Séria CHCEM – z odborného súdku

0
3149

Pred istým časom som narazila na výraznú zľavu na knihy Harriet Griffeyovej. Bolo to práve v čase, kedy sa mi nechcelo veľmi siahať po beletrii a práve odborná literatúra mi pomáhala oddýchnuť si. Každá jedna kniha stála 1 euro, takže aj keby mi nič v konečnom dôsledku nedali…nebolelo by to peňaženku. Kúpila som si tieto knihy:

  1. Chcem naštartovať kreativitu
  2. Chcem nájsť pokoj
  3. Chcem mať systém
  4. Chcem nájsť šťastie 
  5. Chcem získať sebavedomie 

Zo série mi chýba Chcem kvalitný spánok.

O autorke: 
„Harriet Griffeyová je novinárka, spisovateľka a autorka viacerých kníh o zdraví. Okrem knihy Chcem nájsť šťastie napísala aj ďalších päť titulov z tejto série (viď. vyššie). Ďalšie knihy The Art of Concentration (Umenie sústrediť sa), How to Get Pregnant (Ako otehotnieť) a Give Your Child a Better Start (Zabezpečte dieťaťu lepší začiatok) napísala s profesorom Mikom Howom. Pôvodne pracovala ako zdravotná sestra, dnes píše a pôsobí v médiách ako odborníčka na zdravie a s ním súvisiace problémy. Je aj akreditovanou trénerkou organizácie Youth a Risk.“ (IKAR)

Nie každá kniha ma zaujala rovnako. Najviac ma lákal titul Chcem naštartovať kreativitu, no ten, kto ma pozná by povedal, že by som skôr mala začať so „systémom“. Pozitívne ma prekvapilo, že knihy nie sú čisto motivačné. Nesú v sebe známky aj psychológie či neurovedy. Obsahujú mnoho motivačných či „múdrych“ citátov, ktoré sa ku konkrétnej téme viažu. Nie vždy však vedú do väčšej hĺbky, a to čo hovoria, hovorí i náš sedliacky rozum. Práve preto mi veľakrát čítanie pripadalo len ako skúška správnosti toho, čo viem a žijem. Neznamená to však, že by knihy nemali čo ponúknuť. V každej jednej som našla niečo čo ma zaujalo, no nestačí to na to, aby som sa niekedy k nim ešte vrátila.

Čo však veľmi oceňujem je ich spracovanie, ktoré priam láka čitateľa. Nevyzerajú vábne len z vonka, ale i vnútrajšok má svoju logiku, presnosť a estetiku. Myslím si, že sú vhodné na čítanie, keď niekto naozaj v niektorej z týchto tém má rezervy. Pociťuje to vo svojom živote a rád by to zmenil. Sú vhodné i pre toho čitateľa, ktorý by sa rád v niečom priučil (ale je vhodné to kombinovať ešte s ďalšou odbornou literatúrou).

Žiaden človek nie je expert na všetko…rovnako to platí i o autorke týchto publikácií. Niekedy pri písaní pôsobila suverejnejšie, odbornejšie, inokedy si pomáhala citátmi iných, aby vyplnila prázdno, ktoré išlo z textu. Poprípade sa aj opakovala, veď to treba.

V princípe by som vás od kníh neodhovárala. Sú písané popularizačne, aby vedeli viac uchopiť masy. Ja by som bola asi radšej, keby to bola možno aj iba jedna téma, avšak uchopená silno a presvedčivo. Svoj účel však splnili, oddýchla som si a po nich som sa mohla ďalej zaoberať beletriou.

Ak hľadáte pokoj, šťastie, kreativitu, sebavedomie či systém, možno to, čo potrebujete, nájdete u Griffeyovej.