Román pre mladých – Vesmír na pleciach

0
1266

Jennifer Nivenová – Vesmír na pleciach

Jennifer Nivenová vo svojej knihe Vesmír na pleciach rozoberá niekoľko tém. I keď ide o náročnejšie témy, stále je to primerane zakomponované v romantickom príbehu, ktorý sa nezaobišiel bez pár klišé obrazov. Čím sa však odlišuje táto kniha od iných tematicky podobne ladených románov?

Libby a Jack sú hrdinovia, ktorých navonok nájdeme v mnohých romantických knihách. Ich vnútro je výpoveďou samotnej autorky, vďaka čomu sa stávajú jedinečnými. Libby, navonok veľké dievča, ktoré trpí nadváhou, nebojuje len s týmto ochorením, ale aj s posmeškami a ohováraním za chrbtom. Jack je zas obľúbený chalan zo školy, avšak nik z jeho okolia netuší, akú zákernú chorobu má. I keď obe postavy majú rôzne miesto v hierarchii školy a  spoločnosti, spojí ich blbý incident, po ktorom skončia v riaditeľni. Ich priateľstvu ťažko uveriť, no spája ich tajomstvo, ktoré ich spraví nerozlučiteľnými i napriek minulosti.

Vesmír na pleciach - duša ženy

Zdravotné problémy

Autorka v knihe dáva veľký priestor osobným i zdravotným problémom dospievajúcich. Pri postave Libby ide o obezitu, ku ktorej sa dopracovala, kvôli psychickým problémom po smrti matky. V prípade Jacka dáva vo svojom príbehu do povedomia chorobu- prosopagnóziu, ktorá nie je až tak známa. Pri písaní knihy spolupracovala i so špecialistami z tejto oblasti, čo jej umožnilo priniesť do textu objektívne fakty o chorobe – jej dôvody, priebeh, príčiny… V oboch prípadoch zachádzala i do psychického stavu hrdinov, v ktorom sa neodrážali len pocity spojené s chorobou, ale i klasické tínedžerské emócie, prejavy strachu, hnevu, lásky, smútku a potreby nájsť svoje miesto v živote. V tomto ohľade sú jej hrdinovia vierohodnými, i keď ich zakomponovala do klasickej podoby amerických YA príbehov, t. j. nezaobišlo by sa to bez roztlieskavačiek s odpornou kapitánkou, skupinkovaniu žiakov na škole ( bifloši, obľúbenci, športovci, outsideri ). Čitateľovi sa otvára obraz na strednú školu, ktorú môže vidieť v hocijakom seriáli, či filme na štýl Amerika, preto autorka nič nové v tomto smere nepriniesla.

Sebaúcta

Bod, ktorý vnímam vo viacerých knihách pre mládež je sebaúcta, sebaláska a hľadanie hodnôt v sebe samom. To považujem určite za pozitívne, keď sa s tým mladý človek konfrontuje i cez literatúru. V tomto prípade to autorka pretavila v hlavnej ženskej postave, ktorá trpela nadváhou, bola šikanovaná , no to ju nezlomilo. Bola hrdá, silná a nenechala sa utláčať. Libby je síce len knižná postava, no dokáže byť inšpiráciou i v reálnom svete, ak nie niekomu aj pomôcť.

Lásočka ako sa patrí na YA

Čomu sa nevyhla táto kniha je to, že ponúka klasický príbeh zaľúbenia sa v extrémne krátkom čase, bez nejakého hlbšieho zamýšľania sa. Dospelejší čitateľ má  z toho pocit ako keby ide o klišé lásku, detinskú, či snovskú, no nie realistickú. Čo tomu dodáva už „dospelejšie“ vnímanie je boj s rozdielnosťami, ktoré vo vzťahu vznikajú. Zatiaľ čo Libby je šikanovaná, Jack patrí medzi obľúbencov. Práve toto spojenie je prekážkou toho, aby priateľstvo mohlo vydržať. Čiže i tento priateľstvom začínajúci vzťah čelí prekážkam okolia, je neistý rovnako ako postavy.

Vesmír na pleciach - duša ženy

,,Pamätám sa, keď som bola plná bolesti a hnevu, že som si želala, aby zhorel jazyk každému, kto mi kedy ublížil, hlavne Mosesovi Huntovi.

Ibaže Merricat otrávila celú svoju rodinu. Jediným mojím zločinom bola obezita.“

Vesmír na pleciach je kniha, ktorú si človek prečíta, keď chce relaxovať. Myslím si, že čitateľ dostane to, čo sa od tohto žánru aj očakáva – ľahké čítanie, prostredie adresované mladým ľuďom, ľúbostnú zápletku.. Plusom je, že autorka do svojho diela zakomponovala výchovný a edukačný aspekt, ktorý knihu nerobí až tak všednou. Jediné, čo si mňa nezískalo pri tomto titule bol šablónový koncept strednej školy, ktorý veľa autorov píše ako cez kopírku. Inak sa mi kniha úplne hodila k nálade , ktorú som mala počas čítania a ponúkla mi to, čo som od nej viacmenej očakávala.

Moje hodnotenie

3,5 /5

Autor: Jennifer Niven

Názov diela: Vesmír na pleciach ( 2017 ) , Holding up the Universe ( 2016 )

Foto: dusazeny

Ak vás táto kniha zaujala, tak vám odporúčam aj knižku Láska stojí za všetko.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu