recenzia – Slová v hlbinách

0
410
slova v hlbinach

Cath Crowley – Slová v hlbinách

Táto kniha na sociálnych sieťach zrejme nikomu neunikla. Bolo tu mnoho pochvalných recenzií, tých negatívnych pomenej. Ja sama som váhala nad ňou. Nevedela som, že či sa púšťať do YA… ale keď každý píše, aké to je dobré?! Jednu recenziu som však čítala negatívnu, a tá ma presvedčila (napodiv), že už len preto, aby som zistila, ktorý z táborov má väčšiu pravdu, tak sa do nej pustím.

Titul je o láske, priateľstve a knihách. Je písaný ľahkým štýlom, číta sa rýchlo, no dej je predvídateľný a vau efekt sa u mňa s určitosťou nedostavil.

Hlavnými postavami sú Henry a Rachel. Dávni priatelia, ktorých cesty sa rozišli kvôli sťahovaniu, no tie vnútorné cestičky kvôli nezáujmu a nepochopeniu. Henry má so svojou rodinou antikvariát, v ktorom sa cíti ako ryba vo vode. Rodinné vzťahy však nepredstavujú idylku. Rachel sa zas utápa v depresiách po strate svojho milovaného brata. Osud, alebo skôr kontakty,  tieto dve osoby spoja dokopy, i keď o to veľmi nestoja. Ich priateľstvo sa obnovuje, no vynára sa medzi nimi prekážka, ktorá ich rozdelila i v minulosti – Amy. Prinesie rozuzlenie príbehu záchranu milovaného antikvariátu a vzťahu niekedy nerozlučných priateľov?

„Atlas mrakov
David Mitchell
Listy medzi stranami 6 a 7
30. januára 2016

Drahá Rachel,
ďakujem, že si ma včera v noci zachránila. Mimochodom, chrápeš. Nie je to ale nepríjemný zvuk. Také jemné ňufkanie. Kedy ideme tancovať?

Henry

Drahý Henry,
s radosťou Ťa zachránim kedykoľvek. Mimochodom, slintáš. Ale je to také príjemné slintanie. Kedy chceš ísť tancovať?

Rachel“

(s. 178) 

slova v hlbinach

Čo sa mi na tomto titule páčilo bolo, že riešil tému straty, vyrovnania sa s takouto stratou vo vlastnom vnútri, ale aj opätovného nabehnutia do životných koľají, ktoré boli narušené. Našlo sa tam hneď niekoľko úvah, ktoré jasne naznačili, že autorka vie písať aj do hĺbky. K tomu prispôsobila svoju hlavnú hrdinku, ktorá síce nebola najdokonalejšia, ale čitateľovi až-tak neprekážala. Práve cez ňu autorka zobrazila nielen vnútorný boj, ale i boj s vonkajším svetom. Rachel niekedy padá, niekedy vstáva, bojuje i mrnčí, no dokáže si nájsť cestu k čitateľovi, ktorý ju chápe.
Ďalší plus bol pre mňa ten, že bola dobre zvolená forma. Striedali sa dva pohľady (Henryho a Rachel), okrem toho knihu obohatili i listy. Vďaka tomu sa kniha naozaj rýchlo čítala. Dopomohlo k tomu i to, že autorka si zvolila ľahký štýl vyjadrovania. Pre mladých čitateľov úplne super!

Pomenej ma však zaujali Henryho stavy s láskou…. pritom som už strácala trpezlivosť 😀 😀 . Reálne asi neexistuje taký človek, ktorý by bol až tak nevšímavý a nechápavý ako Henry. Našťastie vďaka autorkinmu štýlu písania sa to dalo prekusnúť. Možno, som si celú romantiku knihy predstavovala inak. Čakala som naozaj kúzelný príbeh a nie opúšťanie sa pre lásku a naťahovanie sa (tak teraz ktorá mi bude vyhovovať)… Zároveň mi táto „romantika“ kazila i samotné kúzlo antikvariátu. Myslela som, že na mňa budú dýchať jednotlivé tituly a ich autori, že ma to presvedčí siahnuť po nejakej ďalšej knihe, ktorá by tam bola spomenutá. Nestalo sa.

Celkovo je pre mňa kniha taký priemer. Neurazila, nepotešila. Druhýkrát by som si ju už neprečítala. Nechytila ma romantická linka tohto príbehu, milo však prekvapila tematika smrti, ako aj štýl autorky. Záver nie je ničím prekvapivý.

„Kráčame spolu k môjmu autu. Vyberiem škatuľu a sadneme si na obrubník, aby sme si prezreli jej obsah. Sú v nej zápisníky, komiksy a malý glóbus, ktorý som raz darovala Calovi na Vianoce. Sú tam kľúče od zámku na bicykel, nejaké mince, jeho plavecké okuliare a vreckový nožík. Nájdeme jeho preukaz do knižnice a CDčko. Možno sa George zdá čudné, že toto je škatuľa vecí, ktorú mi babka dala. Všetko v nej je však pre mňa dôležité. Je to jeho život. Viem, že tieto drobnosti nikdy nevyhodím. Nikdy nenastane čas, keď ich nebudem chcieť, všetky tie drobné súčasti Cala, ktoré tvorili jeho život (s. 241).“

slova v hlbinach

Moje hodnotenie

3/5

Autor: Cath Crowley

Názov: Slová v hlbinách

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Slová v hlbinách, strany: 178, 241.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu