starinky: O myšiach a ľuďoch

0
1178

John Steinbeck – O myšiach a ľuďoch

Prečo som sa pustila do tejto starinky: 

Opäť som sa v tomto smere ukázala ako nevzdelanec, pretože tento titul a meno autora mi absolútne nič nevraveli i keď je on držiteľom Nobelovej ceny a laureát Pulitzerovej ceny. Zaujal ma napokon názov knižky – O myšiach a ľuďoch – a zvedavosť, keďže som si úplne nevedela predstaviť, o čom by to mohlo byť. Je to inak dosť tenučká knižka, tak som si povedala, že ju určite rýchlo zhltnem, aj keby ma nechytila. V tom som sa však veľmi zmýlila. Čítala som ju celý týždeň.

Čo mi dala táto kniha:

Tu sa mi odpovedá veľmi ťažko, keďže za chvíľu uvidíte, že je toho viac, čo ma práve naopak sklamalo. Knižka však mala svojského ducha, ktorým ju je možné rozoznať od iných kníh. Sú tam jednotlivé časti, ktoré stoja za pozornosť, najmä čo sa týka konania a rozhodnutia jednej postavy. V podstate otvára v hlave čitateľa morálnu dilemu. Ten môže súhlasiť so záverom titulu alebo nie, s tým, že pracuje na argumentoch, pre ktoré by konal inak. Tento proces však môže byť zmarený inými negatívnymi prvkami, ktoré u čitateľa skôr vytvoria eufóriu, že je už konečne koniec a nie, že nad knihou a jej ne/morálnym posolstvom môže uvažovať. Ja som sa veľmi snažila sa naladiť na autorov text a aj som si v hlave vytvárala určité názory, niektoré aj jemu protirečiace, no fakt som si tú knihu neužila.

Mrnčal: „Človek sa ide zblázniť, keď nikoho nemá. Nezáleží na tom, kto to je, len aby bol pri tebe. Ver mi,“ skríkol. „Ver mi, človek časom ochorie od samoty!“ (str. 76)

Sklamalo ma niečo v tejto knihe:
Táto kniha mi absolútne nesadla. Samotný príbeh ma nebavil, nemala som vytvorené žiadne vzťahy k hlavným protagonistom, štýl autora mi tiež nesadol a všetky tieto negatívne prvky potom vplývali na jeden pozitívny – na morálnu otázku, ktorá sa počas príbehu vytvorila. V podstate ten dej je veľmi jednoduchý, čo by ani nebolo na škodu, no nezáživné dialógy sa veľmi jednoducho dali preskakovať a vtedy mi prišlo, že sa v nich toho veľa nielenže nedeje, ale ani neponúkajú niečo hlbšie (až na pár momentov). Celkovo na túto knihu hľadím s pocitom, že ju stačilo raz prečítať a viac sa k nej vracať nebudem.
Prečo by som vám odporúčala siahnuť po tejto starinke:
I keď mi kniha nesadla, tak vnímam jej prínos v etických otázkach, ktoré otvára. To je práve i aspekt, pre ktorý by som vám odporúčala po nej siahnuť. Je možné, že vás osloví viac ako mňa a budete na ňu nahliadať inak. Ďalej vám ju odporúčam pre to, aby ste sa začítala aj do autora s Nobelovou cenou za literatúru, spoznali i takúto tvorbu a pokúsili sa premýšľať nad tým, čo John Steinbeck rozoberá v titule O myšiach a ľuďoch. Ak sa do knižky pustíte, tak vám prajem príjemný čitateľský zážitok. 🙂

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu