recenzia- Všetko trvá krátko

0
1067
všetko trvá krátko
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Irvin D. Yalom – Všetko trvá krátko

Na túto knižku som sa veľmi tešila. Zároveň som bola aj zvedavá, o čom presne bude, a čo všetko nové mi dá. Bolo príjemné sa opäť začítať do riadkov od Irvina Yaloma, i keď samotná téma bola ťažšia.

Všetko trvá krátko je titul, ktorý zachytáva boj so strachom, prameniacim v otázke smrti – príprave na smrť, bráneniu sa tejto téme, ťažkému prežívaniu odchodu niekoho blízkeho, chuti byť stále mladý a zdravý… To všetko sa nájde u jednotlivých pacientov, ktorí vstúpili do dverí psychiatra. Yalom oživuje jednotlivé prípady, znovu dáva možnosť prežiť kúsok života (aspoň literárne) jednotlivým ľuďom s ťažkosťami, ktoré môžu postretnúť kohokoľvek úplne nečakane.

´ „Samozrejme, že sa bojím. Strach zo smrti máme vrodený. Vďaka nemu prežívame. Tí, ktorí sa narodili bez neho, už pred miliónmi rokov vyhynuli. Takže nie, nepokúšam sa vás toho strachu zbaviť, ale u vás, Alvin, tento strach nadobudol podobu niečoho väčšieho, je z neho hrôza, ktorá vás máta v opakovaných nočných morách a zasahuje vám do každodennej práce. Je to tak? (s. 69)“ ´

Všetko trvá krátko
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na túto knihu musí mať čitateľ správne načasovanie. Pre niekoho to môže byť v danom momente náročné, nie každý túto tematiku rád číta, ale na druhej strane sa určite nájdu aj čitatelia, ktorým by tento titul mohol pomôcť a dať im cenné „rady“. Nie sú to však klasické rady, ale skôr pohľad do vnútorného prežívania osobnosti, ktorá zápasí so strachom a tento boj často prehráva. Tieto príbehy zároveň ukazujú, že nie je sa prečo hanbiť, ak niekto ťažko prežíva otázku smrti, ale že sú možnosti a mnohí sa ich nezľaknú, ako bojovať so sebou a strachom, ktorý je ukotvený v najhlbších útrobách bytosti.

Yalom ma určite nesklamal. Jeho texty sa čítajú ľahko, zaujmú a majú čo povedať. Najmä to posledné vnímam ako to najdôležitejšie, čo môže pritiahnuť aj nových jeho čitateľov. Zároveň, ako je to v tom prípade, tak laici sa dostávajú do prostredia psychiatrie, do mysle tak psychiatra, ako aj pacienta, ktorému pomáha. Je to zároveň zaujímavé, podnetné a určite obohacujúce. Čo mi však trošku miestami ubralo na celkovom dojme bolo, že to bolo veľmi zahatané pochmúrnosťou. To však asi aj bolo cieľom.

„Hovoriť s Irvinom je úľava, lebo ten už čelí otázke vlastnej smrti. O rakovine sa mi s iným hovorí dosť zle. Mám voči nim veľa drobných výhrad. Mnohí ľudia to preháňajú so súcitom. Akoby sa mi zrazu usilovali neskutočne pomáhať. Napríklad zdravotná sestra Kaiserová sa stále vypytuje, či ma má kto doviezť. A niektorí sú zase všeteční. Myslím, že sú v skutočnosti voyeuri a chcú si uspokojiť morbídnu zvedavosť, zistiť, aké to je, keď má niekto rakovinu. To sa mi nepáči a občas by som im najradšej odsekla: „Obstarajte si vlastnú smrteľnú chorobu (s. 143).“ 

 

Moje hodnotenie

4.5/5

Autor: Irvin D. Yalom
Názov: Všetko trvá krátko
Foto a text: dusazeny.sk
Úryvky sú citované z knihy Všetko trvá krátko, strany: 69, 143.