recenzia – Vo vlnách

0
843
vo vlnách

AJ Dungo – Vo vlnách

Titul Vo vlnách ma nadchol hneď, ako som videla, že vydavateľstvo ho chystá vydať. Bola som zvedavá, akú tematiku si vybral Absynt pre svoj komiks. Ich knihy majú reportážne črty, a preto som predpokladala, že túto črtu zakomponujú aj v grafickom románe. Nebolo to tak úplne, ale s výsledkom som bola spokojná.

Príbeh má dve dejové linky. Autor čitateľovi zobrazuje lásku. Jedna je ku krehkej žene Kristen, ktorá umiera na rakovinu a druhá sa týka surfingu. Obe časti sa v samotnom závere pretnú myšlienkovým pochodom, ktorý symbolizuje emocionálne zavŕšenie titulu.

„Nádherný príbeh o krehkosti lásky, sile priateľstva, ale aj bezmocnosti pred tvárou neúprosnej smrti, pretkaný vášňou pre jazdu na nespútaných morských vlnách. Túto knihu napísala láska!“

Vo vlnách

Mňa si tento grafický román absolútne podmanil. Ide o celkom rýchle čítanie, ktoré v mnohých prípadoch nepotrebuje ani slová, pretože ilustrácie sa prihovárajú samé za seba. Na začiatku vo mne panovala troška neistota, pretože som medzi dvoma dejovými linkami, od seba tak vzdialenými, nevedela nájsť spojivko. Musela som prejsť množstvo strán, kým som sa do toho dostala, ale potom som už išla na správnej vlne.

Jedna dejová linka rozpráva o histórii surfingu. Je to práve tá časť knihy, ktorá sa mi ľahko spája s Absyntom. Keďže som sa nikdy o tento šport nezaujímala, tak mi dala nové informácie a niečo som sa zaujímavého aj dozvedela. Bola farebne zladená do hnedých tónov, zatiaľ čo druhá, do modro-zelených. Tá hovorila o Kristen. Zobrazovala príbeh priateľstva a lásky, ale i choroby a umierania. Tu som zažila emotívne vyciciavanie, pretože mi skoro až ušla slzička na konci. Bolo to krásne. Vtiahli ma nielen slová, ale i obraz. Na niektoré kresby som sa len pozerala a vnímala ich… to mi stačilo, vraveli celý príbeh. Bola v nich taktiež emócia, v niektorých prípadoch možno aj silnejšia ako v texte.

Preto musím povedať, že sa mi kniha páčila aj po grafickej stránke. Od začiatku po koniec, od vrchu až po spodok. Možno niekto má iné estetické cítenie a Dungove ilustrácie ho nezaujmú, no mňa si absolútne získali, lebo som v nich videla život.

Vo vlnách

„Je to krátka, no úprimná odpoveď. Pocit prázdnoty neutícha. Žiaľ nemá rozpoznateľný vzorec. Jednoducho prichádza a zase odchádza. Je nepredvídateľný, miešaný búrkou v diaľke, hlboko v oceáne, ďaleko od zvedavých očí, čerí vodu nad sebou i pod sebou. Valí sa kanálmi, nadobúda tvar a ženie sa, udierajúc v plnej sile, ako sa blíži k bodu zlomu. Rastie dovtedy, až kým viac nedokáže udržať svoj tvar. Vtedy sa stane labilným a rozbije sa. Napokon sa utíši do pokojnej, jednoliatej hladiny.“

Vo vlnách

Nemám nič, čo by som tejto prvotine na poli grafických románov Absyntu vytkla. Prišiel v správnom čase, zaujal ma, rozcítil ma, poučil ma a ja vám ho musím len odporúčať. Či už si len chcete oddýchnuť, chcete dať možno šancu inej knižnej forme, alebo nostalgicky pospomínať na komiksy z detstva, Vo vlnách vám to všetko umožní. Nenesie v sebe len krásne príbehy, ale i inšpirujúce.

Možno mi však niekedy skôr prišla kniha ako niečo pre mládež a nie pre dospelých. To bolo trošku mätúce.

Moje hodnotenie

5/5

Autor: AJ Dungo

Názov: Vo vlnách

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Vo vlnách.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu