starinky – Veľký Gatsby

0
479
veľký gatsby
Francis Scott Fitzgerald: Veľký Gatsby
Prečo som sa pustila do tejto starinky:

Myslím, že naviac ma k čítaniu nakopol film, ktorý som videla už dosť dávno. Páčilo sa mi na ňom vykresľovanie charakterov a určitá pomalosť až lenivosť napredovania deja. Mala som pocit, že sa tam nič nedeje a predsa deje. Tým to bolo veľmi zaujímavé. Preto som bola zvedavá aj na knižnú predlohu. Bude sa niesť tiež v takej ničote? Ako budú na mňa vplývať jednotlivé postavy? Nebudem sklamaná? Na tieto všetky otázky som nachádzala počas čítania odpovede, a aj keď som na začiatku mala s knihou krízu, koniec som ju ledva predýchala.

„Mám dojem, že ten večer, keď som išiel prvý raz ku Gatsbymu, bol som jedným z mála naozaj pozvaných hostí. ľudia k nemu nechodili na pozvanie, ale sami od seba. Nasadli na autá, ktoré ich vyviezli na Long Island, a voľajako skončili pri Gtasbyho dverách. Keď už tam boli, predstavil ich niekto, čo poznal Gatsbyho, a potom sa už správali podľa pravidiel, aké obyčajne platia v lunaparkoch. Niekedy prišli a odišli a ani sa s Gatsbym nestretli, prišli na večierok v prostote srdca, ktorá bola vstupenkou sama osebe (s. 43).“

Čo mi dala táto kniha:

Veľký Gatsby ma najviac oslovil spracovaním postáv. I keď som niekedy mala v menách neporiadok, neriešila som to, a sústredila som sa na hlavných aktérov. Vyhovoval mi rozprávač Nick (asi preto, lebo ešte neprišiel o posledné kúsky svedomia), ktorý nezapadal do prostredia a spoločnosti, kam sa dostal. Na jednej strane som z neho mala pocit, že sa snaží v každom vidieť dobré prvky, až sa to približovalo k vysokej miere naivity, no ku koncu knihy sa zachoval lojálne a roztrhol spojivká s osobami, ktoré stratili spôsoby chovania, ako i elementárne zdvorilé a bezfalošné správanie. S čím som sa možno potácala v knihe na začiatku, to sa úplne vykompenzovalo gradáciou, ktorá sa ukázala pri zrazení a usmrtení Tomovej milenky. Od tohto momenty začali vychádzať na povrch všetky charakterové črty hrdinov, ktoré sa dovtedy dávkovali čitateľovi len postupne. Záver knihy sa mi ani nechcelo dočítať, tak som z neho bola rozcítená a dojatá. Fitzgerald poukázal na povrchnosť ľudského jedinca, na naivitu, ako aj na falošnosť „lásky“. Je to román, ktorý vďaka jednotlivým výstrahám v správaní jednotlivcov, ako i kolektívu posadnutého hýrením, dokáže prehovoriť k čitateľovi v ktoromkoľvek čase. Z americkej klasiky je to pre mňa jedno z najlepších diel!

„A ja mám veľké zábavy rada. Sú také intímne. Na malých zábavách nikdy nieto súkromia (s. 51).“

veľký gatsby

Sklamalo ma niečo v tejto knihe:

Sklamanie som nepociťovala, skôr len námahu pri začiatku čítania. Nevedel ma úplne uchopiť autor, ktorý opisoval okolie, ako i množstvo ľudí, čo bolo na mňa trochu zdĺhavé. Postupne sa to však zlepšilo a knihu som si naozaj užila.

„Nedbanliví ľudia, tento Tom a Daisy – rozbíjali veci aj živých tvorov, a potom sa zase utiahli za hradbu svojich peňazí alebo nesmiernej nedbanlivosti, alebo čo ich to už spájalo, a ten neporiadok po sebe nechali upratovať iným… (s. 174).“

Prečo by som vám odporúčala siahnuť po tejto starinke:
  1. Jedná sa o jedno z najznámejších amerických klasických diel. Má aj niekoľko filmových adaptácií, tak ak náhodou nie ste na knihy, aj film je riešenie.
  2. Zachytáva obdobie jednej generácie, ktoré bolo poznačené okázalými večierkami, no aj vysokou mierou bohatstva, povrchnosti a falošnosti. Pravé city opadli a z človeka sa stal ľad. Aj takéto charaktery zobrazuje autor vo Veľkom Gatsbym.
  3. Autor píše ľahko, priamo, čitateľa pri jednotlivých pasážach až zamrazí.
  4. Záver knihy je dojímavý, i keď neprekvapujúci, no s poučením.
  5. Je to nadčasové dielo!

Určite by ste tomuto románu mali dať šancu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu