recenzia – Margaret Raven

0
848

Barbora Šedíková – Margaret Raven

Margaret Raven je knižka útla, maličká a rýchlo zhltnutá. Keď som si ju kupovala, nemala som ani len predstavu, že o čom bude. Zas som na anotáciu kašlala… Možno práve preto ma potom viac prekvapila. Nevravím, že bola perfektná, má svoje chyby, no čitateľsky som ju nebrala ani za knihu, ktorú by som odložil a viac si na ňu nespomenula. Svojim námetom ma chytila a zobudila vo mne zvedavosť.

Margaret je mŕtva. Okolo jej smrti je však závoj tajomna a jej kamarát si myslí, že je za tým niekto alebo niečo. Je odhodlaný prísť ku koreňu záhady, čo však nemusí byť ľahkou cestou. Pred ním stojí nielen minulosť, niekoľko ľudí, ktorí ho chcú zabiť, ale aj tajomné a nadprirodzené sily. Je však odhodlaný objaviť pravdu. Nie však všetka pravda je takú, akú si ju želáme mať. A aj osoba, ktorej sme silno dôverovali, môže do nášho srdca vniesť mnohé sklamanie. Čo za tajomstvá v sebe nesie Margaret?

„Ľudí vždy láka predstava nesmrteľnosti. Toho, že navždy zostanú mladí a prežijú všetkých svojich milovaných a nenávidených.“ (str. 139)

Táto knižka má veľmi rýchly rozbeh. Čitateľ je automaticky vhodený do víru udalostí a musí sa prispôsobiť autorke a „utekať“ pri rozprávaní spolu s ňou. Je to vec, ktorá je dobrá aj zlá. Tým, že sa v knihe neustále niečo deje, tak sa samozrejme nedá pri nej nudiť. No v tomto prípade dochádza v knihe väčšiemu počtu zvratov, pre ktorý by bol určite vhodnejší väčší rozsah knihy. Buď sa autorka príliš ponáhľala a všetko to chcela podať recipientovi hr-hŕŕ, alebo mala určený rozsah od vydavateľa..každopádne tieto zvraty knihe aj uškodili. Pritom samotný príbeh sa začal rozvíjať veľmi pozitívne. Je vidieť, že Barbora Šedíková má preštudované jednotlivé literárne diela, ktoré aj boli spomenuté v titule a rovnako vie s ľahkosťou pracovať s historickými informáciami. Preto Margaret Raven dokáže zaujať čitateľa, ktorého láka čítať o historických legendách, či tajuplných záhadách. Vie ich totiž podať veľmi dôveryhodne a zahrávajúc sa s mágiou. O to viac je to čarovné, tajuplné a nechýbajú ani momenty strachu. Mňa osobne vedela preniesť veľmi jednoducho do svojho sveta a najmä tie strašidelnejšie opisy som si úplne užívala.

Osobitnou kapitolou sú postavy. Tu sa tiež odzrkadľujú rýchle zvraty, kedy nebol veľmi priestor na psychologizáciu jednotlivých hrdinov. Nemám ten pocit, že by som mohla povedať, že jednotlivé postavy som poznala dobre, ani len hlavného protagonistu.. Zároveň sa autorka posnažila pracovať s hrdinami tak, aby každého čitateľ považoval za podozrivého. Tento detektívny aspekt oceňujem. Čo mňa však vytáčalo pri závere knižky bolo dvojaké rozmýšľanie hlavného protagonistu, ktorý sám nevedel, že čo chce a čo si myslí. Raz chce Margaret zabiť a potom ju zbožňuje. No nemajte chuť ho zabiť. Čo ešte môže trošku komplikovať čítanie je množstvo mien, ktoré urobia v recipientovi guláš. Samozrejme, ak nemáte problém s menami, tento fakt sa vás absolútne netýka.

„Duch sa otočil tým smerom, ako som ležal ja. Vznášal sa niekoľko desiatok centimetrov nad zemou, no honosná vlečka šiat dopadala až na trávou porastenú čistinu. Všimla si ma. Bol som votrelec v jej revíre. To rozhodne nemohla nechať len tak. Závratnou rýchlosťou preletela, a to doslovne, vzdialenosť medzi nami, a ocitli sme sa tvárou v tvár. Cerila na mňa svoje do špica zbrúsené zuby. Pleť mala popraskanú ako starý obraz a oči, tie oči, videl som v nich stovky malých svetielok, ktoré symbolizovali duše tých , ktorým už stihla vziať život. Nekričala, ale ústa mala dokorán otvorené. Sálal z nich pach hnijúcich mŕtvol. Svoje kostnaté ruky už načahovala ku mne.“ (str. 156)

Tejto knižke, i keď som spomenula vyššie viacero negatív, sa podarilo ma zaujať. Zhltla som ju a bola som veľmi zvedavá. A stále som, i keď neviem, či autorka vôbec píše pokračovanie. Zaujala ma však aj svojou jednou myšlienkou, ktorú rozoberá v druhej časti knihy. Keby ju sem však dám, tak by to prezradilo dej, preto len poviem, že i to bol z jeden momentov, ktoré ma pozitívne prekvapili a presvedčili, že autorka sa snaží do svojej tvorby dať aj ťažšie témy.

Myslím si, že by túto knižku mali vyskúšať tí, ktorí majú radi detektívky, trilery a trochu mágie a duchárčiny. Je to oddychová kniha, ktorá možno v niečom sklame, no v inom vyčarí ten čitateľský úsmev. Ja osobne som veľmi zvedavá, ako veľmi sa posunula autorka vo svojom písaní a preto má láka aj jej knižka Hrobár z Paríža. Raz sa hádam aj k nej dostanem. Zatiaľ sa Margaret Raven vydá štafetou a budem sledovať názory na ňu od iných dievčat.

Moje hodnotenie

3.5/5

Autor: Barbora Šedíková

Názov: Margaret Raven

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Margaret Raven –139, 156 .

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu