recenzia – Šľachtická rošáda

0
905

Kristi Ann Hunterová – Šľachtická rošáda

Šľachtická rošáda u mňa spadá do kategórii kníh, o ktorých existencii viete, no dlhší čas ich obchádzate až príde moment, že po nich siahnete a pýtate sa, prečo ste po nich nesiahli už skôr. Ja som ju mala prečítanú za dva dni, tak ma chytila svojimi postavami, opismi, dejom…a zrejme i tým, že moje čitateľské chúťky boli práve na historický román. V danom momente sa v mojich rukách ocitla tá správna kniha 🙂 .

Dej je o Mirande, ktorá je vychovávaná ako pravá dáma. Matka sa ju snaží mať čo najdokonalejšiu – čo sa týka spoločenského správania. Miranda však v sebe skrýva niečo dobrodružné, čo sa nerovná požiadavkám matky. K jej bratovi príde nový komorník, pred ktorým túto tvár ukáže. Myslí si, že i on sa k nej správa úprimne, no pravda je niekde úplne inde. Marlowa si pustí bližšie k telu, ako by sa na dámu patrilo. Napokon sa obaja začnú zahrávať s ohňom, ktorého iskry smerujú do oboch sŕdc.

„Vyšiel z miestnosti a sám sebe nadával, že ju vôbec vyhľadal. Čo si vlastne myslel? Len Božia milosť ho uchránila pred tým, aby svoje prestrojenie roztrhal na márne kúsky. Skryl sa za záves a chvíľu sa modlil za múdrosť a ochranu. Posledných desať rokov ho Boh obdaril viac než jedným zázrakom. Inak by ani nebol nažive. Kiež by ho zachránil aj teraz.“ (str. 62)

Táto knižka ma prevalcovala. Ja som sa zahľadela na prvé vety a hneď som vedela, že sa mi bude páčiť. Dej ubiehal sám, ja ani neviem ako som to prečítala za dva dni a keď som ju dočítala, tak som si len povzdychla, že juj pekné to bolo 😀 😀 . Určite na tom majú zásluhu hlavní protagonisti, ktorí sú veľmi sympatickí a a čitateľ im praje z celej duše, nech im to vyjde. Ďalej sú tam vedľajšie postavy, ktoré správne dotvárajú dej. Ten dej nie je čisto romantický, je popretkávaný určitými tajomstvami i napätím. Napokon je tam prostredie, ktoré je lahodiace romantickým dušiam. V podstate táto knižka vyťahuje pekné časti 19. storočia – bály, dvorenie, také jemné iskrenie a zároveň otvára jeden historický konflikt i osobný. Hlavní protagonisti sa dostávajú do situácie (2krát), kedy im ide o život. Autorka spojila romantiku a dobrodružstvo, čo v tomto prípade vytvorilo úžasný konsenzus, pri ktorom sa nedá nudiť. Čitateľ je stále zvedavý na ďalšiu a ďalšiu stranu, až napokon príde záver, ktorý na jednu stranu nie je ničím šokujúci, no je pekný a možno taký vysnívaný.

„Keď sa uklonil a odviedol ju preč z parketu, vykĺzol cez zadnú záhradu von. Zajtra ju navštívi a všetka pravda vyjde najavo. Dnes večer ním bola ohromená. Zajtra bude od zúrivosti celá bez seba. Nastúpil do koča, ktorý na neho čakal v uličke, a pohodlne sa usadil. Ešte má nad čím rozmýšľať.“ (str. 161)

Musím sa však na titul pozrieť aj viac objektívne a nedať najavo čisto len emóciu po prečítaní. Pravdou je, že čitateľa nečakajú veľké prekvapenia. V tomto bode autorka vôbec neprekvapuje svojim záverom a nielen tým, čo sa týka vzťahových vývinov, ale i osobný konflikt recipient predpokladá už určitý čas. Mňa osobne by potešilo aj viac toho, čo sa týkalo konfliktu medzi Anglickom a Francúzskom. Pretože samotný nápad s otvorením témy špionáží je úplne super, len možno by to chcelo pevnejšie zakotvenie. Toto sú však len drobné detaily, ktoré sa vynárajú až neskôr po prečítaní, pretože ten prvotný moment po poslednej strane sa nimi vôbec nezaoberal. Skôr som vtedy pociťovala takú vďaku za to, že práve táto kniha mi zlepšila deň a užila som si pekný, romantický príbeh. Čo však určite nepociťujem je potreba hneď siahnuť po ďalších knihách z tejto série, pretože opäť tam budú totožné postavy, len konkrétne sa dej zameria na inú (každá kniha je zameraná na iného súrodenca). Tým, že nie som sériový a ságový čitateľ, tak to nie je úplne pre mňa. Siahnem ešte po autorke, ale až po určitom čase.

„Bola zaprášená a špinavá. Stála v dosahu svetla jedného z lampášov a zdalo sa, že zranená nie je. Oči mala silno zažmúrené, triasla sa na celom tele a pokúšala sa prestať vzlykať. Po lícach jej prúdom stekali slzy a prerývane dýchala cez rozochvené pery. Vlasy mala strapaté, hlas chrapľavý a šaty zablatené takmer rovnako ako v deň, keď kráčali krajinou. Bola nádherná. (str. 309)

Kristi Ann Hunterová je autorka, po ktorej by ste mali istotne siahnuť, ak obľubujete historické romány. Zavedie vás do Londýna, dá vám pocítiť atmosféru bálov, no zaihrá i na dobrodružnú strunu. Ocitnete sa v ohrození života a zároveň vďaka jemnej romantike budete snívať. Ak potrebujete práve takúto knihu, tak Šľachtická rošáda vás nesklame.

Moje hodnotenie

4/5

 

Autor: Kristi Ann Hunterová

Názov: Šľachtická rošáda

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Šľachtická rošáda – strany: 62, 161, 309.