recenzia – Môj prvý tanec

0
689

Nicola Yoon – Môj prvý tanec

Ľahká YA kniha, ktorá však zostáva romanticky realistickou…taký je Môj prvý tanec.

Hlavná hrdinka Evie prestala veriť v lásku. Niekdajšia „hltačka“ romantických kníh na ňu zanevrela po tom, čo videla katastrofu u svojich rodičov. Evie zostane šokovaná po tom, čo uvidí osudy jednotlivých párov rovno pred očami – no len ona. Pri každom videnom bozku vidí minulosť, súčasnosť i budúcnosť. Prečo sa to však deje? Osud ju zavedie do tanečnej školy, ktorá jej možno dá odpovede. Jednou z nich môže byť aj chalan Xavier. Zmení rytmus tanca napokon strach Evie, naučí sa riskovať pre lásku, aj keby mala veľmi trpieť?

Takmer nikto z lásky živý nevyviazne. (Helen Fisher)

Môj prvý tanec som čítala už trocha dávnejšie, no v dobrom období, kedy som mala na takúto jednohubku správnu náladu. Je to osviežujúca tínedžerská kniha, v ktorej sa stále niečo deje a preto sa nikdy čitateľ nenudí. Číta sa veľmi rýchlo aj vďaka rôznym pohľadom. Je smiešna, no aj vážna pri jednotlivých otázkach, ktoré trápia hlavnú hrdinku. Mnohé dievčatá sa s protagonistkou budú vedieť stotožniť, čo im taktiež zaručí príjemný čitateľský zážitok. Kniha nie je úplne romantickou, keďže sa snaží poukázať na nedokonalosti vo vzťahoch, čo Evie privedie k rôznym pochybnostiam. Napokon s týmito pochybnosťami bude musieť bojovať a rozhodnúť sa, či predsalen tú lásku neriskne.

,Som hore dlho do noci a premýšľam. Ľudia stále vravia niečo ako „daj láske šancu“ či „pre lásku sa oplatí riskovať“ a podobne.
Ale vízie ma naučili niečo iné. Otec, ktorý sa zasnúbil so ženou, s ktorou podvádzal mamu, ma naučil niečo iné. Áno, aby ste sa zamilovali, je potrebná dôvera, ako keď skáčete do neznáma. Ale ľudia skáču len preto, lebo nevedia, ako vyzerá zem. Veria, že ich pristátie bude mäkké. Že zem je pokrytá niečím mäkkým – perím, páperovými vankúšmi, huňatými detskými vankúšmi, najchlaptejším kobercom. Ale ja som tú zem videla. Je pokrytá smrtiacimi hrotmi vytvorenými z kostí tých, ktorí skočili.
Ten pád sa vôbec nedá prežiť (s. 137)´

Titul nekončí ani typicky šťastne. Za mňa môžem povedať, že ja som otvorená i takýmto záverom a som rada, keď autorka príde s iným pohľadom, s akým čitateľ na začiatku romantickej knihy úplne nepočíta. Je to však vec vkusu, ktorý majú čitatelia rôznorodý a preto sa môže stať, že niekoho záver rozcíti a nebude sa páčiť.
Na knihe oceňujem, že sa snažila byť autentická, vtipná, oddychová a zároveň otvárajúca tému lásky v rôznych rovinách. Od autorky som však čítala aj knihu Láska stojí za všetko, čo vytvára možnosť porovnania. Titul Môj prvý tanec ma tak neodrovnal ako Láska stojí za všetko a preto mu dávam aj slabšie hodnotenie. Určite to nebola zlá kniha, no pre mňa je srdcovkou tá druhá, ktorú asi ťažko niečo prekoná. Blíži sa však leto, počas ktorého bude Môj prvý tanec tiež správnou voľbou k bazénu.

Láska stojí za všetko, kniha, na ktorú som veľmi dávno písala článok.

Moje hodnotenie

4/5

 

Autor: Nicola Yoon

Názov: Môj prvý tanec

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvok je citovaný z knihy Môj prvý tanec, strana: 137.