recenzia – Jediný bozk

0
1138
jediný bozk

Tracy Anne Warrenová – Jediný bozk

Jediný bozk bola kniha, do ktorej som sa pustila s tým, že bude mimo mojej čitateľskej komfortnej zóny a tým pádom mi vôbec nemusí sadnúť. Ide o romantiku so šteklivejšími scénami odohrávajúcu sa  v 19. storočí. Preto je to literatúra najmä pre romantičky a čitateľky historickejších kníh.

Recipient sa v tomto príbehu spoznáva s nevrlým lordom Cadom Byronom a so sirotou Meg Amberleyovou. Tá sa počas jednej ukrutnej fujavici ocitne v jeho príbytku, kde čaká na lepšie počasie, aby mohla pokračovať v ceste za svojou rodinou. Keďže však jedna utáraná osoba vie zničiť povesť Meg, tak lord príde s návrhom na falošné zásnuby, aby zostala uchránená a zároveň jej dá možnosť zúčastniť sa plesovej sezóny, kde si môže nájsť manžela. Nie však všetko ide úplne podľa prvotných predstáv protagonistov a rozprúdi sa okolo nich vášeň. Okrem tejto dejovej linky však môžete sledovať aj boj za spravodlivosť a vyrovnávanie sa s tieňmi minulosti.

V službe vlasti neutŕžil iba zranenie, prišiel aj o srdce. Srdce sa mu možno časom zahojí, ale čo ak nie? Čo ak sú rany také hlboké, že už nikdy nebude milovať? (str.73)

Jediný bozk je celkom príjemnou jednohubkou, pri ktorej si viete dobre oddýchnuť, ak máte radi tematiku a žáner takýchto kníh. Mne sa čítala celkom rýchlo, dej ma chytil i keď to nebolo niečo úplne vau. Zaplnilo to však správne čas. Čo ma na nej tak najviac uchvátilo alebo naopak sklamalo?

  1. Autorkin štýl drží čitateľa pri knihe. Nie sú v ňom zbytočné opisy, je živý svojimi dialógmi a ani raz sa tam nedialo nič navyše. Presne a vhodne vedela autorka naservírovať čitateľovi romantické prvky, napätie, drámu či šteklivejšie scény. Práve pre toto sa kniha čítala aj rýchlo a nemala som pocit, že by som sa nudila. Práve naopak, vtiahlo ma to do Anglicka, do konkrétnej doby a s radosťou som nasávala atmosféru príbehu.
  2. Hlavné postavy príbehu sú ľahko uveriteľné. Nelezú čitateľovi na nervy, i keď to správanie je niekedy diskutabilné…to si však všímam pri viacerých knihách žánru romantika/erotika, že protagonisti by si všetko mohli polopate vysvetliť z očí do očí, lenže si to komplikujú. To sa mi inak nepáči, lebo v tomto smere je to naivné. Každopádne v tomto prípade sa to tiež vyskytlo, no napriek tomu som nemala problém s postavami. Vedela som sa s nimi vžiť a zaujímal ma ich osud.
  3. Za otázku stojí, či knižka ponúka niečo viac ako len romantiku či erotiku. Viacmenej je postavená na týchto pilieroch, no v takých malých náznakoch tam objavíte i ďalšie témy, ako je boj za spravodlivosť a problém špiónov a zradcov. Na základe takýchto vsuviek do deja sa pekne zobrazujú aj charakteristické vlastnosti hlavných protagonistov a tým sa vytvára aj kompletnejší obraz na nich.

Jednoducho si musel dopriať aspoň jediný bozk, skôr ako ju navždy stratí. Bola opojná ako silné víno – rovnako sa jej musel vzdať pre vlastné dobro. No hoci si prikazoval, že ju musí pustiť, nedokázal to. Bola priveľmi vábivá.  (str.162)

  1. Negatíva tejto knižky viacmenej spočívali už v tom, čo som načrtla vyššie. Ja mám rada, keď má príbeh v sebe viac liniek a teda možno aj niečím prekvapí. V tomto prípade ste ten záver očakávali a ani počas čítania neprišli nejaké veľké prekvapenia. Čo sa týka dejových liniek, tak sa išlo len po jednej, s tým, že tam boli útržky minulosti. Tieto časti boli dobré najmä z toho aspektu, že to pomáhalo dotvoriť si obraz, no dalo by sa s tým aj viac pracovať. Spraviť väčšiu zápletku či riešiť určitú morálnu/etickú polemiku. Toto v sebe nesú napríklad knihy, v ktorých je zobrazené otroctvo. A každý vie, že Anglicko bola veľmoc, ktorá týrala veľmi dlho otrokov vo svojich kolóniách, ešte aj po II. svetovej vojne. V tomto prípade by to však nebola otrokárska otázka, ale činnosť, ktorej sa venoval lord, proti čomu bojoval.
  2. Druhý pre mňa mínus bol v tom zaužívanom rozmýšľaní postáv pri červenej knižnici. Opäť prišlo to, že ma to v ničom neprekvapilo. V podstate knižka vás nemá veľmi čím sklamať, no ani vo vás nevyvolá nejaké veľké emócie.

Jediný bozk určite odporúčam čitateľkám, ktoré rady oddychujú pri romantično-erotických knihách. Aj ja som si pri nej oddýchla a dokonca sa mi páčili aj časti červenej knižnice, ktoré boli napísané pekne, jemne a mali svoju úroveň. Nič v knihe nevyznieva vulgárne a má to svoju úroveň. Zároveň sa autorka zamerala aj na obraz doby a to najmä plesovú sezónu, ktorá presunie čitateľa v čase a priestore. Čítajte ju však naozaj len ako relaxačnú, lebo nenájdete v nej nadčasovosť a časom sa i tak z vášho povedomia vyparí. Napokon si ma tento titul celkom získal a na moje pomery ho hodnotím celkom vysoko. 😀 😀 Chytila som ho do rúk v správnom čase.

Moje hodnotenie

4/5

 

Autor: Tracy Anne Warrenová

Názov: Jediný bozk

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Jediný bozk: strany – 73, 162.