recenzia – Po dnešnej noci mi nevolaj

0
1276

Simona Rošková – Po dnešnej noci mi nevolaj

Čo by ste si pomysleli o knihe Po dnešnej noci mi nevolaj na základe len názvu či obálky? Musím povedať, že tematika príbehu je značne schovaná a za príjemnou obálkou sa skrýva ťažký životný osud. Príbeh ženy, ktorý môže byť výplodom fantázie autorky, no môže sa jednať i o skutočný príbeh. Ak práve vyhľadávate knihy s ťažšou tematikou, ktoré by sa mohli stať, tak vás pozývam prečítať si recenziu na práve jednu z takých kníh.

Príbeh je o mladej Vanese, s ktorou sa život nemazná. Študuje na vysokej škole, no podmienky (materiálne i rodinné), v ktorých býva ju donútia odtiaľ odísť. Za matku – alkoholičku sa hanbí a po otcovom odchode, je na tom psychicky ešte horšie. Začne pracovať na novom mieste, kde jej plat a prepitné zabezpečuje slušnejšiu budúcnosť. No nie je to len práca, ktorá ju vytrhne z depresívnych myšlienok. Spoznáva muža, do ktorého sa bezhlavo zamiluje. Nie všetko však pôjde podľa jej predstáv a zatiaľ, čo prežíva hlbokú lásku, jej duša sa ponára do hlbokej priepasti. Nielen matka má svoje neduhy. I Vanesa trpí svojou slabosťou, ktorá ju veľmi ľahko môže zabiť.

„Bála sa odsúdenia. Ako by kamarátka zareagovala, keby jej prezradila, že viac neznesie matkinu prítomnosť? Že kým ona našla v matke priateľku, ktorej sa môže so všetkým zdôveriť, ona sa denne pozerá na to, ako sa jej mater váľa opitá na gauči.“ (str. 28)

Autorka si zvolila dosť ťažkú cestu, kvôli témam, ktoré do knihy zvolila. Primárne sa jedná o problém alkoholizmu a sebapoškodzovania. Je tam viacero negatívnych skúseností, ktoré prežíva mladá hrdinka a musí sa jednak s nimi aj učiť žiť, ale aj ich prekonávať a víťaziť. Našťastie, aj keď je v knihe množstvo zla, tak sa číta celkom dobre. Ja som ju síce nezhltla, ale nebolo to preto, že by sa zle čítala. Práve naopak, dej ide celkom rýchlo. S čím som ja mala „problém“ boli dva aspekty.

Prvým z nich bol, že na to, koľko tém sa tam snažila autorka vsunúť, je to pomerne malý priestor na hlbšie spracovanie. Viac som tieto témy vnímala povrchne predstavené, ale nejaký vnútorný boj, čo sa premielalo vo Vanese (a nemyslím tým jej hnev či smútok) to som nezachytili. Rovnako napríklad jej matka. Je mi ľúto, že nedostala svoju príležitosť niečo z tohto boja s alkoholizmom povedať. Tým sa dostávam k vedľajším postavám, ktoré naozaj boli na vedľajšej koľaji. Ja by som prijala viac sa zamerať aj na psychologizáciu vedľajších postáv. Tohto nedostatok mi skomplikoval trochu cestu k postavám a nevytvorila som si so žiadnou puto: čitateľ-hrdina. Sú však veci, s ktorými sa dá pracovať a zlepšovať ich. Preto si myslím, že to, čo z tohto pohľadu chýbalo tu, v ďalšej knihe už chýbať nemusí.

Druhý aspekt, ktorý mi trošku prekazil to čítanie bola predvídateľnosť deja. Podotýkam však, že sa jedná o dosť subjektívne konštatovanie, pretože absolútne nemusí platiť u každého čitateľa. Ja som nezachytili v titule moment, kedy by som si povedala, že vau, tak toto som nečakala. Práveže, som s autorkou išla na jednej vlne 😀 😀 .

„Ach mama, ten chľast ti nezničil len telo, ale ukradol ti aj dušu. Vzal vôľu, pripravil ťa o sny. Prečo si zapredala vlastné šťastie za fľašu alkoholu? Prečo si spadla do toho bahna závislosti? Prečo si vymenila rodinu za toho tichého, zákerného spoločníka, ktorého si sa stala otrokom? A prečo stále dookola iba sľubuješ, že sa toto všetko raz zmení?“ (str. 128)

Čo chválim na titule je odvaha sa púšťať aj do ťažších tém, otvárať ich pred čitateľmi a nabádať ich k zamysleniu sa nad nimi. Zároveň som z neho ja pociťovala aj určitú výzvu viac sledovať svoje vlastné okolie. Nečítala som od autorky predchádzajúce knihy, takže neviem posúdiť jej posun v písaní, no na základe tejto môžem povedať, že vie zaujať a zároveň vie písať s určitou ľahkosťou. Ak máte chuť na danú tematiku a neprežívate čítaciu krízu, ako som to mala ja, tak Po dnešnej noci mi nevolaj zhltnete za jeden večer. Nečakajte však len relax s knihou pri vínku, pretože si myslím, že každý čitateľ si predstaví život v topánkach Vanesy a pocíti vďačnosť za všetko, čo má a ona to nemala – lásku matky, možnosť študovať, psychickú rovnováhu, skutočnú lásku muža, narodené dieťa či možnosť objať svojho otca.

„Pochopila som, že láska nie je o vlastníctve, ale o slobode.“ (str. 284)

Za titul Po dnešnej noci mi nevolaj ďakujem autorke. Môžete si ho kúpiť tu. Autorka je aktívna aj na facebookovom účte, kde sa dozviete o jej všetkých tituloch. Jej názory na literatúru nájdete na jej blogu?

Moje hodnotenie

3.5/5

Autor: Simona Rošková

Názov: Po dnešnej noci mi nevolaj

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Po dnešnej noci mi nevolaj – strany: 28, 128, 284.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu