starinky – Stratený svet

0
1593
strateny svet

Sir. Arthur Conan Doyle – Stratený svet

Prečo som sa pustila do tejto starinky: 

Tu stačí povedať meno Doyle a hneď je odpoveď na mieste. Snažím sa všetko od neho čítať, lebo patrí k mojim obľúbeným autorom a trošku si ho aj šetrím. Na jednej strane by som všetko od neho zaraz prečítala, ale potom si zas poviem, že lepšie si je to trošku šetriť a následne vychutnať. Toto je prvá kniha od neho, čo nie je Sherlock a preto som na ňu bola aj omnoho zvedavejšia. Možno poznáte autorov výrok : „Ak budem za 100 rokov známy iba ako človek, ktorý vynašiel Sherlocka Holmesa, považujem svoj život za zlyhanie.“ Myslím si, že každý, kto si prečíta Stratený svet, tak zistí, že Doyla netreba považovať len za otca Sherlocka, ale za spisovateľa, ktorý vedel výborne pracovať s postavami, napätím a dobrodružstvom.

Čo mi dala táto kniha:

Toto bola zmes dobrodružstva, napätia, radosti, vedy a komédie. Mňa to neuveriteľne bavilo a každá jedna strana ma nabádala k tomu, aby som sa ešte hlbšie ponorila do tak zaujímavo skomponovaného textu. Priam to sršalo humorom vďaka dvom protagonistom, medzi ktorými vládla určitá nevraživosť. V podstate tak ako v Sherlockovi, tak aj tu sa vyskytuje vysoko inteligentná postava, ktorá je egoistická a vždy o krok vpred. To poukazuje na určitú charakteristickú črtu Doylovho rukopisu. V Stratenom svete je to postava profesora Challengera. Totožný je i spôsob rozprávania, príbeh je sprostredkovaný novinárom Malonenom, ktorý prežíva dobrodružnú výpravu do Strateného sveta a svoje zápisky uverejní v novinách. Nie sú to jediné postavy, ktoré sa vydajú na vedeckú expredíciu do amazonského pralesu. To autorovi umožňuje pracovať na väčšej vzorke charakterov, ktoré sú rozdielne a v spoločnom existovaní vďaka tomu vznikajú hrdinské i smiešne situácie. Práve komediálnu črtu som vôbec neočakávala a preto bola pre mňa veľmi príjemným prekvapením. Vznikala najmä medzi rozhovormi protagonistov. Okrem toho tam bolo množstvo dobrodružstva situovaného do 20. storočia, v krajine neznámej. Mne sa vždy veľmi páčilo, keď niekto mal predstavivosť a najmä talent na napísanie príbehov, kde spomínal vymreté živočíchy či úplne vymyslené tvory. Doylovi sa to podarilo presvedčivo. Mal tam množstvo opisov, ktoré ma preniesli v čase a priestore. Veľmi ľahko som si vedela predstaviť jednotlivé tvory, ako aj neznámu civilizáciu. Zaujímavým aspektom bola aj otázka boja a vymretia jedného živočíšneho rodu. Je to na zamyslenie u každého čitateľa a zobrazuje to  istú skutočnosť, ktorá nie je len otázkou minulosti, no i súčasnosti. V neposlednom rade je Stratený svet obrazom aj ľudského správania, snov a úspechov. Ako sa človek dokáže kvôli láske do niečoho tak zapáliť a napokon konečný efekt vypáli úplne inak.

Tento titul od Arthura Conana Doyla považujem za dobrodružný román s prvkami humoru, vedy, no i spoločenského ducha. Zaujme každého, kto v sebe drží niečo nespútané a zvedavé.

Ako sme tam tak sedeli, z ničoho nič sa z tmy, z hlbokej noci, na nás čosi znieslo, zasvišťalo ako lietadlo. Na chvíľu celú našu skupinu zahalil príkrov z kožených krídel, na okamih som zazrel dlhý hadovitý krk, prenikavé, červené, dychtivé oči, veľký, chniapajúci zobák plný – na môj úžas – malých jagajúcich sa zubov. (str. 140)

strateny svet

Sklamalo ma niečo v tejto knihe:
NIČ!!

——————————————————————————————————

Brehy lemovali kroviská. Miesto samo osebe pôsobilo strašidelným dojmom, ale až jeho obyvatelia ho premieňali na sedem kruhov Dantovho Pekla. To miesto bolo hniezdisko pterodaktylov. Na dohľad ich boli stovky.Celá plocha bezprostredne okolo jazierok sa hemžila ich mláďatami a odpudzujúcimi matkami, ktoré sedeli na žltých, kožených vajciach. Tajomný zvuk, o ktorom som sa zmienil, vydávali práve tieto ohyzdné plazy, ktoré tam lozili a mávali krídlami. Celé zhromaždenie navyše odporne páchlo, bol to smrad, pri ktorom sa nám zdvíhali žalúdky. (str. 168) 

——————————————————————————————————

Prečo by som vám odporúčala siahnuť po tejto starinke:
  1. Je to zábavné, dobrodružné čítanie, pri ktorom vám nehrozí žiadna nuda.
  2. Prostredníctvom knihy budete pracovať aj s vlastnou fantáziou.
  3. Zažijete vedecké 20. storočie.
  4. Zistíte, že ženy sú prelietavé a netreba skákať tak, ako si ony uráčia.
  5. Prinúti vás to siahnuť aj po ďalších knihách spisovateľa.
  6. Urobíte pomyselnú radosť autorovi tým, že jeho život nebol len o Sherlockovi. 🙂

Ja vám Stratený svet odporúčam všetkými piatimi a budem len rada, ak som aspoň jedného z vás nalákala.

strateny svet