recenzia – Noc žeriava

0
1228
noc žeriava

Patrick Ness – Noc žeriava

Tak som sa teda pustila do ospevovanej knihy.. a nedopadlo to najlepšie 😀 😀 . Noc žeriava je kniha, ktorá vás svojim zovňajškom hneď zaujme. Neviete totižto, čo presne máte od nej čakať, lebo obálka ako aj anotácia pôsobia tajomne. To je samozrejme veľkým lákadlom knihy. Magický príbeh s japonskými mýtmi odohrávajúci sa v súčasnosti, koho by to nezaujalo? Jedna vec je však samotná upútavka na knihu a druhá jej spracovanie.

Hlavným hrdinom príbehu je George, ktorý je rozvedený a má jednu dospelú dcéru a vnúčika. V jednu noc mu na záhrade pristane žeriav, ktorý je zranený a George mu z tela vytiahne šíp. Napokon nevie, či žeriav nebol len výplodom jeho fantázie, alebo tam skutočne bol. Zakrátko spoznáva tajomnú ženu Kumiko, s ktorou sa im podarí zbohatnúť na umení, ktoré chytá za srdcia davy ľudí. Kto je však Kumiko, tak málo o nej George vie. Každý ju však zbožňuje, predstavuje istotu v pochopení a láskavosti. Kumiko Georgovi rozpráva jeden starobylý príbeh. Nakoľko je to však len príbeh a koľko z toho je skutočnosť? Noc žeriava je teda kniha s tajomnom, pri ktorej je treba i trochu fantázie. Mňa však výrazne neoslovila, čo mi je dosť ľúto. Mala pre mňa hneď niekoľko mínusových bodov.

noc žeriava

Vráti sa. Je staršia, múdrejšia. Aj svet je starší, hoci prekvapivo nie je oveľa múdrejší. „Stále vybuchuješ, „ povie a širokým oblúkom obletí sopku. „A ty stále odpúšťaš,“ odpovie vulkán zo svojho konského záprahu, „tam, kde odpustenie nie je zaslúžené.“ „Stal si sa agresorom vojny,“ odpovie, no drží sa mimo jeho dosahu, lebo sa medzičasom naučila viac o sopkách, naučila sa, ako sa všetci musia učiť, že sa treba držať mimo ich dosahu. „Teraz som generál,“ povie vulkán. Pred ním sa rozprestiera vojsko, hmýri sa po svete, pohlcuje lesy a mestá a púšte a planiny. (str.148)

Prvá a veľmi podstatná vec, čo mi vadila na tejto knihe boli postavy. Keď vám nesadnú hlavní hrdinovia, tak potom sa celá kniha číta horšie. Veľmi som sa snažila nejakým spôsobom si ich obľúbiť, no nešlo to. George bol pre mňa ťuťmák a aj to, že z neho robili takého chudáka mu veľa nedalo. Jeho dcéra nenávidela všetko a zakaždým sa musela správať povýšenecky a vulgárne. Kumiko zas bola zobrazená ako dokonalosť sama. Z týchto možností som si nenašla nikoho blízkeho. Ďalšia vec bolo to, ako bol samotný príbeh napísaný. Na jednej strane sa číta veľmi rýchlo, no nezaručuje to, že aj veľmi dobre. Pre mňa to bola veľká nuda. Bola som už za stou stranou a stále som čakala na to, kedy sa niečo zaujímavejšie udeje. „Vďaka“ jednej hrdinke oplýva aj množstvom vulgarizmov. Celkovo ten nenávistný feeling, ktorý kniha zobrazuje si ma nemal ako získať. Tým sa dostávam aj k samotnej myšlienke knihy. Určite je to kniha, ktorá by mohla k niekomu prehovoriť a ukázať na neho varovným prstom. Poukazuje na maličkosti, ktoré si človek má vážiť, na svojich blízkych, ktorí dávajú nezameniteľnú lásku a rôzne dary, ktoré niektorí ľudia proste ignorujú. A toto je pekná myšlienka, s tým by som sa s nikým nehádala, no to spracovanie a že samotná anotácia sľubovala určitú mystiku, je slabšie. Jednak, že to je celkom nudné čítanie a ďalšia vec je, že je tam veľmi málo prvkov, ktoré by prekvapili.

noc žeriava

No on neumrie. Ani jej nepoďakuje. „Teraz ti vyhryznem oči,“ povie mu a váhanie ju neopúšťa. „Prosím, pani moja, urob to tak rýchlo, ako dokážeš, aby si ukončila moje trápenie,“ povie a jeho slová znejú úprimne. Hovoria však o inom utrpení, než je bolesť, ktorú prináša smrť. Zmätene sa predkloní, aby mu vyhryzla oči, no v poslednej chvíli v nich čosi zbadá. Hlboko v nich, hlboko vnútri za maskou generála, hlboko za jeho mladosťou a narodením, za históriou sveta, ktorý bol ich dieťaťom a ktorý priviedol generála na toto miesto, na toto bojisko, hlboko za tým… Zazrela zelený záblesk. (str. 224)

Viac zaujme samotný príbeh, ktorý je vložený do dejovej linky súčasnosti ako samotný príbeh Georga. Toto je asi kniha, ktorá buď sadne alebo nesadne. Mne osobne toho dala minimum, ničím ma neprekvapila a samotná mystika nezaujala tak, ako som si myslela, že zaujme. Celú knihu som mala pocit, že sa nič nedeje a záver nič-moc. Popravde to bolo dosť sklamanie a najhoršia kniha za mesiac december. Plusové body dávam za námet a pozitívne myšlienkové pochody, taktiež za celkom svižný (i keď nudný) priebeh deju.

Moje hodnotenie

2.5/5

Autor: Patrick Ness

Názov: Noc žeriava

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Noc žeriava, strany: 148, 224.