recenzia – Šepot dúhy

2
1078
šepot dúhy

Simona Kutišová – Šepot dúhy

Siahnuť po knihách Simi Kutišovej je vždy dobrá voľba. Je to spojenie romantiky a bežného života mládeže, ktoré je mnohokrát okorenené aj zlými rozhodnutiami či rodinnými tragédiami. Šepot dúhy tiež ponúka takéto spojenia.

Hlavná hrdinka Kristína sa chystá na vysokú školu. Jej leto nie je typické tínedžerské. Rada totižto navštevuje svojho dedka na dedine a dá mu kedykoľvek prednosť pred flámami či diskotékami. Dá sa povedať, že v dnešnom svete je Kristína prototyp „čudného“ dievčaťa. A ako ona nie je komerčnou hrdinkou, tak ani kniha nespadá ku komerčnej literatúre. Kika si zakladá na vzťahoch, keď má nejaký mať, tak má byť hlboký. A taký má aj so svojím dedkom. Ten však náhle začne mať zdravotné problémy. Čo sa na začiatku javí ako nejaká drobnosť, prerastie do veľkého problému, do rakoviny. V tom čase sa vedľa neho prisťahuje nová rodina s dvoma synmi – Michalom a Petrom. Kým starší je na pohľad krajší, svojou povahou je prchký a nepríjemný. Naopak, Peter je priateľský a láskavý, no trpí hendikepom. Kristína si však oboch obľúbi, i keď možno každého iným spôsobom. Čo sa však stane, ak by sa Kika zapáčila obom bratom? A ako sa dá uniesť smútok za milovanými osobami?

Čo povedať človeku, ktorý sa vám pomaly stráca priamo pred očami? Keď viete, že neskutočne trpí a vy mu nemáte ako pomôcť, aj keď b ste nesmierne chceli? Keď sami strácate nádej? Nezostáva nič iné, len mu odvádzať myšlienky čo najďalej od bolesti a smrti. (str. 99)

Šepot dúhy možno nezaujme na prvý pohľad svojou obálkou, ktorá toho veľa nepovie a ani sa veľmi nehodí k deju knihy. Svojim príbehom však emocionálne prevalcuje nejedného čitateľa. Je to knižka, ktorú prečítate za jeden deň a osudy hlavných hrdinov vám nebudú ľahostajné. Kika je sympatická hrdinka, ktorá ma svoju vlastnú hlavu, nenecháva sa ovplyvňovať prostredím a má srdce pre druhých. Keď jej však niekto ublíži, nenecháva sa strhnúť, ale zachová si chladnú hlavu. Dá sa povedať, že ide o veľmi inteligentnú hrdinku. Možno aj takú raritu medzi mladými. Na druhej strane hlavný protagonista predstavuje svojim správaním adepta na boxovacie vrece. Je nielenže nepríjemný, ale výhovorkami a kvázi ospravedlneniami lezie poriadne na nervy. I napriek tomu, vzťahy, ktoré sa vykresľujú v tomto príbehu sú zaujímavé a čitateľ čaká, ako sa to všetko vyvinie. Dej prináša desivé zvraty, šokujúce odhalenia a to drží recipienta s nosom zastrčeným v knihe. Okrem pekných romantických liniek, ktoré nie sú nijako presladené, ale zobrazujú klasickú realitu, si čitateľ z knihy odnáša aj posolstvo o sile priateľstva, súrodeneckej lásky a celkovo lásky v rodine. Kniha vďaka tomu môže vyznievať trochu moralisticky, no aspoň nezostáva povrchnou literatúrou, ktorá napĺňa regále kníhkupectiev.

Dostaneme od života karty a musíme s nimi hrať. Nie vždy vyhráme. (str. 212)

Svoje miesto v nej má aj samotné ochorenie, rakovina. Pre mňa veľmi silný odkaz knihy a veľmi dobre spracovaný. Pretože viem, aké to je vidieť niekoho umierať na túto chorobu a preto viem aj zhodnotiť, že tie emócie, ktoré vychádzali z knihy, sú presne také, aké zažíva blízky, keď sa to naozaj deje. V podstate ma to odviedlo niekoľko rokov dozadu…A okrem samotného ochorenia je tam veľmi presne a bohužiaľ aj smutne zobrazené, ako to funguje v rodine…kto sa ako stará, aké výhovorky sa hľadajú a aj keď ste štyria súrodenci, tak večne to zostáva na jednom. To je absolútna pravda! V tomto ma teda zasiahla najviac kniha, u vás to môže byť niečo iné. Ale zväčša to, čo ste si sami prežili, či už je to niečo takéto, alebo napríklad vzťahy na nemocničnom oddelení (vravím z vlastnej skúsenosti), tak to vás potom najviac aj oslovuje v tých príbehoch.

lialo ako z kanvy a my sme sa na pomyselné tóny natriasali pod holým nebom uprostred červených makov. Keby ma videla mama, riadne by mi naložila! Ale bolo to naozaj perfektné! Michal ma držal pevne za ruku, kvapky nám dopadali na tvár a zmývali všetko, čo by nám nebodaj mohlo skaliť úsmev. (str. 214)

šepot dúhy

Keď som prečítala celú knihu, tak som si v hlave premietla všetky Simine knižky, ktoré jej vyšli a pre mňa táto predstavuje zrejme tú najlepšiu. Najviac ma ten príbeh oslovil a najviac som v ňom videla aj spojitostí so svojím životom. Ak teda vyhľadávate literatúru, ktorá je aj romantická, aj má svoju hodnotu a nejdete len po komerčnom a reklamami propagovanom, tak vám s pokojným srdiečkom odporúčam práve tento titul. 🙂

Moje hodnotenie

5/5

Autor: Simona Kutišová

Názov: Šepot dúhy

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z kníh Šepot dúhy, strany: 212, 214, 99.

 

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu