recenzia – Studený výstrel

0
815
studený výstrel

Dani Pettreyová – Studený výstrel

Dani Pettrey nie je pre mňa úplne neznáme meno. Ešte predtým, ako som čítala tento titul, tak mojimi rukami prešli i ďalšie 3, konkrétne zo série Aljašská odvaha. Práve skúsenosť s týmito knihami ma naviedla k tomu, aby som sa opäť vrátila k tejto autorke. Tak sa mi do rúk dostal Studený výstrel. Kniha, ktorá síce nie je veľmi vábivá svojím zovňajškom, no príbeh v nej je zaujímavý a môže nadchnúť nejedného čitateľa.

Hlavnými protagonistami príbehu sú strážnik Griffin McCray a forenzná atropologička Finley Scottová. Griffin pri jednej z obhliadok stráženého pozemku natrafí na dvoch vandalov, ktorí hľadajú bohatstvo v hrobe mŕtveho vojaka. Keď sa však Griffin pozrie lepšie, zistí, že pozostatky nemôžu patriť dávno mŕtvemu nebožtíkovi. V hrobe je však pochovaný niekto oveľa kratšie. Na pomoc je privolaná Finley, aby obhliadla telo. Nečakaný nález spojí niekedy najlepších priateľov, aby vyriešili dávno zakopaný prípad. Okrem samotnej kriminálnej zápletky sa uzatvára aj jeden z osobných príbehov, ktorý zapríčinil zatrpknutosť a hnev. Treba odvahu a vytrvalosť, aby sa našiel vrah zabitej ženy a lásku, aby človek našiel pokoj sám v sebe. Pred Griffinom a Finley stoja nočné more minulosti, no môžu sa stať i tými súčasnými.

Čo som už o Pettrey vedela bolo to, že jej hrdinovia vždy pracujú ako tím a že vždy tá postava prejde určitou premenou. Inak to nebolo ani v tomto prípade. Pri oboch hlavných hrdinoch prichádzalo k zmenám a postupne sa čitateľovi dávkovali ich životy. Samozrejme, že sa to nezaobišlo bez určitej dramatickosti, ktorá recipienta držala viac v strehu. Samotné postavy boli sympatické, čo mi však už nebolo tak sympatické boli určité náznaky a načrtnuté témy, ktoré sa nikomu nechcelo dopovedať. Keď je to jeden-dvakrát tak je to v poriadku, no tu to bolo zbytočne množené. Čitateľ sa dočká romantickej linky, ktorá je milá a nijako to nekazí detektívnu knihu, práve naopak, príbeh je potom viac osobnejší a môže aj zaujať niekoho, kto vyslovene nečíta detektívky. Preto si v nej isto niečo nájdu aj romantickejšie duše.

, „Vytrážové sklo,“ povedal, „milovala tieto farebné lapače slnka. Nerozumel som tomu. Jej láske k nim. Je to len zafarbené sklo, ale vravela mi, že keď slnko prúdi dnu a pestrofarebné lúče sa odrážajú v tlmenom vnútri, pripomína jej to, ako Boh prináša krásu a svetlo aj na tie najtmavšie miesta. Ako všetky zlomené kúsky rozličného a jedinečne tvarovaného skla vytvárajú jeden nádherný obraz… a to jej pripomína, ako Boh odhaľuje cez zlomenosť krásu a používa tie najmenšie kúsky, aby vytvoril celok. Napriek jej práci, množstvu ohavností, ktoré videla, a jej vlastným zápasom, dôverovala Bohu na najtemnejších miestach.“ ´(str. 204)

Čo však takí, ktorí chcú poriadny krimi prípad? Ja som sa pri tomto príbehu cítila úplne tak, akoby som pozerala seriál Kosti. Tým chcem naznačiť, že aj ak vy sledujete Kosti, tak v knižke sa do určitej miery určite nájdete. Veľmi sa mi páčilo ako to autorka brala seriózne a veľmi ťažkú tematiku zločinu spracovala do dynamického a atraktívneho príbehu. Prípad bol prepletený, poukázal na nelegálne obchodovanie so sexom a načrtol i určité úvahy. Čo bolo však úžasné bolo, že to malo atmosféru, ktorá vás pohltila. Ja som cítila i strach, nepokoj a reagovala som ako šialenec na každý nepatrný zvuk 😀 😀 . Bohužiaľ mi samotný prípad úplne nesadol. Nebolo to „to pravé orechové“, čo som čakala pred čítaním. A aj keď som si užívala čítanie, samotný prípad ma nenadchol.

Dôležitý aspekt titulu je istotne vnútorný svet hrdinov. Ich duchovné vnímanie a posun vo vzťahoch. Najmä jedno odpustenie, ktoré ukáže, čo všetko to vie urobiť s niekoľkými osobami. Potrebná je láska a pokora. Toto je jeden z pilierov titulu, ktorý sa ťažko nájde v detektívnych knihách, a to je to, že autorka pracuje s citmi a dušou svojich hrdinov.

, „Ľudí. Ako mmôžu jeden druhému robiť takéto veci?“
„Obávam sa, že na svete žijú netvory.“
„Netvory nie. Zlo.“
„Áno,“ postavil sa k nej, „zlo.“
Vydýchla, aspoň raz sa prestala tak ovládať. „Desí ma to.“
„To je dobre.“
Prečo je to, prepánajána, dobre?“
„Znamená to, že si citlivá, aj napriek všetkým strašným veciam, ktoré sa dejú v tomto svete.“ ´ (str. 222)

 

Siahnuť po knihe Osudný výstrel vám odporúčam, keď máte chuť sa začítať do niečoho s krimi zápletkou, ale zároveň hľadáte i trocha romantiky s istou dávnou drámy vo vzťahoch. Je to kresťanská literatúra, ktorá chce prehovoriť i v rámci duchovnej sféry a tých byť  povzbudením každému čitateľovi. Pri knižke Studený výstrel zažijete napätie i vnútorný pokoj. Mne úplne nesadol ten typ prípadu, ale inak som si knihu užila.

Moje hodnotenie

4/5

Autor: Dani Pettreyová

Názov: Studený výstrel

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Studený výstrel: strany – 204, 222.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu