recenzia – Úsmev ženy

2
684
usmev ženy

Nicolas Barreau – Úsmev ženy

Hľadáte ľahkú, príjemnú jednohubku, ktorá vás poteší? Potom by ste nemali obísť titul Úsmev ženy. K tejto knižke som sa nedostala cielene, rovnako, ako som ani nevedela, čo môžem od knižky čakať, keď som sa do nej pustila. Najprv som sa bála, že ma pohltí hrdinka svojim trápením, no napokon prišli nielen jej úsmevy, ale i tie moje.

Príbeh je o Aurélie, ktorá je majiteľkou reštaurácie v Paríži. Raz príde domov a zistí, že ju priateľ opustil. Nešťastná sa prechádza uličkami Parížu, keď ju nohy zavedú do malého kníhkupectva. Tam objaví román Úsmev ženy, ktorý otočí jej život hore nohami…a nielen ten jej. Príbeh plný lásky, humoru, dobrého jedla a literatúry zavedie čitateľa do malebných francúzskych uličiek, ako i do duší obyčajných ľudí, ktorí túžia po tom, aby ich niekto miloval.

„Na Vianociach musí byť niečo, čo nás núti ku konfrontácii so sebou samým, s našimi spomienkami a želaniami, s našou detskou dušou, ktorá sa ešte stále dokáže čudovať a s naširoko otvorenými očami stáť pred tajomnými dverami, za ktorými čaká zázrak. Šuchot papiera, šepot slov, plamienky sviečok, vyzdobené okná, vôňa škorice a klinčekov, želania napísané na papierikoch alebo vyslovené do neba, ktoré sa možno vyplnia. Či chceme alebo nie, Vianoce v nás vzbudzujú večnú túžbu po niečom nádhernom. Nie je to nič, čo môžeme navždy vlastniť alebo uchopiť, nepatrí nám to a predsa sa to občas zjaví ako dar.“ (s. 202)

Nie som typický konzument takejto literatúry, no predsa si ma získala. Nie som nadšenec do Francúzska a predsa mi to prostredie nevadilo. A do tretice – lovestorka tam bola otrepaná, no predsa som to autorovi celé zhltla 😀 😀 . Zaúradoval správny čas, počas ktorého som po tejto ľahšej knižke siahla. Potrebovala som niečo také milé, jednoduché a aj romantické. Preto som Úsmev ženy mala prečítaný za deň a páčil sa mi.

Nie je to literatúra, po ktorej prečítaní si pomyslíte, koľko vám toho dala. Skôr si len oddýchnete. Nie je ani ničím veľmi prekvapivá, je ľahko predvídateľná, no predsa si hlavných protagonistov zamilujete. Je veľmi nereálna a pritom sa celý ponoríte do deja, prostredia, vôní a myslí hrdinov. Má veľa prvkov, ktoré by som inak skritizovala…a teraz? Prečo sa tak nedeje? Proste, ten príbeh bol pre mňa v danom momente taký dokonalý a potrebný, že všetko ostatné šlo bokom. Chytil ma štýl autora, ktorý akoby celý príbeh podal s ľahkosťou, s humorom, s eleganciou. Pohltili ma jeho opisy, vďaka ktorým som nielen videla, ale aj cítila. Potrebovala som jemnosť, s ktorou sa hral pomedzi riadky. Občas mi však hlavný mužský protagonista liezol na nervy, to musím priznať.

Tak sa mi zapáčil tento príbeh a najmä štýl, akým píše autor, že určite rada siahnem po jeho ďalších knihách. Musím však vyčkať na ten správny moment.

Moje hodnotenie

4.5/5

Autor: Nicolas Barreau

Názov: Úsmev ženy

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvok je citovaný z knihy Úsmev ženy  – strana: 202

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu