starinky – Taras Buľba

1
659
Taras Buľba

Nikolaj Vasilievič Gogoľ – Taras Buľba

Prečo som sa pustila do tejto starinky:

Lebo ruský autor 😀 😀 . 
Od Gogoľa som ešte nič nečítala, tak som jednak bola zvedavá, ale aj som si tento rest chcela zmazať. Taras Buľba sa mi dostal do rúk v knižnici vo formáte, ktorý ja obľubujem. Je to menšia, útlejšia väzba, tak som sa čítania nebála, lebo aj keby ma titul neoslovil, nič sa nedeje, dá sa tým v rýchlom čase prehrýzť. A veru ma ani neoslovil!

Čo mi dala táto kniha:

Keby mám nájsť niečo pozitívne, tak by to bol fakt, že mi to dalo aspoň nejaký pohľad na ukrajinských kozákov v beletristickej forme. Autor ich vykreslil z pohľadu bojovníkov, z pohľadu ich spoločenského myslenia a charakterizoval aj dôvody jednotlivých bitiek. Samotné jeho spracovanie mi už však nepasovalo ako čitateľke.

„ – Kto to určil, že moja vlasť je Ukrajina? Kto mi ju vybral za otčinu? Vlasť je to, čo hľadá naša duša, čo je jej zo všetkého najmilšia. A moja otčina si ty! Áno, ty si moja otčina! A ja pôjdem a ponesiem tú otčinu vo svojom srdci, ponesiem ju, pokým na svete budem žiť. A uvidíme, či mi ju niektorý kozák vytrhne z hrude! A všetko na svete, čo mám, zapredám a všetko zradím a všetko zničím pre túto otčinu (s.84) !“

Gogoľ

Sklamalo ma niečo v tejto knihe:

Táto kniha ako celok mi absolútne nesadla. Nechytil ma príbeh, nezaujali postavy a ani posolstvo knihy sa ma bytostne nedotklo. Vyskytovalo sa tam zbytočne veľa opisov, dôsledkom čoho absentovali dialógy. Čítanie síce išlo celkom rýchlo, no nič by sa nestalo, keby aj nejaké časti preskakujem. Veľa pasáží sa týkalo bojov, bojových taktík, vyzdvihovania boja za svoju vlasť, takže je to aj knižka skôr pre čitateľa, ktorý hľadá niečo takéto… Mne tam napríklad chýbal i vnútorný obraz jednotlivcov (čo sa však dalo očakávať vzhľadom na výber hrdinov a hrdinstva, ktoré je kolektívne). Celkovo som po prečítaní bola sklamaná, no na druhej strane som bola rada, že som po autorovi siahla a „zoznámila“ som sa s jeho štýlom a textom.

Prečo by som vám odporúčala siahnuť po tejto starinke:

Po tejto starinke vám odporúčam siahnuť, ak vás zaujíma ruská klasika, ak si chcete prečítať niečo od Gogoľa, alebo ak máte chuť na niečo historické, kozácke s veľkou dávkou ruského pátosu. Ja sama by som zrejme druhýkrát po knihe nesiahla, no z autorovej tvorby si i tak chcem ešte niečo prečítať – dať jeho textom u mňa šancu a možno mi niečo iné sadne oveľa lepšie.

gogoľ

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu