Recenzia – Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku

0
909

Jaime Jo Wrightová – Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku

Jaime Jo Wrightová je autorka, po ktorej veľmi rada siaham. Vie ma preniesť do tajomna histórie a zároveň živo opísať i súčasný svet. I v knihe Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku je poprepletaná súčasnosti s minulosťou. Opäť na čitateľa čakajú situácie, pri ktorých prebehne mráz po chrbte. Avšak, oproti predchádzajúcim dvom knihám bola táto pre mňa slabšia. Nie zlá, len slabšia!

Gossamer Grove je pokojné mestečko, v ktorom sa snaží pomôcť ľuďom v núdzi Annalise. Za pokojnou tvárou obyvateľov mestečka sa skrýva mnoho tajomstiev. A netýka sa to len obyvateľov v súčasnosti. Rôzne nitky zlovestných tajomstiev nemôžu byť pochované naveky. Začnú sa odvíjať po tom, čo Annalise zdedí polorozpadnutý obytný príves. V ňom sa nachádza množstvo fotografií, ktoré môžu odhaliť temné záhady spred sto rokov. V tom čase pôsobili v Gossamer Grove kontroverzní charizmatickí evanjelikálni kazatelia. V redakcii novín pracovala Libby, ktorej sa ako prvej dostalo do rúk úmrtné oznámenie miestneho diakona a následne ho našla mŕtveho. Spolu s jej synom sa snažia prísť na to, kto vyrába úmrtné oznámenia a vraždí týchto ľudí. Oznámenie však príde aj Libby, ktorá musí bojovať o svoj život. Podarí sa Libby nájsť vraha a zahnať temnotu, ktorá sa rozpína nad mestečkom? A príde Annalisa na to, kto v skutočnosti je?

´ „Bolo to v deň, keď som ti musel čeliť.“ Pohľadom ju láskal po tvári. „Čelil som tomu, čo som spravil. Kým som. V ten deň som znenávidel, čo sa zo mňa stalo. V ten deň som sa zrútil, ale uvedomil som si, že existuje milosrdenstvo, aby sme mohli začať znovu. Skúsiť to opäť. Zmeniť sa.“ ´ (str. 220)

Prvýkrát sa mi stalo, že ma dejová linka v minulosti až tak nebavila. Skôr som sa radšej vracala k súčasnosti, i keď práve minulosť bola viac desivejšia. Okrem tejto tajomnej atmosféry mala sympatickú protagonistku. V niečom ma to však nepútalo a nedržalo v tom príbehu. Napríklad romantická linka tejto časti bola zvláštna. Čitateľ sleduje niekoľkých protagonistov, kde sú síce opísané vzťahy medzi nimi, no na základe konania to je ťažšie vybadať, čo reálne cítia. Hlavná protagonistka prežíva alebo skôr sa rozhodne pre lásku, bez toho, aby recipient bol oboznámený s jej vnútorným svetom. Detektívny aspekt tu bol senzačne spracovaný. Ja som na vraha prišla až na strane 275, čiže skoro na konci. Možno to nebolo až také prekvapivé, no tá samotná cesta a bádanie stálo za to čítanie.

Oproti tomu súčasnosť pre mňa predstavovala po dejovej i po stránke psychologizácie postáv zaujímavejšiu linku. Počas nej sa odkrývali jednotlivé aspekty, konflikty, záhady minulosti. Hlavní protagonisti z náboženskej problematiky riešili milosrdenstvo a jeho potrebu pre človeka. Samotné tajomstvo hlavnej hrdinky môže byť pre viacerých čitateľov prínosom, hlavne, ak aj oni prežili niečo podobné. Je to spolu s milosrdenstvom najcitlivejšia časť knižky a aj najdojemnejšia. Čo sa však už týka detektívnej časti, tak tá je tu slabšia. Celkovo motív konania považujem za nedostačujúci.

Obe linky majú čo ponúknuť, no v niečom môžu aj sklamať. Aspoň u mňa to tak bolo.

 

„ LIBBY ALICE SHEFFIELDOVÁ
Narodená 18. Februára 1883.
Navždy odišla dnes ráno 6. Júna 1907.

Rozhranie, čo oddeľuje život od smrti, je temravé
a hmlisté. Kto povie, kde sa končí a kde začína?* (Edgar Allan Poe –Za života v hrobe)

Dávni básnici píšu o smrti.
Dnešní hriešnici hľadajú hľadajú spásu.
Ona nech si nesie hanbu na pleciach do hrobu.
Zabudnúť treba na ňu, na jej hriešnu dušu.“ (str. 247)

„Skutočná viera je o tom, že vieš, že odpustenie napokon príde, zmeníš sa a potom idete ďalej a bojujete spolu. Obiješ si kolená, narazíš hánky, všade máš škrabance, modriny, zlomíš si nohu … čokoľvek. Život je ťažký a chce to guráž, vieru a obrovskú dávku priam nadpozemského milosrdenstva.“ (str. 283)

I keď táto knižka bola pre mňa slabšia v porovnaní s inými od tejto autorky, aj tak vám ju odporúčam. Jednoznačne by ste po nej mali siahnuť, ak máte radi záhady, máte radi tajomno, no zároveň si radi prečítate aj niečo romantickejšie. Svojim obsahom zasahuje aj do náboženskej sféry a potreby milosrdenstva. Ja som sa od čítania nevedela odtrhnúť, pretože autorka píše vzrušujúco, napínavo a desivo. Určite vám od nej odporúčam: Tajomstvo domu na Foster Hille a Kliatba Misty Wayfairovej.

 

Moje hodnotenie

4/5

Autor: Jaime Jo Wrightová

Názov: Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Zúčtovanie pri Gossamerskom rybníku – 220, 247, 283 .