Connilyn Cossette – Matia, Odchod z Egypta
Jedno veľké, pozitívne prekvapenie. Týmito slovami musím začať túto recenziu. Áno, moje očakávania boli nižšie, keďže s touto „sériou“ príbehov žien som mala všelijakú čitateľskú skúsenosť. Lenže Matiu napísala iná autorka, a to bolo veľmi cítiť.
Hlavná hrdinka Matia je Egypťanka, ktorú rodičia dajú do otroctva svojmu známemu, aby si týmto spôsobom vyplatili dlhy. Domáca pani Matiu z duše nenávidí a dáva jej to pocítiť. Jedinou zo služobníctva, ktorá sa Matii zastane a rozpráva sa s ňou, je Hebrejka Šira. Počas služby v dome sa v krajine začnú diať zvláštne veci. Na Egypt prichádzajú desivé rany, ktoré ovplyvnia život Hebrejov i Egypťanov. Matia sa musí rozhodnúť, čo v danej situácii urobí. O život môže prísť i jej brat, no dá sa dôverovať Hebrejom a ich Bohu? Do toho všetkého sa zapletie Širin atraktívny brat Eben, ktorý v mladej Egypťanke vytvorí priepasť pocitov.
„Oblial ma studený pot. Novoročný festival na narodeniny boha Rá bude prvou oslavou, na ktorej sa zúčastním ako slúžka a nie tá, ktorej posluhujú. Budem stáť Tekure za stoličkou, odkázaná na jej láskavosť, a moje pokorenie bude všetkým na očiach, lebo mnohí hostia ma dobre poznajú. Tekura skrivila ústa v krutom úsmeve (s. 16).“
Tejto knihe nechýbalo dobrodružstvo, romantika ani emocionálne state. I keď sa celý čas zdalo, že dej je celkom pokojný, opak bol pravdou. Stále sa niečo dialo, či už vo vnútornom prežívaní Matii, alebo vo vzťahoch medzi jednotlivými postavami. Veľmi jemnými tónmi sa ukazovala romantická linka príbehu, ktorá síce nevyskočila na čitateľa priamočiaro, no bola veľmi dojemná. Čitateľ mal možnosť nazrieť aj do kultúrneho prežívania vtedajších Egypťanov a beletristickou formou vnímať odchod Hebrejov do novej im sľúbenej vlasti.
Matia ako postava bola veľmi zaujímavá. Mnohé emócie sa v nej búrili a prežívala hlboký smútok. Recipient vnímal všetky emócie, strachy, bôle a spolu s Matiou sa vydal na cestu nielen vo fyzickom vnímaní, ale najmä v jej samotnom duševnom prežívaní. Čo je v tejto knihe správne zachytené je i kolektívny strach a nevedomosť toho, čo príde. Titul jednoducho vťahuje čitateľa do svojho deja a ten nemá problém veľmi ľahko vkĺznuť do prostredia, doby a vnímať postavy reálnejšie.
„Kožené sandále, prosté šaty a šatka, to bolo všetko, čo som mala na sebe. Mnohí Hebreji boli ochotní zameniť drahokamy a jemné látky, ktoré dostali od Egypťanov, za trochu vody, no ja by som nemala čo ponúknuť. Moje vlasy boli mojou jedinou ozdobou okrem kajalu, ktorý mi chránil oči pred slnečným svetlom. Dokonca aj ako otrokyňa v Tekurinom dome som bola čistá a vlasy umývané v Níle, mi žiarili. Pokožku som mávala hebkú od olejov, ktoré som natierala na Tekurino telo. Tu však moje vysušené a unavené telo chradlo ako krajina okolo mňa (s. 266).“
Keďže sa jedná o biblický román, tak jednou z jeho nosných tém bolo duchovné prežívanie. V tomto prípade to bolo poprepletané aj dobrodružným dejom, ktorému nechýbalo napätie, ale i akčnejšie momenty. Čitateľ má tak možnosť sa pri jednotlivých statiach zastaviť, zamyslieť, prežiť ich s hlavnou hrdinkou vo vnútornom ponímaní, ale prídu momenty, kedy ho i samotné dobrodružstvo a nebezpečenstvo strhne.
Čo by som Matii vytkla je vydavateľova chyba, pretože v texte sa nie raz objavil ten preklep. A to je škoda, pretože to zamrzí pri čítaní. Inak, ako som napísala na začiatku, jedno veľké prekvapenie a určite opäť siahnem po autorke. Som zvedavá, či aj jej ďalšie tituly majú takto dobre nakombinovanú akciu a romantiku s ťažšími vnútornými pocitmi, čo nakoniec nedovolí čitateľovi sa odtrhnúť od knihy.
Ďalšie knihy zo série od Connilyn Cossette: Šira – Putovanie púšťou, Alana – Príchod do zasľúbenej zeme.
Moje hodnotenie
5/5
Autor: Connilyn Cossette
Názov: Matia, Odchod z Egypta
Foto a text: dusazeny.sk
Úryvky sú citované z knihy Matia, Odchod z Egypta, strany: 16, 266.