Božena Němcová – Divá Bára
Publikácia obsahuje poviedky: Divá Bára, Karla, Domec pod horami
Prečo som sa pustila do tejto starinky:
Keby sa ma niekto pýtal na českých klasických autorov, tak by som mu vedela povedať len tri mená. (hanba) A jedným z tých mien je práve Božena Němcová. Na to, že túto autorku som vnímala (najmä cez dielo Babička) a v podstate som si ju nejakým spôsobom spájala žánrovo s našou Teréziou Vansovou, tak som po nej nikdy nesiahla. A to ma tá Babička lákala už veľmi dlho 😀 😀 . Keď som si minulý mesiac robila objednávku na antikvariáte, tak som si zaumienila, že si kúpil aj Němcovú. Babičku nemali a preto som ju stále nečítala, no mali Divú Báru. Už keď mi prišla objednávka, tak som po knižke pokukovala, či sa do nej nepustím, no nechala som si ju na máj. Napokon som ju prečítala veľmi rýchlo a hneď už pri prvej poviedke som si vytvorila určitý názor na túto tvorbu.
,,Bára mala toľko nezvyčajných vlastností, že nebolo čudné, keď ju susedia ohovárali, lebo si nemohli takú povahu nijako vysvetliť, ženy začali zase tvrdiť, že je to predsa len akési „divé dieťa“ , a ak nie to, tak že ju iste poludnica vzala do svojej moci.“ (str. 13)
Čo mi dala táto kniha:
Vo všetkých troch poviedkach je krásne vykreslené prostredie, ako aj zvyky, ktoré zachovávali naši predkovia a aj povedačky a výmysly, ktorým zas verili. Musím povedať, že oproti príbehu – jeho dynamike, kreativite a vyvrcholeniu, tieto opisy sú omnoho lepšie a považujem ich za to najlepšie, čo som objavila u Němcovej v týchto troch príbehoch. Je zjavné, že v sebe mala romantického ducha, ktorého najmä vidieť v jej ženských hrdinkách. Pracuje najmä s témami ako láska a priateľstvo. Poukazuje na dôležité hodnoty v medziľudských vzťahoch a pre tých, ktorí si potrpia na šťastné konce je ideálnou autorkou. Všetky tri príbehy v tomto prípade končili šťastne a bohužiaľ aj ľahko predvídateľne. Keby mám vybrať jednu vec, kvôli ktorej by som opäť siahla po Božene Němcovej, tak je to práve jej krajinka a opisy, ktoré sú ľúbozvučné.
,,Nevidel som, ale aj v Čechách sa ešte na niektorých miestach pred Jánom Krstiteľom pália ohne, no od istého času tá obyčaj mizne, až kým celkom nezmizne, ako aj iné pekné zvyky. Nemalo by to byť, lebo naše staré obyčaje, zvyky a mravy sú silnou záštitou národného života,“ povedal Bohuš.
Sklamalo ma niečo v tejto knihe:
Tých vecí, ktoré ma sklamali bolo viac. Popravde som čakala, že také zvučné meno bude mať diela na vyššej úrovni. Na mňa tie poviedky boli ukončené neuveriteľne rýchlo a neuveriteľne naivne. Asi tak, že si predstavíte taký záver, že to určite tak nebude, lebo je to moc lacné a neoriginálne. Presne taký som mala pocit z tých vyvrcholení dejov. Možno to, ako to bolo až presladeno-romantické, to robilo také naivné. A keď už príbeh taký bol, tak samozrejme aj hrdinky. V podstate to boli vždy dievčatá, ktoré boli zlaté, pekné, dobrosrdečné a mali šťastie, lebo sa do nich zrazu niekto zaľúbil a ony do neho…a tak šťastne to vyvrcholilo k svadbe. Ani o ostatných postavách sa nedá povedať, že by boli niečim originálne. Išlo však o poviedky, čiže ten priestor bol menší a možno aj to bránilo autorke sa viac zaujímať o hrdinov a viac s nimi najmä pracovať. I keď tam boli určité zárodky tajomných scén, nebolo ťažké si domyslieť, čo sa za tým skrýva. Rovnako, ako aj závery. Veľmi jednoduché príbehy s ľahko uhádnuteľným koncom je niečo, čo mňa nikdy nepoteší.
Prečo by som vám odporúčala siahnuť po tejto starinke:
Božena Němcová má veľmi pekný jemnocit na opisy prostredia. Vie čitateľa vtiahnuť do jej dedinského sveta, do prírody, na salaš a rovnako aj medzi sláviaci ľud. Pri jej opisoch som naozaj nebola v posteli, ale na rozkvitnutej lúke či v horárni. Čo sa však už týka jednotlivých príbehov (Divá Bára, Karla, Domec pod horami), tak všetky majú prvky romantickej naivity. (Najviac sa mi inak páčil Domec pod horami, ktorý sa odohráva na Slovensku a práve pri ňom som si najviac všímala opisné prvky autorky.) Jednotlivé postavy tiež pôsobia naivne a veľmi ťažko čitateľ uverí tým príbehom. Ak by ste však hľadali knihy v klasike, kde dominuje téma lásky a priateľstva, tak Božene Němcovej by ste mali dať šancu. Sú to totižto primárne aspekty jej troch poviedok, kde všetko ostatné ide do úzadia a hlavné je šťastie, láska a dobré srdce. Teraz je to už na vás, či jej dáte šancu. Ja som dala a neľutujem to, i keď som bola miestami sklamaná. Teší ma, že vôbec spoznávam autorky, ktoré tvorili pre moje ženské predkyne.