Ak váš vnútorný hlas nevraví toto, nie je to hlas erosu.´(str. 120)

Kým nebudú mať dieťa, na ktorom by sa zasmiali, milenci sa vždy smejú jeden z druhého. (str. 120)

,,Nedovoľ, aby tvoje šťastie záviselo od niečoho, čo môžeš stratiť! Ak má byť láska požehnaním a nie trápením, musí to byť láska k jedinému Milovanému, ktorý sa nikdy nepominie.“ (str. 135)

,,Božia dávajúca láska k človeku mu umožňuje milovať to, čo nie je prirodzene milé: malomocných, zločincov, nepriateľov, zaostalcov, hundrošov, nafúkancov a posmeškárov.“ (str. 143)

Dúfam, že každý, kto si prešiel tieto citáty, si našiel medzi nimi niektorý, ktorý ho zaujal. Alebo aj posmelil spoznať tvorbu tohto autora. Ja som mala knižku oveľa viac olepíkovanú, no nechcela som vám ju sem celú prepisovať, a tak som vybrala len také citáty – najlepšie a najpozoruhodnejšie pre mňa. Ak by ste pomýšľali o prečítaní knihy Štyri lásky, tak údaje o knihe nájdete v samom závere článku. Ďalšie knižky od Lewisa, ktoré sú preložené a mohli by vás zaujať sú napríklad: Veľký rozvod, Hovory, Kým nemáme tvár, O zármutku, Rady skúseného diabla, kroniky Narnie či Zaskočený radosťou.

 

Autor: C. S. Lewis

Názov: Štyri lásky (náklonnosť, priateľstvo, eros, agapé)

Anotácia: O pravej povahe lásky sa už napísalo veľa slov a veľa kníh, ale len niekoľko z nich je takých výstižných, ako táto kniha. C.S. Lewis v nej sumarizuje štyri typy Ľudskej lásky – náklonnosť, priateľstvo, eros a kresťanskú lásku (Božiu lásku). Prvé tri sú nám prirodzené, ale Lewis nám ukazuje, ako sa bez Božej lásky deformujú, a dokonca sa môžu stať nebezpečnými. zdroj

Vydavateľstvo: Porta libri (2012, 2014), The four loves (1960)

Úryvky sú citované z knihy Štyri lásky, strany: 15, 65, 68, 81, 82, 120, 135, 143.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu