recenzia – Moje skutočné meno je Hanna

0
870

Tara Lynn Masihová – Moje skutočné meno je Hanna

Moje skutočné meno je Hanna bola kniha, ktorá ma veľmi príjemne prekvapila a zaskočila. Všade som na ňu videla chvály, no popravde som bola voči tomu obozretná. Veď koľkokrát to tak je, že veľa chvály sa na knihu sype a keď po nej siahnete, tak vás neočarí. V tomto prípade to tak nebolo. Očarila na prvý pohľad.

Hlavná hrdinka Hanna je dospievajúce dievča, židovka, ktoré žije na území, ktoré najprv okupujú Rusi a neskôr nacisti. Svojimi dospievajúcimi očami sleduje postupné menenie sa správania voči jej rodine, ako aj voči ostatným židovským rodinám. Sú to škaredé pohľady, vyhrážky či zosmiešňovanie a osočovanie, ktoré padá na jej hlavu. Časom sa toto správanie začne ešte viac vyhrocovať a prichádza i väčšie nebezpečenstvo. Židov udávajú, prezradzujú ich skrýše a vypaľujú, rabujú ich domy. Hannina rodina musí utiecť. Najprv do lesa, potom do jaskyne. No i na týchto miestach im hrozí nebezpečenstvo. Nie zo strany zvierat, no zo strany zloby človeka.

„Mali sme pocit, akoby sme sa ocitli mimo tejto planéty. Z gramofónu sa do údolia niesli také krásne tóny klasickej hudby a pri nich sa odohrával tento masaker. Hudba však nedokázala prehlušiť výkriky topiacich sa či streľbu z guľometu.“ (str. 64)

Tara Lynn Masihová ponúka knihu, ktorá je určená komukoľvek. I keď ide primárne literatúru pre tínedžerov, rovnako vie zaujať a získať si aj dospelých recipientov. Hanna je hrdinka, do ktorej sa dá vžiť a spolu s ňou čeliť hrôzostrašnej dobe. Je to hrdinka, ktorá i napriek strachu zostáva odvážna a je jednou z opôr rodiny. Jej pocity pôsobia úprimne a preto je o to realistickejšia. Kvôli situácii neprežíva bežné dospievanie, no i napriek tomu zažije svoje prvé zaľúbenie sa. V tomto bode však nečakajte nejakú veľkú love story, pretože tá v tomto príbehu je úplne druhoradá. Ale je to príjemné osvieženie a pocit určitej nádeje v dramatickom stupňovaní deju. Zobrazuje to, že i napriek zlým okolnostiam, strachu a beznádeji, stále sa dá v živote hľadať niečo pozitívne, pekné a milé. Kontrast, ktorý tu však vzniká jasne zobrazuje, že bez sily ducha, je všetko stratené. Hanna potrebuje nádej a odvahu, aby vedela čeliť prichádzajúcej skaze.

Všetko sa rozpadá. Nevidím, čo nás striehne v nasledujúcej hodine. Cítim len, ako ma niečo ťaží. Nás všetkých. (str.79)

Knižka je dramatická, svojimi opismi veľmi dobrodružná a snaží sa čitateľovi predostrieť jeden z mnohých scenárov II. svetovej vojny. V príbehu Hanny autorka pracuje s možnosťami úteku a skrývania sa v lesoch na Ukrajine. Najprv sa skrývajú v neobývanej chalupe, ktorá je v hlboko v lese, no keď po lesoch začínajú viac sliediť udavači a nacisti, prichádza čas na ďalší útek. Ten končí v podzemných jaskyniach. Choroby, nedostatok stravy, zatarasenie východu z jaskyne, to všetko znižuje šance na prežitie. Jediné, čo im zostáva je nádej.

V tejto časti to bolo pre mňa úplne wau. Bolo to niečo nové v rámci tematiky, s čím som sa ešte nestretla. Autorka využila svoju šikovnosť v opisoch a gradácii deja, a tak z toho vznikol úplne napínavý román. Jednak vedela vtiahnuť čitateľa do deja, ten strach prežíval na vlastnej koži, rovnako ho však vedela uchvátiť svojimi opismi prírody a úplne tým zastaviť čas okolo neho.

Niekedy je ťažšie udržať svoje telo pri živote, než rozbehnúť sa v ústrety smrti. (str. 158)

Knižka má toho veľa čo ponúknuť. Nie je tak drastická ako iné knihy tejto tematiky, no i tak zostáva stále vážnou, len s jednoduchším štýlom textu. Preto sa číta ľahšie, čitateľa stále drží v napätí a vďaka opisom je i text esteticky krajší. Hlavná hrdinka si vie získať srdce recipienta a v neposlednom rade titul ponúka pohľad na skutočné udalosti, ktoré sa diali v minulosti. Kniha je svedectvom II. svetovej vojny, určená tínedžerom a im aj prispôsobená. Je to jedna z najlepších kníh o holokauste pre túto vekovú kategóriu. Ja vám ju určite odporúčam, lebo mňa si úplne získala a som rada, že som po nej siahla.

Začínam sa obávať, že takto to bude už bude navždy. Že budeme zhora vždy cítiť strach z SS a zdola zas obavy z vyhladovania. (str. 196)

Moje hodnotenie

5/5

Autor: Tara Lynn Masihová

Názov: Moje skutočné meno je Hanna

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Moje skutočné meno je Hanna: strany – 64,79, 158,196