recenzia – Iba s tebou, Bez teba

1
418

Simona Kutišová, Silvia Demovičová – Iba s tebou, Bez teba

Simona Kutišová i Silvia Demovičová sú už stálice v oblasti mládežníckej literatúry. Obom vyšlo viacero kníh, ktoré sa tešia čitateľskej obľube. Svoju individuálnu tvorbu doplnili o dva spoločné tituly – Iba s tebou a Bez teba. Nie je žiadnym prekvapením, že dilógia sa dočkala veľkého úspechu na slovenskom trhu. Nebojím sa konštatovať, že oba tituly sú kvalitou porovnateľné so svetovými YA knihami.

Hlavná hrdinka Nika nastupuje do maturitného ročníka. Leto plánuje stráviť so svojou kamarátkou Sárou, zarobiť si peniaze na brigáde a rada by získala aj miesto plavčíka. Na začiatku leta sa na ihrisku začnú objavovať dvaja chalani. Starší, príťažlivý a neprístupný Damián a jeho mladší brat, ktorý nerozpráva. Niku zaujme Damián, no skrýva mnoho tajomstiev, cez ktoré sa Nika musí dostať, aby zistila, kým Damián v skutočnosti je. Damián zas musí opätovne vložiť do niekoho dôveru, čo vôbec nie je ľahké vzhľadom na jeho minulosť. Dokáže Damián opäť veriť a bude sa vedieť Nika zaľúbiť bez toho, aby neustále myslela na tiene minulosti, ktoré jej odviali sestru?

(Nemôžem vám napísať, o čom je druhý diel, pretože by som tým prezradila závery z prvého.)

„Odrazu spozorniem, pretože zachytím pohyb. Je mi jedno, že sa správam ako stalker. Schytím ďalekohľad a namierim na Damiánovo okno. Namýlila som sa. Otvorilo sa dokorán a Damián z neho lezie von. Zoskočí na chodník a začne šprintovať od bytoviek do poľa. Srdce mi oťažie. Existujú iba dve možnosti – buď ide na stretnutie s drogovým dílerom, alebo ho čaká rande. Dávalo by to zmysel. Keby mal frajerku, nepáčil by sa mu Sárin bozk. Zhlboka si vzdychnem. Neviem, ktorá z týchto možností je pre mňa horšia. Vykašlem sa na všetko a mrzuto vleziem dnu. Donútim svaly uvoľniť sa a sľúbim im, že ráno si privstanem a pôjdem do práce skôr, aby som si zaplávala (Iba s tebou, s. 90).“

Zahĺbiť sa do riadkov oboch kníh je úplne prirodzené, pretože svojím obsahom nedovolia čitateľovi, aby sa nudil. Autorky ich napísali sviežo, atraktívne pre mládež a nezabudli ani na neustálu akciu, ktorá láka recipienta. I keď ide o jeden príbeh v dvoch knihách, oba sú niečím iné. Iba s tebou je skôr letná romantika k vode, ktorá začína zľahka a až samotný záver zdramatizuje dej, ktorý si žiada okamžité pokračovanie. V titule sa stretnete so súťaživosťou, závisťou, bolesťou, no kompenzuje to dávka romantiky, obety a letného moodu. Bez teba v sebe skrýva o niečo ťažšie spracovanú tematiku, ktorá zas zavedie čitateľa do zimného obdobia. Nepôsobí síce tak odľahčene ako prvý diel, no i tak v sebe skrýva krásne momenty a recipient sa určite od deju neodtrhne.

Nemala by som obísť ani hlavných protagonistov, ktorí jednoznačne spĺňajú charakteristiky obľúbených postáv. Vďaka nim sa ešte ľahšie čitateľ stotožňuje s prostredím, chápe ich konanie a drží im palce na ceste, ktorú im teda autorky poriadne skomplikovali.

,Odkopne ponožky a uteká k bazénu. Zhodím zo seba tepláky a rozbehnem sa za ňou. Skočím do vody a nedbám na to, že má náskok. Pretekám s ňou, hoci nás nikto oficiálne neodštartoval. Hodiny driny v telocvični sa prejavili na mojej kondičke. Ruky sa pohybujú s ľahkosťou, nezadýchavam sa. Rýchlo ju dobieham. Stisne pery a zaberie silnejšie. Chvíľu plávame bok po boku, potom ju predbehnem. Odrazím sa od opačnej strany bazéna a náhlim sa späť. Pamätám si, že Nika si dokáže v poslednej tretine siahnuť na dno svojich síl a obrátiť situáciu. Aj teraz je to tak. Rozráža vodu a doťahuje sa na mňa. Ak by bol bazén dlhší, možno by ma porazila, ale dotknem sa okraja o sekundu skôr ako ona.
„Dva jeden pre mňa!“ zakričím radostne a zo žartu sa ponorím. Keď vystrčím hlavu nad hladinu, Nika na mňa zarazenie civie.
„Prečo dva jeden?“ opýta sa v úžase.
„Uhm,“ zaseknem sa. Prečo vlastne? Pretekali sme spolu u nás iba raz. „Neviem,“ priznám sa. „Prepáč, asi mi to uletelo, ale z nejakého dôvodu mi v hlave preblesklo, že už som jedenkrát dorazil k mantinelu ako prvý a ty si bola dosť naštvaná. Beriem to späť, jeden jeden.“
„Nie,“ vrtí hlavou a prská na mňa kvapky z vlasov, „naozaj si raz vyhral a bola som pekelne dopálená.“
„Nerada prehrávaš?“ snažím sa odľahčiť situáciu, hoci srdce mi bije až v hrdle, a nie len od námahy. Ako som to mohol vedieť?
„Vyfúkol si mi miesto plavčíka.“ (Bez teba, s. 219-220)

Ak by ste si chceli prečítať YA knihy, ktorým nechýba dávka romantiky, tajomnosti i akcie, tak by ste mali siahnuť po dilógii od dvojice autoriek.

Moje recenzie na jednotlivé knihy od autoriek:
Raz sa uvidíme
Šepot dúhy
Srdce pre Mirku

Láska nemá vzorec

Moje hodnotenie dilógie
5/5

Autor: Simona Kutišová, Silvia Demovičová
Názov: Iba s tebou, Bez teba
Foto a text: dusazeny.sk
Úryvky sú citované z kníh: Iba s tebou, Bez teba, strany: 90, 219,220.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu