starinky – R.U.R.

0
393

Karel Čapek: R.U.R.

Prečo som sa pustila do tejto starinky:

Asi by bolo správnym tvrdením povedať, že preto, lebo to je klasika, ktorú každý pozná a ja som v čítaní mala resty… No pravda je taká, že ma k tomu dokopala diplomová práca, ktorá sa zaoberá etickými otázkami pri zavádzaní umelej inteligencie, robotizácie a technických trendov na trh. Hlboko vo mne však bola samozrejme aj čitateľská túžba niekedy siahnuť po R.U.R., pretože autor mi nie je neznámy. Pred niekoľkými rokmi som čítala jeho titul Válka s mloky, ktorý ma veľmi oslovil.

„BUSMAN: Že za pět let budou ceny všeho na žádná celá deset. Lidičky, za pět let se utopíme v pšenici a všem možném.
ALQUIST: Ano, a všechni dělníci světa budou bez práce.
DOMIN vstane: Budou, Alquiste. Budou, slečno Gloryová. Ale do desíti let nadělají Rossumovi Universální Roboti tolik pšenice, tolik látek, tolik všeho, že řekneme: věci už nemají ceny. Nyní ber každý, kolik potřebuješ. Není bídy. Ano, budou bez práce. Ale pak nebude už v
ůbec žádné práce. Všechno udělají živé stroje. Človek bude dělat jen to, co miluje. Bude žít jen proto, aby se zdokonaloval (s. 31-32).“
Čo mi dala táto kniha:
V prvom rade to, čo som potrebovala v rámci práce. Sú tam presne myšlienky a postrehy, ktoré sa stretajú s odbornou literatúrou a dopĺňajú ju. Čo sa týka oddychového čítania, tak môžem povedať, že som bola najprv prekvapená z toho, aká je knižočka tenká. Čítala sa mi veľmi dobre, rýchlo, neretardovala ma ani čeština, mala som aj chuť na niečo z drámy. Z tohto pohľadu to úplne trafilo klinec po hlavičke. Z čoho som bola už trocha viac v rozpakoch bol úplne, že úplný záver.
„…už nepoznáš hladu a žízně, vrátíš se do ráje, kde tě živila ruka Páně. Budeš svobodný a svrchovaný, nebudeš mít jiného úkolu, jiné práce, jiné starosti než zdokonalit sama sebe. Budeš pánem stvoření (s. 32).“
Sklamalo ma niečo v tejto knihe:
Sklamaná som nebola, nazvala by som to skôr určité rozčarovanie pri samotnom závere. Vplývalo to na mňa zvláštne. Asi som to nečakala a bola som prekvapená iným spôsobom.
Prečo by som vám odporúčala siahnuť po tejto starinke:
1. V súčasnom svete je to dosť aktuálna problematika z rôznych odborných uhľov pohľadu. Treba sa nad tým zamýšľať a určovať hranice technologického sveta.
2.  V tejto knihe prvýkrát bolo použité slovo robot!
3. Tak ako všetky nadčasové knihy, tak aj tu nájdete myšlienky a úvahy, ktoré sú podnetné a treba sa k nim vracať aj keď prejde určitý čas.
4. Je to dráma, ktorá je napísaná atraktívne, keď vám nerobí problém čeština, tak by titul R.U.R. mohol byť vašou vstupnou bránou k dielam i klasickejších dramatikov.
5. Rýchlovka. I keby oľutujete čítanie (čo verím, že by sa nestalo), tak vám nezaberie veľa času.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu