recenzia – Pavúčia ľalia

0
766
pavúčia ľalia

Danielle Hartová – Pavúčia ľalia

Záhadná obálka, neznáme meno autorky a zaujímavá anotácia. Tieto tri veci ma primäli k tomu, aby som po knižke siahla, i keď som nevedela, čo môžem očakávať. Už prvé strany ma vrhli do prostredia a medzi postavy, aké som neočakávala. A musím súhlasiť aj s inými recenzentmi, že čitateľ nevníma tento titul ako slovenskú tvorbu. Má to veľmi dobrý nádych zahraničia a najmä inakosti, čo si myslím, že autorke nemôže nikto uprieť.

Čitateľ sa ocitá na internátnej škole pre dievčatá, kam nastupuje sedemnásťročná Lillian. Hneď od začiatku pociťuje ťažobnú atmosféru dievčat voči jednej zverenkyni školy – Isabelle. Lillian túži nájsť odpovede na otázku, prečo sa k nej iné dievčatá správajú tak zle. Skamaráti sa s ňou a postupne spoznáva tajomstvá školy i jej rodiny. Tajomnosť, šialenstvo a krv z vrážd nasiaknu do jednotlivých stránok knihy.

„Nebola som bytosť s vlastným úsudkom. Bola som majetkom otca. Šachovou figúrkou, ktorá sa mala hýbať po čierno-bielych políčkach presne tak, ako mi kázal. Otec nepotreboval figúrky, čo kráčali po šachovnici samy, alebo šli iným smerom, než ich ťahali. Mala som byť poslušnou vežou, čo ochráni pevné základy svojho rodu. Vežou, čo si zoberie za muža strelca, aby si udržala svoju pozíciu. Veža sa nemohla zaľúbiť do obyčajného pešiaka. Ten nebol dôležitý, vždy ho obetovali prvého.“ (s. 124)

V prvom mojom momente čítania som si povedala, že je to celkom originálne a opismi hodnoverné YA dielko. Malo to šmrnc histórie, dobovosť, intrigy…., lenže aj jeden mínus, že to išlo veľmi rýchlo a z kopca.

pavúčia ľalia

Začnem však pozitívami, medzi ktoré určite patria opisy a dôveryhodný obraz. Autorka nezachádza do nejakých historických faktov, takže v tomto smere to nemá ako pokaziť. Snaží sa priniesť čitateľovi dobové opisy internátnej školy a správania sa ľudí. Obrazu prostredia nechýba temnosť a tajuplnosť, čo dotvára úžasnú atmosféru. Ako druhé plus vidím  „psycho“ v  tejto knižky. Pre niekoho to môže byť mätúce, no na druhej strane to čitateľa nenudí. Je to zároveň aj menej bežné v mládežníckej literatúre, čím je to o to viac zaujímavejšie. V mojom prípade to dotvárala určité napätie, ktoré jemne gradovalo. Veľmi sa mi páčilo, ako autorka narábala s mysľou čitateľa, ktorý sa začínal strácať v tom, čo je pravda, čo lož, a čo už spadá do psychických problémov.

I keď pavúky neznášam, tak tu vďaka tej atmosfére boli potrebné. Mali pekne vytvorené svoje miesto v príbehu a dávalo to logiku v nelogike.

„Predo mnou stálo monštrum. Isabella bola súčasťou zabíjania len preto, aby udržala tradície a príšery svojho rodu nažive. Ak mala byť iba ďalším článkom potravinového reťazca, odmietala som sa s tým mieriť.“ (s. 169)

Ako hlavné negatívum príbehu pokladám to, že záver bol veľmi hŕŕ s nedotiahnutými vysvetleniami. Ono, keď už z toho spravila autorka takú pavučinu všetkých možných tajomstiev a drám a „psycho variácií“, tak malo prísť aj rozuzlenie, ktoré by adekvátne odpovedalo na čitateľov zmätok. Úprimne, takto to pôsobilo tak, že síce záver kniha má, no je to celé bez konca…pôsobí to až tak narýchlo zbúchané. Zatiaľ čo predtým príbeh pôsobil ako postupne pekne vyskladaný, tak tu cítiť nedočkavosť. Nevadilo by, keby sa kniha rozšírila ešte o niekoľko strán.

Pre mňa boli negatívne aj hlavné postavy, keďže som ich naozaj nemusela. Celý čas som mala pocit v tejto knihe, že na hrdinov sa nazerá čierno-bielo. Čiže buď dobrý, alebo zlý. A samozrejme, že hlavné hrdinky boli dobré… A nevravím už ani o Lillianinej naivite. Menšie mínus pre tých, ktorí očakávali romantický príbeh je, že tej romantiky si neužijú. Je okrajová, s tým, že sa medzi dievčatami začne vytvárať vzťah. Ak však nehľadáte romantickú knihu, tak vám to v príbehu nebude prekážať.

V súhrne by som povedala, že to malo potenciál, boli tam pekné prvky, opisy, dobová atmosféra z tej knihy priam dýchala, ale knižka mala aj chyby. Nedotiahnutý koniec, jednotlivé state prebiehali veľmi rýchlo, niekedy zmätočne a nie každému sadnú povahy hlavných hrdiniek. Čo však knižke neupieram je jej originálnosť v YA sekcii.

Moje hodnotenie

3.5/5

 

Autor: Danielle Hartová

Názov: Pavúčia ľalia

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Pavúčia ľalia, strany: 124, 169.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu