recenzia – Vražedný príliv

0
886
vražedný príliv

Dani Pettreyová – Vražedný príliv

Na knižku Vražedný príliv som sa veľmi tešila. Dani Pettrey je totižto autorka, po ktorej veľmi rada siahnem a zakaždým som zvedavá na jej detektívne zápletky. Ani v tomto prípade to nebolo inak.

Príbeh čitateľa zanesie k postave Gabby, ktorú sa niekto pokúsi zabiť. Nemá na výber a musí utiecť. Prichýli ju k sebe rodina, konkrétne však rodinný priateľ Finn, na ktorého pozemku sa už raz skrývala. V tom čase medzi nimi prebehli iskričky, no Gabby sa rozhodla vrátiť k svojej práci investigatívnej reportérky a odišla od Finna. Teraz sa ich cesty opäť pretnú, no stretnutie prebehne v smútočnejšej atmosfére kvôli vraždám, ktoré sa v ten deň udejú. Gabby má zostať v bezpečí, no jej povaha ju vedie práve opačnou stranou. A ako sa má správať k Finnovi, ktorého miluje, no miluje aj svoju prácu a nechce sa jej vzdať? Vyšetrovanie vrážd sa ako bludný kruh bude točiť a nielen Gabby sa ocitne v nebezpečnej situácii. Čo všetko vyjde na povrch s vražedným prílivom?

Treba hneď na začiatok povedať, že kniha Vražedný príliv je kniha, ktorá vás hneď vtiahne a ani sa nestihnete nadýchnuť. Ste vhodený do rozbehnutého deja, kde na pár stranách zažijete niekoľko prestreliek. Na mňa možno až príliš „hŕŕŕ“ rozbeh, no na druhej strane sa čitateľ nemá kedy začať nudiť. A tak je to počas celého príbehu. Nezažila som, že by som knihu potrebovala odložiť alebo by som pri nej zaspávala. Autorka vie držať čitateľa v napätí, čo sa týka detektívneho vyšetrovania. To mi inak dosť pripomínalo CSI kriminálky – najmä v spôsobe prerozdeľovania úloh a vzťahov na oddelení. Keďže rada sledujem tieto seriály, tak aj sledovanie vyšetrovania Noaha a Finna ma veľmi bavilo a z tejto stránky by som ani nič knihe nevytkla. Jednotlivé kroky boli logicky spracované, vyšetrovanie malo „hlavu a pätu“, autorka má evidentne v malíčku jednotlivé organizácie, ktoré sa zaoberajú a riešia zločiny a preto kniha vyznieva veľmi dôveryhodne. Samotné vyvrcholenie a vypátranie zločincov prišlo v správnom moment, aby sa to zbytočne viac nenaťahovalo.

vražedný príliv

„Kládla príbeh na prvé miesto pred všetko ostatné? Znamenalo to, že pred každého? Dávala vari príbehu prednosť i pred Bohom a jeho vôľou? Akosi sa vždy domnievala, že to, čo od nej Boh v živote chce, je hľadanie pravdy. Aj keď sa vlastne nikdy nemodlila a neprosila o to, aby ju v živote nasmeroval. Radšej uprednostňovala svoju domnienku, že tá neprekonateľná túžba po pravde v nej je niečo, čo má v sebe od narodenia. Ale čo jej rodina? Nekládla náhodou objasňovanie a písanie príbehov po celom svete pred svojich najbližších?“ (str. 83)

O niečo horšie sa pozerám na jednotlivých knižných protagonistov. Konkrétne sa teda dotknem Finna a Gabby, keďže oni sú predstaviteľmi detektívnej aj romantickej linky príbehu. Asi nikoho nezaskočí záver knihy. V tomto prípade musím povedať, že ma autorka nijako pozitívne neprekvapila a v knihe som sa stretla niekedy s gýčovejšími opismi zaľúbenej dvojice. Škoda. Keď sa však na nich pozerám jednotlivo, tak Finn bol pre mňa najobľúbenejšou postavou. Pôsobil na mňa ako hrdina, ktorý je otvorenejší, no má pritom svoj pevný názor na jednotlivé veci. Zároveň bol citlivý a nebál sa dať svoje pocity najavo. A hlavne mal rozum! Naproti tomu Gabby bola žena, ktorá si viac vecí nevážila a čo ma na nej vytáčalo bolo, že ani nemala nejakú ochotu pochopiť strach iných ľudí a náročky ho ešte stupňovala. Nad jej útekmi a jej premýšľaním ohľadne „dobrého príbehu“ som len otáčala očami. Našťastie mi však celý Vražední príliv nepokazila a napokon prišla aj k tomu rozumu. 😀 😀

, Spravila grimasu. „Myslím, že si mýliš prácu špióna s reportérom.“
„Nebola si v Južnom Sudáne v utajení?“
„Bola.“
„Takže podobnosť tu je.“
„Možno v niečom áno…“ pokrčila plecami. „Ale je v tom zásadný rozdiel.“
Spýtavo nadvihol bradu. „A to?“
„Cieľ. Úlohou špióna môže byť hocičo a mení sa to. Ale reportér má vždy iba jeden a ten istý cieľ.“
Čakal na jej vysvetlenie.
„Nájsť pravdu.“ ´ (str. 255)

Dani Pettrey je autorkou thrilerov a detektívok, pre ktoré je príznačné aj duchovno a viera. V prípade tejto knižky do príbehu zakomponovala modlitby jednotlivých protagonistov, skrz čo poukázala na vnútornú vieru osôb. Boha vkladá do života, do každodenných situácií. On predstavuje silu, nádej a ochranu pre človeka. Táto duchovná stránka však nepredstavuje v knihe veľké percento a preto i neveriaceho čitateľa by to nemuselo odradiť od čítania. Naozaj je to v určitých medziach. Boh je prítomný v príbehu, lebo je prítomný v ľuďoch a preto je priestor religiózneho zmýšľania začlenený v deji. Keby ste však na druhej strane hľadali náboženskú literatúru, ktorá by na prvom mieste mala vieru, tak pri Vražednom prílive to tak nebude. Niekomu sa môže zdať, že práve tento aspekt nie je nijako rozoberaný do väčšej hĺbky, ba až vyznieva vlažne. Pre mňa bol jednoznačne dominantný kriminálny prípad a jeho vyšetrovanie.

„Krv zafarbila vodu dočervena. Mesiac bol v splne. Dvíhal sa príliv – vražedný príliv. Voda sa vírila a ťahala ich do prednej časti klietky.“ (str. 339)

V prípade tejto knihy ma najviac mrzí romantická a medziľudská linka. Myslím si, že autorka vie pracovať s protagonistami na lepšej úrovni. Vie viac rozoberať medziľudské problémy a aj otázky viery vie lepšie predkladať a zaujímať sa o ne do hĺbky. Čo sa však týka detektívnej zápletky a jej vyšetrovanie, tam nemám čo vytknúť. Bavilo ma to čítať, vytvárať si vlastné názory a hypotézy. Zbožňujem seriály na spôsob CSI či Kostí a toto som mala akoby to isté, len hrdinovia vyzerali podľa mňa a mohla som si to dávkovať aj niekoľko dní. I keď ma úplne neohúril tento titul, tak som aj tak rada, že som ho čítala, pretože som si čítanie ( až na jednotlivé momenty ) veľmi užívala. Určite chcem túto autorku naďalej čítať.

Ak obľubujete Dani Pettrey či žáner detektívok a thrilerov, tak vám knižku Vražedný príliv určite odporúčam. I napriek vraždám a smútku, ktoré spôsobili, si pri knižke môžete oddýchnuť, pohrať sa s fantáziou a čítanie si užiť. Plusom pre veriacich čitateľov bude i prítomnosť Boha a nábožného života dnešnej doby.

Za možnosť spolupráce sa chcem poďakovať @luckylady.stories a @tanka.librarian.

Moje hodnotenie

3.5/5

Autor: Dani Pettreyová

Názov: Vražedný príliv

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Vražedný príliv: strany –83, 255, 339 .