recenzia – Magický advent

2
712
magický advent

Zuzka Šulajová – Magický advent

Kto sa už niekedy začítal do kníh Zuzky Šulajovej, tak určite vie, ako vedia čitateľa vtiahnuť a vytlačiť mu všetku realitu zo zorného pola. Inak to nie je ani v prípade titulu Magický advent.

Hlavná hrdinka Sofia je mestské dievča. Má rada Bratislavu, svojich kamarátov, školu a túži po Samovi. Situácia v rodine ju však dostane do iných kútov Slovenska, konkrétne na lazy neďaleko Banskej Bystrice. Na začiatku sa jej tam vôbec nechce ísť, no zhoršujúci sa stav dedka, nedá jej matke na výber. Sofiu nechce nechať samú v Bratislave. A tak sa Sofia s nechuťou vydá do týchto kútov, ktoré sa spájajú s tragédiou. Inú tragédiu predstavuje život bez poriadneho internetu. Pre tínedžerku priam katastrofálnu. Lazy hlavnej hrdinke ukážu iný svet. Otvorí sa pred ňou čarokrásna zimná krajina. Zažije advent plný tradícií a kúziel. Nájde si nové priateľky a možno ju niekto i očarí, či ona niekomu počarí? Jednoznačne to bude iný advent, aký by zažila v meste. Lazy však nemajú trvať večne a život, ako predtým sa má gymnazistke vrátiť do starých koľají. Je však už na nej, akému životu dá prednosť.

Táto kniha je úplne ideálna na toto obdobie. Korešponduje s ročným obdobím, no dokáže veľmi zahriať pri srdci. Je plná príjemných a milých situácií, rodiaceho sa zaláskania, no i smutnejších momentov, ktoré jej pridávajú hĺbku.

magický advent

Hlavná hrdinka je typické mestské dievča, ktoré je skôr introvertnejšie, rado číta knihy a aj o nich píše. Žije sama s matkou, ktorá má nanič priateľa, ktorého Sofia ledva toleruje. Matka pendluje medzi Bratislavou a lazmi, pretože sa musí čoraz viac starať o svojho otca, až príde rozhodnutie, že sa tam na istý čas obe presťahujú. A tu začína najkúzelnejšia časť tohto titulu. Pravé, rozprávkové, zasnežené kopce, málo domčekov, no veľa ochotných a milých susedov a najmä zvyky a tradície, ktoré sa z miest vytrácajú. Tu však akoby dostali vďaka autorke druhý nádych a ona odkrýva mnohým čitateľom zvyky, ktoré vykonávali naši predkovia. Tak, ako hovorí názov knihy, je to magické. Popri tom zábavné, no i vážne. Všetko, čo patrí k životu tínedžerky. Tá na mňa ako postava vplývala dobre. I vďaka tomu som nemala problém pri čítaní a stránky išli rýchlo.

Medzi najdojímavejšie časti knihy určite patrí vzťah dedka a vnučky.  Ten predstavuje i rozlúčenie, s ktorým aj keď sa dá rátať, vždy zabolí. V tomto bode mi to veľmi pripomínalo aj štýl Simony Kutišovej, ktorá vie tiež veľmi pekne spojiť romantiku s ťažkými témami, ktoré sa dotýkajú každého.

„Starký spal celú noc ako bábätko, zato ja som sa rozhodne nevyspala. Zostala som ležať pri ňom, hoci mama vravela, že je zvyknutý na pokoj, odkedy starká nežije. Mňa ale vydesilo vedomie blízkej smrti, čo sa tu včera obšmietala a snažila sa ukoristiť ďalšiu obeť. Asi prvý raz mi došlo, že sa jej to vážne môže hocikedy podariť. Keby som bola v Bratislave a nikdy sem neprišla, až tak by sa ma to nedotklo. Ale teraz… teraz je to iné.“ (str.259)

magický advent

Čo mne úplne nesadlo v Magickom advente bola určitá nerovnosť medzi Sofiou v Bratislave a na lazoch. Určite som si čitateľsky viac užila časti z lazov. Boli zaujímavejšie nielen po stránke už spomenutých zvykov a tradícií, ale aj pre riešenia vzťahov a otváraní ťažšej témy. Mestské časti ma popravde nudili aj postavami, i dejom. V tomto jedinom som cítila určitý nepomer pri čítaní.

„Vážne ma pobozkal? Nevymyslela som si to? Ty kokos. Čo sa to stalo? A kedy…?! Čo ak za to môže to uzlíkové kúzlo? Čo ak ma neľúbi, len je očarený? Ty brďo. Tuším som si zavarila. Ale čo tam po tom. Veď  to som chcela, nie? Iba som si pritiahla, čo je moje. Nebudem riešiť, idem spať. Dobrú noc.“ (s. 396)

Kniha je samozrejme vhodná pre všetky romantické duše. Skrýva v sebe ľudskú romantiku, adventnú romantiku a romantiku tradícií. Celý titul je zahalený do kúziel, pre ktoré by ste po ňom mali siahnuť.

 

Moje hodnotenie

4/5

 

Autor: Zuzka Šulajová

Názov: Magický advent

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Magický advent, strany: 259, 396.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu