starinky – Zvieracia farma

0
1043
zvieracia farma

George Orwell – Zvieracia farma

Prečo som sa pustila do tejto starinky: 

Zvieracia farma ma lákala už dlhšie, v podstate hocičo som si chcela od autora prečítať, no predsalen táto novela bola tým najväčším lákadlom. Je to fakt tenučká knižka (áno, také mám rada) a preto som sa jej ani neobávala a šla som do nej s tým, že sa mi istotne bude páčiť. Musela som si na ňu však počkať, keďže som si ju požičiavala v knižnici a bola u čitateľa. Hneď po prvých stránkach som vedela, že je to čítanie presne pre mňa.

Čo mi dala táto kniha:

V prvom rade ma Zvieracia farma potešila tým, že bola tak dobre napísaná, ako som si pred čítaním aj predstavovala. Čítala sa rýchlo, dobre a určite svojimi myšlienkami prehovorila k recipientovi. Orwellov štýl písania bol ľahučký, i keď téma bola ťažšia a smutnejšia. Veľmi jednoducho vedel vytvoriť zvierací svet na obraz človeka, ktorý sa začína nádejou, no končí katastrofou. Novela je priama, úprimná a nadčasová. Ako sa z jednej revolúcie stane diktatúra? Z dejepisu to každý vie, no v literárnom podaní Orwella je to ešte neuveriteľnejšie, keď si predstavíme, že takto isto zmýšľali ľudia v minulosti a žiaľ môžu i v súčasnosti. Pre mňa sa táto politická satira stala knihou, ktorú by si mal každý prečítať, každý sa k nej vracať a najmä sa z jej slov poučiť (ak sa tak nestalo prirodzeným dospievaním). Je to knižka, ktorú si isto chcem kúpiť aj do knižnice a určite sa k nej ešte niekedy vrátiť.

Sklamalo ma niečo v tejto knihe:

Nič. Ja som si čítanie užila, užila som si príbeh, štýl autora, podsunuté myšlienky, názory…Nemám čo vytknúť.

„Chcem  iba zopakovať: nikdy nezabúdajte na svoje povinnosť nenávidieť človeka a všetky jeho maniere. Každý, kto chodí na dvoch nohách, je nepriateľ. Kto chodí na štyroch nohách alebo má krídla, je priateľ. A nezabúdajme, že v zápase s človekom nesmieme prevziať jeho spôsoby. Aj keď si ho podmaníme, nesmieme prijať jeho zvyky. Nijaké zviera nikdy nesmie bývať v dome alebo spať v posteli, obliekať sa, požívať alkohol, fajčiť, dotýkať sa peňazí alebo zaoberať sa obchodom. Všetky ľudské zvyky sú zlo. A čo je najdôležitejšie, nijaké zviera nikdy nesmie tyranizovať príslušníka svojej rasy. Nijaké zviera nikdy nesmie zabiť iné zviera. Všetky zvieratá sú si rovné.“ (str. 11)
„VŠETKY ZVIERATÁ SÚ SI ROVNÉ, ALE NIEKTORÉ ZVIERATÁ SÚ SI ROVNEJŠIE.“ (str. 97)

Prečo by som vám odporúčala siahnuť po tejto starinke:

Mali by ste po nej siahnuť najmä pre tému, ktorú zobrazuje. Nikto z nás predpokladám, že nechce žiť v diktatúre a práve preto je lepšie mať prehľad z dejín. Zvieracia farma je síce satira, no veľmi pravdivá a miestami až desivá, keď si to všetko prenesiete do života ľudí. Jednotlivci, akí predstavujú prasatá v tomto diele sú a vždy budú, preto je najmä na tom zvyšku ľudstva, aby sa vedelo pred ich chorým zmýšľaním chrániť. Okrem témy vám túto novelu odporúčam aj pre štýl, ktorým je napísaná. Myslím, že každý by ju veľmi rýchlo „zhltol“, no dôležité je, aby zarezonovala aj vo vnútri recipienta.

„Zvieratá vonku hľadeli z prasaťa na človeka, z človeka na prasa a opäť z prasaťa na človeka; nedalo sa však už rozoznať, kto je kto.“ (str. 102)