Spôsob odpustenia – Mischling

0
1384

Mischling – Affinity Konarová

Kniha Mischling zavedie svojich čitateľov do koncentračného tábora Osvienčim, kde sa stretávajú s rôznymi dvojičkami a ich trýzniteľmi. Spoznávajú sa so Stašou a Perlou, dvojičkami, ktoré sú podobné z vonka, no vnútorne si vo viacerých aspektoch odporujú. Najsilnejšia je však ich láska, potreba a priateľstvo, ktoré ich držia spolu. Čo sa však začne diať, keď ich od seba odlúčia? Môžu vôbec prežiť? Tábor začne oslobodzovať Červená armáda, no sestry nie sú pokope. Obe sa z pekla dostávajú inými spôsobmi, oslabené experimentami, ale aj zničenou vlastnou dušou. Putujú po zničenom Poľsku a stále dúfajú, že sa im podarí prežiť a nájsť tú druhú.

  • Láska sestier

Viac ako čokoľvek iné vás v tejto knihe zasiahne sesterský vzťah Staši a Perly. Niekedy sa ocitnete v najhlbšej hĺbke ich myšlienok, nápadov a pocitov, ktoré venujú jedna druhej. Ukazujú sesterský vzťah, ktorý nedokáže nik zničiť. Uvedomujú si, aké silné puto medzi sebou majú a aj to, že by spravili čokoľvek pre tú druhú. Sú síce dvojičky, no stále sú bytostne originálne, a preto aj ich znášanie reality je rozdielne. Zatiaľ čo Staša chce pomstu a smrť, Perla nachádza nádej a upokojenie v odpustení. Príbeh sa každým pohľadom sestier mení, pretvára a vytvára koncept udalostí, ktorý je zrovna touto emocionálnou stránkou knihy príťažlivým pre čitateľov. Či chcete, alebo nechcete, obe sestry sa vám vryjú pod kožu a budete len dúfať, že kríž, ktorý im autorka nastolila prinesie napokon aj úľavu.

  • Krutosť holokaustu

Kniha sa síce neupriamuje na žiadne existujúce postavy a celý príbeh je výsledkom fantázie a histórie, no i tak máte pri čítaní pocit, že sa dané udalosti skutočne stali. ( tým myslím najmä knižných hrdinov, že reálne neexistovali ) No i keď oni nie sú skutoční a taktiež určité činy sú tiež vykonštruované, stále sa v knihe vyskytuje reálne zlo, ktoré si medzi sebou ľudia vytvorili. Tým samým dôkazom sú koncentráky, a kto nejaký navštívil, tak si vie aj reálnejšie predstaviť, ako medzi sebou ľudia žili, v akých podmienkach sa vyskytovali a v akých experimentoch boli pokusnými králikmi. Toto všetko cítiť aj z riadkov tejto knihy, plus ešte prežijete i to, čo čakalo tých, ktorým sa napokon podarilo dostať odtiaľ a prežiť. Pretože, ako sa aj tu dočítate, to, že sa dostali na pochod domov, ešte neznamenalo, že sa tam napokon aj dostali…

  • Emotívne napísaný a precítený text

To, že je na túto tému mnoho kníh je zrejmé už len z edičných plánov mnohých vydavateľstiev, ktorých tituly zahŕňajú druhú svetovú vojnu a holokaust. V tomto prípade treba povedať, že kniha je viac zamerané na emotívne prežívanie hrdinov, ktoré chytí za srdce nejedného čitateľa. Autorka do svojho textu nekládla encyklopedické fakty, ale srdce. A práve tým dala to najviac celému príbehu, ktorý síce nie je reálny, ale pokojne by aj mohol byť.

,, Tvár som ešte mala. Svoje meno som nevedela, ale vnímala som ostatné. Vedela som meno Osvienčim. Počula som vykrikovať za škatuľami, v ktorých som žila, rozliehalo sa vo svete za nimi, nech bol akýkoľvek. Pokiaľ som mohla povedať, tie škatule boli tri. Prvou bola budova, druhou miestnosť a treťou – treťou bola klietka a zámka, ktorá ma v nej držala. Dal ma do nej muž v bielom plášti. Keď ma vyšetril na stole, hodil ma na dno klietky, až to buchlo, a vzal mi deku, takže som cítila, ako sa mi do nahoty zarývajú drôty. Prichádzal, odchádzal. Svietil do mojej tmy a robil si poznámky o tom, ako žmúrim, ako reagujem. Robil aj iné veci, ale rozhodla som sa, že tie si nebudem pamätať. Keď som sa tak rozhodla, jeho meno som vedela. Ale aj to som sa rozhodla zabudnúť.“

( s. 201 )

  • Záver

Misching je kniha plná všetkých emócií. Budete pri nej cítiť pohoršenie, hnev, nádej a najmä lásku, ktorá je kladená do obrovského protipólu k dobe, kedy sa príbeh odohráva. Zničené mestá, no najmä ľudské životy poukazujú na to, aký dokáže byť človek bezcitný, chamtivý a zlomyseľný. Nie je to čítanie na relax pri káve. Je to čítanie, pri ktorom vám neraz môže prísť zle, no Staša a Perla vám nedovolia odložiť knihu, dostanú sa vám po kožu.

Odporúčam knihu, pretože sami na nej páčilo všetko – autorkin štýl, podanie celého príbehu a myšlienky, ktoré boli ďalej podané čitateľovi.

Moje hodnotenie

5/5

Autor: Affinity Konarová

Názov diela: Mischling ( 2016 ), Mischling ( 2016 )

Foto: dusazeny

Kniha, ktorú určite odporúčam z tohto prostredia je Mengeleho dievča.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu