recenzia – Nebol si v pláne

0
675

Michaela Zamari – Nebol si v pláne

Tea sa zamilovala do hlasu svojho mobilného operátora. Je to vôbec možné? Ak aj by hlas bol málo, stále je tu vytrvalosť, ktorou neznámy muž očaruje šesť rokov. Tea si chce spojiť hlas s tvárou a preto naberie guráž a vyzve ho, aby ju pozval na rande. Tým začne vzrušujúca cesta, ktorej chodníčky však nie sú vôbec isté. Môže byť hlas cez telefón či dovolenkový flirt zakladajúcim kameňom dlhodobejšieho vzťahu, alebo sa bude jednať len o dovolenkový románik?

„Oficiálne mám jedno stehno odeté do materského znamienka. Nie je to nič malé a nenápadné, ale ani niečo, čím by som si ja alebo moji rodičia mienili strpčovať život. Predstavte si rôzne škvrny, ktoré mi príroda namaľovala cez polovicu ľavého stehna. Niekomu by mohli pripomínať Rorschachove psychologické testy, mne skôr pripadajú ako mapa. Akurát som ešte nezistila, na aké miesto ma majú zaviesť (s. 70).“

Nebol si v pláne od Michaely Zamari je rýdzorýdza tutovka na letné dni. Či už dovolenkujete pri mori, na chate, alebo zdolávate štíty hôr, po ktorých si doprajete aperol, táto kniha patrí do vašich rúk. Ak teda obľubujete romantiku s erotikou a cestovanie… Pri čítaní tohto príbehu si vypnete hlavu, užijete si krásne miesto a zažijete aj pár horúcich chvíľ. Nenechajte sa však pomýliť v tom, že by ste čítali nejaký plytký príbeh. Obaja hrdinovia v sebe totiž nesú zaujímavé charakterové črty, vytvárajú vzťahové dilemy, kráčajú za svojimi snami a poukazujú na krásu života.

„Nikdy nekrivdite životu, že vám niečo nedal hneď. Už ste na ceste, tak mu nekibicujte do práce. Radšej sledujte znamenia, aby ste sa zbytočne netárali s odbočkami, ktoré by vás mohli zdržať (s. 295).“

Hlavní hrdinovia mi boli veľmi sympatickí, i keď sa naskytol moment, ktorý mi u nich trocha ubral. Začnem však s tými pozitívnymi pocitmi, ktoré vo mne vyvolali nielen oni, ale i samotný príbeh.

Dej sa pred čitateľom prehrnie ako veľká voda. Nenudí ho, vezme ho na krásne miesta, ponúka mu i momenty na zamyslenie sa. Tým, že sa jedná o romantiku, tak nechýbajú ani šteklivejšie momenty, ktoré však nijakým spôsobom nevyrušujú, ale dotvárajú celkovú atmosféru dovolenkovej pohodičky. Od knihy ani viac nečakajte. Má vám zlepšiť náladu, navodiť na vocation mood a povedať, že keď máte sny, tak neseďte a nefantazírujte, ale choďte si za nimi. Hlavní hrdinovia majú tie svoje, na ktorých pracujú a darí sa im. No cesta za nimi nebola jednoduchá. A i keď sú obaja vytrvalí a ctižiadostiví, tak aspoň ženská protagonistka má problém povedať veci narovinu. Vďaka tomu je v príbehu vytvorený jeden z konfliktov, ktorý v čitateľovi otvára zvedavosť. Tak aj niečo zlé, je na niečo dobré (no počas čítania ma to trochu iritovalo :D).

Michala Zamari sa rozhodla Teu nespraviť dokonalou, a to urobila dobre. Je vďaka tomu  viac uveriteľná a do popredia sa dostávajú vnútorné charakteristiky, ktoré i v bežnom živote sú dôležitejšie. Možno práve preto, sa v nej viaceré čitateľky viac nájdu.

Pri knihe som si oddýchla, nadýchla sa dovolenkovej atmosféry, načerpala i tú romantiku a dobre mi to padlo, aj keď teraz veľmi beletriu nehltám. Jediný problém u mňa nastal s tou Teou, ktorá nemusela chodiť okolo horúcej kaše a vytvárať drámy. Ukázalo sa však pri tom aj to, že správy cez chat, môžu byť od reality veľmi vzdialené a nikdy nie je isté, kto sedí na druhej strane…

Moje hodnotenie

4.5/5

Autor: Michaela Zamari
Názov: Nebol si v pláne
Foto a text: dusazeny.sk
Úryvky sú citované z knihy Nebol si v pláne, strany: 70, 295.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu