Tessa Afsharová – Zlodejka z Korintu
Tessa Afsharová je pre mňa autorka, ktorá píše oddychovky, v ktorých nechýba láska a vždy sú zamerané aj na duchovno. Výnimkou nebola ani Zlodejka z Korintu, ktorá však bola pre mňa v niečom iná a tým ma aj dosť prekvapila.
Hlavnou hrdinkou je Ariadne, dievča s horkou krvou, ktorá je vychovávaná v Aténach po tom, čo jej matka opustila otca. Ona sa však rozhodne z tohto domu utiecť, pretože v ňom prežíva len hanu a smútok. Pomôže jej pri tom jej „brat“, ktorý s jej rodinou žije dlhé roky, odkedy ho v jeden deň doniesol otec do domácnosti. Len v ňom jedinom má istotu. Musia sa dostať do Korintu, nájsť otca a začať iný, nový život. Ariadnu čaká v jej nasledujúcich rokoch mnoho prekvapení, bojov s vlastnými pocitmi a hľadanie zmyslu života. V tom poslednom jej pomôže priateľ jej biologického brata – Pavol. Jeho radikálne učenie otvára dvere nádeje v jej živote.
Bola som ako dieťa uhryznuté zmijou, ktoré myslí iba na to, ako sa zbaviť hadích zubov vo svojej koži. To, že sa musím zbaviť aj jedu, čo mi koluje v žilách, som nevedela. Vyslobodila som sa a veľmi sa mi uľavilo, no jed aténskeho domu môjho starého otca vo mne driemal ďalej. (str. 26 )
Zlodejka z Korintu je zároveň pre mňa zaujímavá „poloha“ autorky a zároveň aj trochu sklamanie. Čo som cítila hneď od prvých strán bolo, že čítam mládežnícku knihu. Jednak, že hlavná hrdinka je tam mladá a jej správanie sa rovná tínedžerskému, ale aj určitá jednoduchosť a nekomplikovanosť textu ma v tom neustále presviedčali. Príbeh je napísaný tak, že sa číta sám. Ide plynulo, nič ho nenarúša. Ponúka i viacero tém. Pre mňa tam bola primárna práve rozbitá rodina a dôvody, ktoré k tomu viedli. Napokon aj hlavná hrdinka začne robiť chyby ako jej otec… Tu vidieť, že autorka sa nepokúša prezentovať dokonalého protagonistu, ale neustále s ním pracuje. A toto sa dá povedať o všetkých postavách. Na pretras sa dostávajú konflikty nielen rodinné, ale aj kamarátske. Najcitlivejší pretras nastáva práve v Ariadninom vnútri.
Aké však vidím nedostatky tohto titulu? Prvým je niečo, čo pre mladších môže byť plus. To je už spomínaný môj pocit, že je to pre mladšie ročníky. Nechcem povedať, že sa v knihe nešlo pri jednotlivých témach do hĺbky, ale bola to skôr hĺbka, ktorá by bola pre mňa dostatočná, keby mám 16 rokov. Druhé mínus vidím v nie veľmi prekvapujúcom vyvrcholení knihy. Keby sa mi tá kniha nečíta tak ľahučko, tak by zrejme na tomto u mňa prepadla, lebo tam sa pre mňa nič prekvapivé neudialo. Bol tam pre mňa až taký moc silený happy end, z ktorého som mala zmiešané pocity.
Zlodejka z Korintu je krásna kniha, čo sa týka opisov, veľmi ľahko vás Tessa Afsharová naláka do svojho prostredia a najmä do sŕdc jednotlivcov, no tu sa originálna časť jej rukopisu končí. Dej bude pre vás až veľmi predvídateľný a v jeho závere sa len poťapkáte po pleci, že dobre som na to prišiel. Je to však niečo pre romantické duše, ktoré nehľadajú erotický román, ale jemnučkú lásku, ktorá je zobrazená nehou, citom a túžbou. Taktiež je to vhodné čítanie pre tých, ktorí nehľadajú akciu a napätie, ale sú skôr za duchovnú akciu. Hlavná hrdinka však oplýva aj dobrodružnou črtou svojej osobnosti.
Neschopnosť odpustiť je zlodej ešte väčší než bol kedysi môj otec, pretože vás oberie o pokoj v srdci. ( str. 287 )
Kniha, ktorá odkrýva príbeh z prvého storočia, vie zasiahnuť srdcia súčasníkov. Chyby a hľadanie hlavnej hrdinky sa skrývajú v každom jednotlivcovi. Tessa Afsharová sa tak snaží dostať do sŕdc čitateľov nielen ako autorka, ale aj ako evanjelizátorka. Snaží sa poukazovať na chyby, no nesúdiť ich, ale obrátením si spytovať svedomie a žiť vo väčšej láske. To je aj prípad Ariadne v jej knihe Zlodejka z Korintu. Napriek mnohým plusom má pre mňa kniha aj negatíva. Tými je ľahká predvídateľnosť deju a to, že na knihu som už asi „veľká“ a nedala mi už to, čo vyžadujem od literatúry. Knižku vám však odporúčam ako oddychové čítanie s duchovným nádychom.
Moje hodnotenie
3.5/5
Autor: Tessa Afsharová
Názov: Zlodejka z Korintu
Foto a text: dusazeny.sk
Úryvky sú citované z knihy Zlodejka z Korintu, strany: 26, 287.