starinky – Asia, Prvá láska

0
597
Asia
Ivan Sergejevič Turgenev – Asia, Prvá láska

Prečo som sa pustila do tejto starinky:

Povedala by som, že išlo o moju pravidelnú dávku ruskej klasiky. Turgenevova tvorba sa mi zapáčila, keď som čítala Otcovia a deti https://dusazeny.sk/starinky-otcovia-a-deti/ , a preto bolo len otázkou času, kedy si od neho niečo ďalšie prečítam. Čítala som však aj inú klasiku a preto sa ten čas naťahoval. Inak konkrétne tieto dve novely mám ešte v jednej publikácii, ale toto vydanie je pre mňa po ilustrátorskej stránke také pekné, že som ho chcela mať.

AsiaČo mi dala táto kniha:

Kniha obsahuje dve novely, ktoré zobrazujú spomienky na nenaplnenú lásku. I keď sú romantické, tak nie sú presladené, ale skôr realistické. Mne sa viac zapáčila Asia, hlavne pre „bláznovstvo“ hlavnej protagonistky a úprimne som si dosť užila to preháňanie, ktoré je také typické v literatúre z tých čias. Opäť mi dobre sadol štýl autora, jeho rozprávačstvo a práca s postavami..Obe novely sú také jednohubky, ktoré zhltnete na posedenie a pritom si celkom dobre oddýchnete. Asia je ešte skôr odľahčená, zato Prvá láska otvára už zákutia lásky vážnejšie. Ja som si pri nich naozaj dobre oddýchla a to mi k šťastiu stačilo.

Asia

„Mladosť má rada maľované perníky a nazdáva sa, že je to chlieb každodenný, no zavše prídu časy, keď jej aj suchý chlebík býva dobrý.“ (str. 7)

Sklamalo ma niečo v tejto knihe:

Bola som sklamaná z druhej novely – Prvá láska, ktorá mi prišla zbytočne opisovaná a nebavil ma jej dej, ako som si ani nenašla cestu k hlavnému hrdinovi. Prečítala som si ju, ale už by som sa k nej asi nevracala.

„Kým človek sníva o práci, vznáša sa ako orol a zdá sa mu, že by aj zemeguľu prevrátil – ale keď príde na lámanie chleba, hneď ochabne a unaví sa.“ (str. 19)

Prečo by som vám odporúčala siahnuť po tejto starinke:

Keby si mám opäť vybrať, ktorú z týchto dvoch noviel si prečítať, tak by to bola určite Asia. Získali si ma postavy, bavil ma dej, malo to gradáciu a aj som sa celkom zabavila. Tá druhá novela už nebola úplne pre mňa, preto vám aj skôr odporúčam na relaxovanie Asiu – je to kratučké, ľahké, proste ideálne na leto. Má to svojskú romantickú atmosféru a zoberie vás to na hodinku mimo reality.
turgenev

-Keby sme boli vtákmi, ako by sme sa vzniesli, ako by sme leteli…
Až by sme sa rozplynuli v tej sĺňave …
Lenže my nie sme vtáci.
-Ale môžu nám narásť krídla, – odporoval som.
-Ako to?
-Uvidíte neskôr až to zažijete. Sú city, ktoré človeka priam povznášajú nad zem. Nebojte sa, aj vy raz budete mať krídla. (str.47)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu