Rozprávkové mýty? – Severská mytológia

3
1648

Severská mytológia – Neil Gaiman

Neil Gaiman vo svojej knihe Severská mytológia sa snaží priblížiť zrod, život a ragnarök severských bohov. Opisuje najvyššieho a najmúdrejšieho Odina, šľachetnosť pridáva k Thorovi, zradcovstvo zas k Lokimu, no v jeho spísaných mýtoch vystupuje aj množstvo obrov, príšer, trpaslíkov a čarovných predmetov. Príbehy jeden za druhým napokon vytvárajú jednotný pohľad na drsný sever, ktorý sa líši od toho filmového.

Mýtové rozprávky

Mýty, ktoré spracoval autor sa vám budú čítať rýchlo a príjemne. Vďaka jemu opisnému talentu sa raz-dva ocitnete v inej dobe, v inom svete a hlavne v čarovnom priestore, kde však narozdiel od rozprávok víťazí chamtivosť, vynaliezavosť a sila. Nedá sa veľmi určiť dobrá a zlá strana, lebo predsa len aj tá dobrá má svoje muchy. Neil Gaiman do svojej tenkej knižky zaradil neškodné, no i o niečo drsnejšie báje, ktoré len potvrdzujú, že nie sú rozprávkami. Ja som sa však cítila ako v nejakom kúzle, i keď poriadne v chladnom.

Prehľadnosť

Keď sa už vymaníte zo ,,severskej klímy“, tak sa i zamyslíte, do akej hĺbky autor zachádza, koľko toho si našiel ohľadne tejto mytológie a koľko toho napokon ponúkol vo svojej knihe. Ako sám vraví, nie je toho veľa zachovaného. No keďže on už mytológiu používal vo svojich knihách, tak sa dá očakávať, že ju má preštudovanú. Konkrétne v Severskej mytológii priblížil postavy ( bohov, trpaslíkov, obrov …. ) a s nimi aj niektoré príbehy. Niekedy to však bolo i chaotické. Ťažko sa pamätali mená, preto bolo dobré, že na koniec knihy bol umiestnený menný register. Očakávala som však, že toho bude viac a bude to i do tej odbornej sféry nasmerované. Takto som to naozaj vnímala ako rozprávkové rozprávanie, ktoré nebolo vyslovene zlé, ale radšej by som to videla v odbornom duchu.

severská mytológia

Kniha je v konečnom dôsledku v niečom edukačná, no aj esteticky reprezentatívna. Ani v jednom mi však nepríde 100%tná. Nesplnila úplne to, čo som ja očakávala. Je síce sviežo napísaná a dá sa pri nej aj dobre zrelaxovať, no ja som si myslela, že bude akčnejšia, napínavejšia a bude vyrážať dych. Ona je však pokojná, s občasnými nechutnými opismi, no inak úplne neškodná. Ponúka akoby vstup do mytologického sveta severu, no kľukatými cestami sa jej návštevníci predierajú, pritom obchádzajú, poprípade privierajú oči, aby ho nevideli celistvý. Taký som mala pocit, že autor akoby dáva poznať niečo, no mohlo by toho byť omnoho viac. Chýbalo mi tam viac sa priblížiť k hrdinom mýtov, chýbalo mi viac prežiť v ich svete a tiež mi chýbalo viac príbehov, ktoré by autor prerozprával svojimi textárskymi zručnosťami, pretože on ako autor je dobrý, vie zaujať, no v tomto prípade mi to prišlo málo.

Možno, keby nemám už s Neilom Gaimanom čitateľskú skúsenosť, tak by som bola pri tejto knihe miernejšia a stačilo by mi tých pár stránok, no ale očakávanie je očakávanie a mne sa nesplnilo natoľko, aby som s knihou bola absolútne spokojná.

severská mytológia

,, Najvyšším a najstarším zo všetkých bohov je Odin.

Odin pozná mnohé tajomstvá. Za múdrosť dal vlastné oko. Ba znalosť rún a za moc sa obetoval sebe samému.

Deväť dní a deväť nocí visel na strome Yggdrasil. Bok mu prepichol hrot kopije, ktorá ho smrteľne poranila. Kmásal ho neľútostný vietor, jeho telo šľahali kruté nárazy ľadového vzduchu. Deväť dní a deväť nocí nič nejedol ani nepil. Bol tam sám so svojou bolesťou a svetlo života z neho pomaly unikalo.

Bola mu zima, trpel bolesťami, a ocitol sa až na samom prahu smrti, keď jeho obeta nakoniec priniesla ovocie: v extáze svojej agónie sa pozrel nadol a runy sa mu odhalili. Odrazu ich poznal, pochopil a ovládol ich moc. V tej chvíli sa povraz pretrhol a on s krikom spadol zo stromu.“

(s. 15)

Záver

I keď sa kniha Severská mytológia číta dobre, obsahuje zaujímavé mýty a zavedie čitateľa do zaujímavého sveta, nie je taká ako som ju úplne očakávala. Jednoznačne som čakala, že toho, čo ponúkne autor bude viac. Vyberie viac príbehov, ktoré sa posnaží možno aj nejakým spôsobom analyzovať a pozrieť sa na ne odbornejším očkom. Namiesto toho, kniha ponúka niekoľko ( celkom málo ) kúzelných rozprávaní autora, ktoré sa podobajú skôr na rozprávky, ako na drsný sever, opradený hnevom bohov, krviprelievaním a drsnými hrdinami i antihrdinami.

 

Moje hodnotenie

3/5

hodnotenie

 

Autor: Neil Gaiman

Názov diela: Severská mytológia ( 2018 ), Adrift ( 2017 )

Foto: dusazeny

 

3 KOMENTÁRE

  1. Kniha mě také zklamala. Mýty a báje severu znám, autor je využil a hezky srozumitelně podal. Ve výsledku se ale kniha neliší od starší, možná i lépe zpracované publikace Heleny Kadečkové. Ta se jmenuje Soumrak bohů. Od Gaimana jsem čekala větší ivenci, ne jen převyprávění.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu