recenzia – Malá krajina

0
517
malá krajina

Gaël Faye – Malá krajina

„Genocída je ropná škvrna – tí, čo sa v nej neutopia, ostanú do smrti pošpinení (s. 165).“

Gaël Faye je spevák, raper, skladateľ a francúzsko-rwandský autor. Narodil sa v Bujumbure v Burundi, kde prežil svoje detstvo, z ktorého bol vytrhnutý prevládajúcim násilím v krajine. Dospieval vo Francúzsku, kde aj vyštudoval. V roku 2015 sa vrátil do Afriky, do Rwandy.

Titul Malá krajina zobrazuje jeho myšlienky a spomienky na detstvo, ktoré prežil v Afrike. Ukazuje strach, nenávisť, masakre, vojnu, lynčovanie, no i domov a rodinu, o ktorej časť prišiel. Nikdy však nezabudol, odkiaľ pochádza a čo ho formovalo ako osobnosť niekoľko rokov.

„Domov? Veď tu som doma. Jasné, moja mama je Rwanďanka, ale môj život je Burundi, francúzska škola, štvrť Kinanira, naša slepá ulička. Zvyšok sveta pre mňa neexistoval. Napriek tomu mi pri Alphonsovej smrti a pacifiquovom odchode napadlo, že sa tie udalosti možno predsa len týkajú aj mňa. Ale bál som sa (s. 75).“

malá krajina

Spomienkové zápisky Fayea sú veľmi citlivo podané, vedia osloviť čitateľa a vtiahnuť ho do konfliktného prostredia knihy. O niečo lepšie sa to môže čítať tým, ktorí sa zaoberali, čítali o masakre medzi Hutuami a Tutsiami. Nie sú vhodení do vriacej vody, ale len do vlažnej, lebo zažívajú už prežitý šok a lepšie to vedia stráviť v sebe. Ja tým, že som čítala reportáže z tejto genocídy, tak som sa tu na ňu nemusela upriamovať. Viac som sa ako čitateľka sústredila na dianie vo vnútri malého chlapca a jeho vnímanie reality. Pre toho, kto o tejto problematike ešte nepočul, tak jednotlivé Gaëlove spomienky mu môže prísť nedokončené, dotrhané v pozadí prebiehajúcich konfliktov – on totiž nerozoberá do detailov túto tému.

Čo ma veľmi milo prekvapilo bol štýl autora. Veľmi pekne je tá kniha napísaná, i napriek tomu, že zobrazuje zlo a nenávisť. Autor vie komunikovať so svojím čitateľom a podnietiť ho k rovnakému prežívaniu a zvažovaniu. I ja som sa cítila ako nepatrná súčasť tohto príbehu, ktorý bol farbistý, emotívny a živý.

„Miestni ľudia sa podobali tejto zemi. Pod zdanlivým pokojom, za fasádou úsmevov a veľkých optimistických vyhlásení sa skrývali temné podzemné sily. Bez ustania pracovali a spriadali plány násilia a ničenia, ktoré prichádzali v pravidelných intervaloch ako zlý vietor: v rokoch 1965, 1972, 1988 (s. 103).“

Titul určite zaujme čitateľa, ktorý hľadá skutočný príbeh, ktorý je zaujímavý a podnetný, ale rád sa pozrie aj do minulosti a inej kultúry a krajiny. Myslím si, že je to vhodná alternatíva pre tých, ktorí by si radi prečítali aj reportáž, no tá je pre nich kvôli jazyku náročnejšia a tak sa boja takej literatúry. Gaël Faye im však vie porozprávať o sebe, svojej krajine a zlu laickým jazykom. Je to vhodná kniha pre každého, kto si rozširuje svoj prehľad o svete a jeho histórii. Zároveň vás titul môže motivovať vypočuť si aj niektoré skladby od autora.

malá krajina

„Vojna nám vždy nájde nepriateľa, aj keď ju o to nežiadame. Chcel som ostať neutrálny, no nemohol som. S týmto príbehom som sa narodil. Koloval vo mne. Patril som k nemu. (s. 119).“ 

Moje hodnotenie

5/5

Autor: Gaël Faye

Názov: Malá krajina

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Malá krajina, strany: 75, 103, 119, 165.