recenzia – Návrat do Kaviarne na konci sveta

0
593

John Strelecky – Návrat do Kaviarne na konci sveta
Inšpiratívna cesta k sebe samému

Okolo autora Johna Streleckeho sa ešte pred časom vytvoril veľký boom. Spôsobila to kniha Kaviareň na konci sveta, ktorá sa radí k motivačnej literatúre. V tom čase som nemala chuť zabrdnúť do tohto žánru, rovnako ako ma rozptyľovalo všetko, čo sa týkalo tejto knihy, keďže som ju vnímala všade. Keď som bola naposledy v knižnici v Nitre, tak som zbadala od autora dva tituly: Veľká životná päťka a Návrat do Kaviarne na konci sveta. Práve druhý spomenutý titul som vzala do rúk. Z nejakého záhadného dôvodu ma netrápilo, že som nečítala Kaviareň na konci sveta, na ktorú Návrat… práve nadväzuje. Napriek tomu som si knihu požičala.

Začítať sa do knihy je naozaj veľmi rýchle a príjemné. Vôbec som nepotrebovala súvislosti z predchádzajúcej knihy, pretože niečo tam okrajovo bolo spomenuté. Zároveň sa už autor zameriaval aj na iné osudy a životné rozhodnutia protagonistky, ktorej sa konkrétny titul týkal.

„Váš život nie je omyl, náhoda ani číra zhoda okolností. Ste tu z akéhosi dôvodu, inak by ste tu neboli. A aj keď sa občas zdá, že ste beznádejne stratení a nikdy sa z toho nedostane, vždy sa nájde pomoc.“ (prebal knihy)

John sa opätovne, i keď nie cielene, vracia do kaviarničky, v ktorej sa ocitol pred desiatimi rokmi. Vtedy dostal na jedálenskom lístku tri otázky, ktoré mu zmenili život: Prečo si tu? Bojíš sa smrti? Vedieš naplnený život? Po tejto „kávičke“ zmenil svoj život, začal si deliť čas medzi prácu a cestovanie a rozmyslel si, s akými typmi ľudí trávi svoj voľný čas. Podobné otázky o zmysle života čakajú aj na novú návštevníčku – Jessicu. Na jeden deň sa zastaví, aby pri rozhovoroch s neznámymi ľuďmi hľadala ten svoj zmysel života a obzrela sa za tým, čo jej momentálne diktuje spôsob žitia. Jessica musí sama nájsť odpovede, no prostredia Havaja a dobrí ľudia jej v tom pomôžu.

Autor sa veľmi nenútené prihovára svojim čitateľom. Podnecuje ich k premýšľaniu nad svojím životom, nad jednotlivými zmenami, ktoré by mohli nastať a nad cieľom, ku ktorému by sa chceli priblížiť. Vďaka jeho pôsobivej reči sa recipient veľmi ľahko zahĺbi do príbehu, ako i do jednotlivých rozhovorov. Vyskytli sa však dve veci, ktoré mne trochu prekážali. Veľa vesmíru, ktorému máme dohovoriť a opakovanie sa. Takých tridsať strán by sa dalo oželieť, lebo dokola to isté, len v inej stavbe viet, mňa veľmi nebaví. I napriek týmto dvom nedostatkom sa mi kniha páčila, s veľkým množstvom myšlienok som aj sama súhlasila a verím tomu, že môže niekomu pomôcť.

 Moje hodnotenie

4/5

Autor: John Strelecky
Názov: Návrat do Kaviarne na konci sveta
Foto a text: dusazeny.sk
Úryvok je citovaný z knihy Návrat do Kaviarne na konci sveta, prebal knihy.