recenzia – NOCturná

0
811
NOCturná

Jana Bodnárová – NOCturná

VAU. Ja som okolo tejto knihy chodila, pozerala som sa na ňu, listovala v nej…stále ma lákala svojou tajomnosťou, až som po nej našťastie siahla. Bola a je pre mňa ďalším veľkým prekvapením tohto čítacieho roku a zaraďujem ju ku knihám, ktorým nemám čo vytknúť.

Útla knižka v sebe skrýva krátke texty, fragmenty, ktoré sa vzťahujú na noc a hudbu. Otvára niekoľko životných cestičiek a osudov, ktoré sú nasiaknuté tmou, smútkom i smrťou. Melanchólia a samota pohlcujú čitateľa a vnárajú ho do minimalizmu fatálnych viet. Autorka píše brilantne, nie je jej čo vytknúť. Postupne odomyká vnútro svojich hrdinov (prekvapilo ma, že dáva priestor i zvieratám, tam však nereaguje na ich vnútro), ktorí predstavujú pre čitateľa tajomstvá smutných osudov a trápení. No i napriek tomu, neexistuje život, v ktorom by sa neobjavil aspoň jeden úsmev. Čo so sebou prináša staroba, choroba, ľahostajnosť? Ako to mení vnímanie človeka, ktorý v tom žije, no i jeho okolie? Dá sa s tým bojovať, či sa len nechať pohltiť? Tak ako sa dá nechať pohltiť hudbou… Samotnú noc dotvára melódia, komorná hudba, tóny zo synagógy. Recipient ich cíti cez text.

NOCturná

„Od rána hmla. Konáre stromov obrúbila strapcovitá inovať. Keď pozerala cez okno, pritiahlo ju to tak, že šla von ešte dopoludnia. Tentoraz nesmerovala do prírody, pozorne kráčala stredom mesta. Ľudia v riedkej hmle jej pripadali krehkí. Cítila voči nim až nežnosť. Obedovať sa rozhodla v nákupnom centre. Neďaleko nej sedeli muž, asi osemročné dievča a žena. Už dojedli a sedeli bez najmenšieho kontaktu medzi sebou, bez slova. Ako keby ani nepatrili k sebe. Žena pozerala na displej mobilu, dievčatko znudene pichalo vidličkou do zvyšku palacinky, muž sedel iba tak a meravo civel pred seba. Ona dojedla a tí traja stále mlčky sedeli. ,Nie som sama, kto nevie vychádzať zo seba,´ pomyslela si. Tá oddelenosť je ako novodobá nemoc. Lenže všade okolo vládol ruch, ľudia jedli a s plnými ústami sa navzájom s čímsi zverovali. Do tej haravary vstupovali útržky vianočných piesní (s. 74-75).“

Kniha vo mne vyvolala to, čo mala. Bola silná, smutná, krásna, dojemná a rázna. Doteraz neviem, ako sa presne autorke podarilo pretaviť hudbu do textu tak, že som ju vnímala, cítila a potrebovala. Titul síce nerozpráva iba jeden príbeh, a môže sa zdať najprv chaotický, no stojí za to mu dať šancu a to aj vtedy, ak daný žáner nepreferujete. NOCturná je knižka na posedenie, no bude vo vás rezonovať oveľa, oveľa dlhšie a po autorke budete chcieť opäť siahnuť.

NOCturná

Moje hodnotenie

5/5

Autor: Jana Bodnárová

Názov: NOCturná

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvok je citovaný z knihy NOCturná, strana: 74-75.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu