Julie Klassenová – Slúžka z Fairbourne Hall
Slúžka z Fairbourne Hall bola knižka, ktorú som mala kúpenú veľmi dávno a ešte si pamätám, že som ju dostala na narodeniny od môjho brata..ale vážne tých pár rôčkov dozadu, keď bola ešte novinkou. Dostala som sa k nej až v roku 2020… a aj to nie úplne cielene. Teraz, keď sa tak na to pozriem, tak sa aj čudujem, že prečo som ju toľko odkladala. No stále sa naskytne nejaká ďalšia a ďalšia literatúra, ktorá má za následok, že na dávno kúpené knihy sa zabúda.
Keď som sa však dostala už po týchto patáliách ku knihe, tak som ju prečítala za deň. Ja, čitateľ, ktorý neobľubuje práve hrubšie knihy, som ju zhltla ako nič. A to práve preto, lebo dej ma úplne vtiahol a užívala som si každú jednu stranu príbehu. O čom je príbeh?
Dej sa odohráva najprv v historickom Londýne, v čase gentlemanov, veľkých plesov a dobovej romantiky. I hlavná hrdinka Margaret Macyová žije v Londýne, dokedy nie je prinútená utiecť z rodinného sídla. Dôvodom je jej otčim a plány, ktoré spriada vo svojej hlave. Margaret sa ocitá na ulici sama so svojou bývalou slúžkou a bez peňazí. Nemá ku komu ísť bez toho, aby tam jej otčim už nesliedil. Margaret je donútená spraviť čokoľvek, aby si zachránila krk a vydržala slobodná do svojej plnoletosti, kedy má získať dedičstvo. A tak sa z nej stane slúžka v dome, ktorý patrí jej niekdajším ctiteľom, bratom Upchurchovcom. Musí však zostať nenápadná, lebo nikdy nevie, kto ju môže zradiť.
Prekvapilo ho, ako veľmi dúfal, že je slečna Macyová v poriadku. Napriek všetkej zlosti, ktorú voči nej cítil – dokonca si želal, aby jej jedného dňa niekto zlomil srdce – by jej nikdy neprial, aby jej niekto fyzicky ublížil. Už len samotné pomyslenie spôsobilo, že mal chuť hneď vyraziť do Londýna, vytiahnuť meč a zachrániť ju. Aký je len blázon! Ešte aj teraz! (str. 143-144)
Julie Klassenovej sa podarilo vytvoriť príbeh, ktorý dýcha históriou a jemnou romantikou. Je v ňom trošku napätia, ktoré však nesúvisí s nejakou dramatickosťou a tragickosťou, ale vzťahmi, ktoré sú napnuté medzi hlavnými protagonistami. Zároveň autorka poukázala na tú časť domácnosti, ktorá je vo väčšine historických románov v úzadí, a tou je služobníctvo. Tým, že sa Margaret stáva slúžkou, tak si buduje dobré i zlé vzťahy v služobníctve a otvára sa tam nejeden životný príbeh. Čo všetko je náplňou slúžky, kedy vstáva a kedy sa jej práca končí, čo jej hrozí, ak nesplní nejaký rozkaz, alebo ak niečo zničí/rozbije z domácnosti, ako to dorieši majiteľ domu? Každý majiteľ môže reagovať odlišne, čo vidieť aj v skúsenostiach slúžok, s ktorými sa Margaret zblíži.
Ďalšou podstatnou vecou, ktorá z titulu kričí, je otroctvo a riešenie tejto, v tom čase, problematickej témy. Odzrkadľujú sa tu dva pohľady, jeden, ktorý zamieta takéto zaobchádzanie s človekom, a druhý, ktorý nato hľadí ekonomicky – čiže ziskovo. I keď to nie je možno primárna téma titulu, tak práve na nej je zobrazená ľudská hodnota, ako aj ľudská chamtivosť. V súčasnosti je možné ľudské otroctvo vidieť inak, pekne zaobalené, ale myslím si, že stále je prítomné v spoločnosti. A na otázku, prečo to tak je, je odpoveď taká istá, ako bola pred dvoma storočiami. Ľudská chamtivosť a ziskovosť. Aj keď knižka pôsobí na prvý pohľad ako príjemná romantika, tak v sebe skrýva aj nadčasové prvky, ktoré vedú k zamysleniu sa.
Nathaniel si prebehol rukou po tvári a zastal na perách …perách, o ktorých si bol istý, že boli pritisnuté na ústa Margaret Macyovej. Čo to urobil – ako to len vysvetlí? Dokonca si ani nebol istý, ktoré dievča to bolo. Keď to chúďa povie pohoršenej a odmietavej pani Budgeonovej, ako ju obťažoval, možno tu už do raňajok nebude. Alebo azda zo zúfalstvaostane v tejto práci, ale bude sa mu po všetky dni vo Fairbourne hall s hrôzou vyhýbať. (str. 232)
Spomenula som dva aspekty románu: historickú ukážku života služobníctva a otázku otroctva. Je však jasné, že táto knižka je aj romantickým, milým čítaním, ktoré svojou jemnosťou chytí za srdce nejednu čitateľku. Áno, samozrejme, že asi každému čitateľovi je jasné, ako to celé skončí, no ten samotný priebeh deju, je taký pekný, že to ani nevadí. Hlavná hrdinka je sympatickou protagonistkou, ktorá prechádza vnútornou premenou, takže je vidieť, že autorka sa snaží maximálne venovať postavám a formovať ich. Tak je to aj v prípade iných postáv. Možno zaujímavou časťou deju je popritom, ako sa Margaret skrýva, aj pokus o vraždu jedného z bratov. To príbehu dodáva malú detektívnu zápletku. Je celkom zaujímavé, ako toto pátranie skončí a najmä to, ako bude vinník „potrestaný“.
Slúžka z Fairbourne Hall je príjemným čítaním pre každú ženu, ktorá má chuť na niečo romantické. Jedna z mužských postáv krásne dotvára romantického ducha knihy a pritom to „nepresladí“. Okrem toho knižka ponúka aj pasáže na zamyslenie sa, či na spoznanie historických čŕt služobníctva v 19. storočí. Ja som knihu prečítala v enormne rýchlom čase a každú jednu stranu som naozaj čitateľsky užila. Nevedela som sa od knihy odtrhnúť a verím, že takých čitateľov je viac. Ak teda máte práve chuť na niečo historické s pridanou hodnotou, na takú dospelácku rozprávku, smelo sa pustite do tohto čítania.
„Milujem vás, slečna Margaret Macyová…. A chcem sa vás na niečo opýtať. Niečo, čo som sa vás pýtal už dva razy a takmer sa bojím spýtať sa to zas. Biblia hovorí: nech je vaša reč: áno – áno, nie – nie, ale v tomto prípade ja vás prosím, nezmenilo sa vaše nie…?“ (str. 466)
Moje hodnotenie
5/5
Autor: Julie Klassenová
Názov: Slúžka z fairbourne Hall
Foto a text: dusazeny.sk
Úryvky sú citované z knihy Slúžka z fairbourne Hall, strany: 143,144,232,466.
[…] Divá Bára 3/5 (čítam klasiku) 3. Julie Klassenová – Slúžka z Fairbourne Hall 5/5 ( recenzia ) 4. Kurt Vonnegut – Bitúnok č. 5 1/5 (čítam klasiku) 5. Peter Furtado – Dejiny […]