Strach a smrť – Sedem minút po polnoci

0
1292

Patrick Ness, Siobhan Dowd – Sedem minút po polnoci

Sedem minút po polnoci je kniha, ktorá na prvý dojem vyzerá ako hororová knižka pre deti. Tento dojem je však veľmi klamlivý. I keď čiastočne sa dá povedať, že sú tam „hororové prvky“, no nie v zmysle, aby sa človek niečoho bál. Strach sa totižto v tomto príbehu skrýva vo vnútri ľudskej duše a cieľom je, aby ho každý vedel prekonať, vedel, že skrývať bolesť v sebe nie je riešením a že nie vždy je svet čiernobiely.

• Príbeh, ktorý chytí za srdce

Celkovo je táto kniha spracovaná veľmi pekne. Celá dôležitosť však stojí na deji a keby ten je nekvalitný, tak by tam zbytočne boli pekné ilustrácie. Sedem minút po polnoci je o mladom chlapcovi Conorovi, ktorý stráca svoju matku, opustil ho otec a trpí samotou, do ktorej sa sám napasoval. Celím dejom sa tiahne bolesť, smútok, hnev a beznádej. Netvor, ktorý chodí navštevovať hlavného protagonistu knihy, nie je netvor, ktorého by sa bál. Potrebuje ho, aby dokázal zniesť budúcnosť, ktorá sa k nemu blíži. Kvôli svojim vnútorným pocitom však vedie boj sám so sebou. Príbeh pracuje na rozprávkových motívoch, no stále zostáva aktuálny v súčasnosti. Rieši vážne problémy dospievajúceho chlapca, ktorý stojí na križovatkách vo svojom živote. Je dieťaťom, no dieťaťom, ktoré neprežíva klasické detstvo ako jeho rovesníci. Ak si však myslíte, že kniha je len pre deti, ste na omyle. Príbeh vás chytí za srdce, budete nad ním premýšľať a hľadať rovnako riešenia ako Conor.

sedem minút po polnoci sedem minút po polnoci

  • Smrť a beznádej

Ako som už vyššie spomínala, tak sa celým príbehom nesie bolesť. V tomto diele prichádza ku konfrontácii medzi čitateľom a smrťou. Aj z tohto dôvodu nejde o úplne bežnú literatúru pre deti, keďže nejde o zasmiatie sa, ale o uvažovanie (až filozofické) o živote a smrti. Samozrejme, že každá veková kategória to môže brať odlišne, no myslím si, že je lepšie, ak po knihe siahne taký čitateľ, ktorý sa aj rád zamyslí nad tým, čo číta. Kladie si rôzne otázky a hľadá na ne odpovede. V tomto prípade nebol ani tak dôležitý záver, ale samotný priebeh, ktorý formoval hlavného hrdinu. Predostrel krutosť, ktorá sa môže stať niekomu kedykoľvek a nemusí to vôbec očakávať a preto aj čitateľ vnútorne pociťuje empatiu a vďačnosť, že on nebol hodený do takejto jamy. Na druhej strane recipient, ktorý niečo z toho prežil, sa vie úplne stotožniť s knižnou postavou a vo väčšej miere prežiť jej strach a obavy. Smrť je niečo, čo každý pozná, no čeliť jej a pozerať sa na umierajúceho blízkeho je oveľa náročnejšie (najmä pre deti). A práve túto negatívnu skúsenosť sa snaží analyzovať kniha Sedem minút po polnoci.

  • Pán Jim Kay

O veľkú zásluhu sa zaslúžil aj tento pán, Jim Kay, ktorý ilustroval knihu. Ilustrácie jej dodávajú určité temno a gradáciu. Perfektne sa hodia k deju, pretože obnášajú všetku bolesť, smútok, samotu, hnev…čo sa dá čítať aj z riadkov.

sedem minút po polnoci

 

,,Pretože ľudia sú zložité tvory. Ako môže byť kráľovná dobrá a zároveň zlá čarodejnica? Ako môže byť princ vrah aj záchranca? Ako môže byť apatiekár zloprajný, ale aj správne zmýšľajúci? Ako môže človek zle zmýšľať, ale zároveň byť dobrosrdečný? Ako môžu byť neviditeľní ľudia osamelejší po tom, čo prinútia ostatných, aby ich videli? 

Conor vyčerpane pokrčil plecami. ,Neviem. Tvojim príbehom som nikdy nerozumel.´

Odpoveď je, že záleží na tom, čo si myslíš, pretože tvoja myseľ si každý deň stokrát odporuje. Chcel si, aby mama odišla, no zároveň si ma zúfalo prosil, aby som ju zachránil. Tvoj mozog uverí upokojujúcim lžiam aj napriek tomu, že pozná bolestivé pravdy, ktoré vedú k nevyhnutnosti lži. A tvoja myseľ ťa potrestá za to, že veríš obom. „

(str. 201)

sedem minút po polnoci sedem minút po polnoci

  • Záver

Kniha Sedem minút po polnoci je síce detská, no odniesť si z jej čítania môžu aj dospelí. Je skôr určená deťom, ktoré sú hĺbavejšie, nevyhľadávajú len ľahké čítanie a chcú sa nad prečítaným aj zamýšľať. Okrem dobre napísaného príbehu je doplnená aj vkusnými ilustráciami, ktoré zdieľajú tie isté pocity ako aj text.

 

Moje hodnotenie

5/5

 

Autor: Patrick Ness, Siobhan Dowd

Názov: Sedem minút po polnoci (2015), A monster calls (2012)

Zdroj: dusazeny

 

Ak vás zaujala táto kniha, tak vám odporúčam aj iné knihy od Patricka Nessa.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu