recenzia – Zázrak

0
488

Maya Sinay – Zázrak (4. diel Bielej série)

Bea, hlavná hrdinka titulu Zázrak, je úspešná žena, ktorej však niektoré veci v živote chýbajú. Na pohľad má ideálny život, no je to len zdanie. Po tom, čo zistí, že jej partner ju podvádza, dá výpoveď v práci a odíde do slnečného Talianska. Pretrhne skoro všetky väzby so Slovenskom a začína hľadať samú seba. Osud jej do života prinesie mnohé prekvapenia. Zmení sa jej kariérny i osobný život. Spozná lásku a začne spolu s ňou veriť na zázrak.

„Toľkokrát som si predstavovala, že vstúpim do obrazu a v priebehu pár sekúnd sa ocitnem na pre mňa dokonalom mieste. Taliansko sa mi stalo vytúženou destináciou, lákalo ma ako návrat domov. Aj preto som začala študovať taliančinu a išlo mi to veľmi dobre. Možno som v minulom živote bola Talianka, ktovie. Aj povahou by som tam zapasovala (s. 6).“

FU. Takéto niečo som naozaj nečakala, keď som sa do knihy púšťala. Nedodržala som poradie Bielej série, pretože som prečítala prvú časť a hneď za ňou štvrtú (myslím však, že to vôbec nevadí) a preto, môžem aspoň porovnať to, čo som od autorky videla pri knihe Navždy a v tomto prípade. Zázrak je pre mňa jedna katastrofa, ktorá neviem prečo sa udiala. Totižto, keď si prečítate moju recenziu na knihu Navždy, tak uvidíte, že síce to nie je „topový“ príbeh, no našla som na ňom aj pozitíva. Čo sa veľmi v tomto prípade povedať nedá, ale pokúsim sa o to.

Ako prvé musím skonštatovať, že oproti prvej časti série je toto veľký negatívny obrat. Skôr by som očakávala, že autorka príde s lepšími nielen nápadmi, ale aj štylistikou a stavbou viet. Mohla mať (a predpokladám, že aj mala) pred sebou peknú predstavu príbehu (určité prvky tam zapracovala), no dala tomu taký rýchly a nepochopiteľný spád, že to celé vyznieva ako jeden nonsens.
Hlavní protagonisti sa v podstate ani nepoznajú, nepozná ich poriadne ani sám čitateľ. Medzi nimi má byť romantické prepojenie, aspoň tak to chápem, keďže sa séria vyhlasuje za romantickú. Celá romantika však spočíva v tom, že hneď ako sa uvidia, tak sa na seba vrhnú. Párkrát majú sex (asi obraz ich lásky) a bez toho, aby sa iným spôsobom poznali, začnú vyhlasovať, ako sú do seba zamilovaní. Toto je predstava romantiky? Za mňa určite nie. Je množstvo krásnych romantických kníh v súčasnej literatúre, ale aj klasík, ktoré určite stojí za to prečítať skôr… Prečo sa snažíme lásku a romantiku zaobaliť len za sex? Ďalším mínusom pri hlavných hrdinoch je ich nelogické chovanie. Celkovo nerealistický pohľad na fungovanie „ne/vzťahu“, ale i na iné „drobnosti“ spôsobuje, že čitateľ ťažko uverí príbehu.
Uveriteľnosť príbehu sa bohužiaľ stráca i povrchným náhľadom, keďže rozsah knihy je nedostačujúci, aby sa išlo do hĺbky. Autorka si zvolila malý priestor na spoznávanie hrdinov – ich súčasnosti i minulosti. Rovnako sa snažila viacero reálií „nasúkať“ do 150 strán, čo v konečnom dôsledku uškodilo jej príbehu. Keby dopriala priestor postavám a deju, verím tomu, že by jednotlivé témy boli vypracované dôkladnejšie, našli by sa tam aj podnetnejšie myšlienky a samotné postavy by mohli aj prežiť nejakú tú romantiku. Rýchly dej a krátke vetné skladby tomu nedopomohli. A kde bolo samotné Taliansko? Ja som ho nezacítila, chýbalo v opisoch, musela som si ho vybavovať vlastnými spomienkami.

„Vtedy mi napadlo niečo bláznivé. Vstala som, zhodila prikrývku a vyzliekla si pyžamo. Vôbec som neriešila, či ma nemôže vidieť aj niekto iný. Odrazu mi ani zima nebola. Spaľovala ma totiž vášeň. Nestačilo by mi ani vojsť do studeného mora. Potrebovala som, aby mi doprial uspokojenie. Tak veľmi som ho potrebovala. Konečne sa pohol. Nezobral si uterák, ten ostal visieť na zbalenom slnečníku. Vietor zdvíhal vlny a tie akoby stelesňovali aj jeho túžbu. Stratil sa v budove. O chvíľu som počula klopanie na dvere. Vedel, ktorá je moja izba, pravdaže to vedel. Žiadne moje hodnotiace ja sa neozývalo. Otvorila som a stála pred tým cudzím mužom nahá (s. 43).“

Medzi pozitívne aspekty titulu zaraďujem témy tehotenstva nad 40 rokov a boj predčasne narodených detí. Hrdinka načrtla svoj strach, ale opäť nemala priestor, aby odhalila svoje vnútro. Taktiež pekne vsunutou témou bola téma rodiny a priateľov. V tomto aspekte dokázala autorka preniesť rodinnú lásku aj na čitateľa. Načrtnuté témy si myslím, že boli dobré, neboli však dotiahnuté do potrebnej hĺbky.

Zázrak za mňa „stroskotal“ na nevyužitom potenciály, slabom rozsahu, povrchnom deji a jasne predvídateľnom závere. V porovnaní plusov a mínusov, jasne dominujú tie mínusy.

Za poskytnutie knihy ďakujem autorke. Môžete ju navštíviť na jej web stránke.

Moje ostatné recenzie na jednotlivé časti série:
Navždy
Jedného dňa
Veriť

Moje hodnotenie

1.5/5

Autor: Maya Sinay
Názov: Zázrak
Foto a text: dusazeny.sk
Úryvky sú citované z knihy Zázrak, strany: 6, 43.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu