recenzia – Dielo majstra

0
958
dielo majstra

Francine Riversová – Dielo majstra

Dielo majstra bol titul, pred ktorým som mala istý rešpekt, lebo ja a hrubé knihy nejdeme ruka v ruke. Napriek tomu som túto bacuľku prečítala za dva dni. Bolo to tak dobré, tak príjemné a oddychové čítanie naplnené vážnymi úvahami, že sa to nedalo spustiť z ruky.

Príbeh je o uznávanom výtvarníkovi Romanovi Velascovi, ktorý má všetko – peniaze, slávu, ženy. Potrebuje však osobnú asistentku, ktorá by mu urobila poriadok nielen v kancelárii, ale i v jeho vlastnom živote. Grace Moorová je žena bez práce s malým synčekom, ktorej agentúra postrčí ponuku pracovať pre tohto maliara. Ich prvé stretnutie nie je najideálnejšie a cestu k sebe si hľadajú ťažko a dlho. Môžu za to najmä dve rozdielne povahy a pohľad na život. Zatiaľ čo Roman je ľahkovážny, Grace je vo svojom živote už opatrná a udržiava si určitý odstup od ľudí, ktorým ešte nedôveruje. Obaja hrdinovia si vo svojom živote prešli ťažkými chvíľami, ktoré ich určitým spôsobom zmenili. Každého inak…No možno práve potrebujú seba navzájom, aby sa ľahšie pohli ďalej v živote. Nebude to však ľahké. I keď môže preskočiť iskra, vzbĺknutie neprichádza do úvahy. Preto je tento román racionálnym pohľadom do vzťahov, ktoré načierajú do väčšej hĺbky ako je len ľúbostné vzplanutie.

, Jasper sa k nemu pridal. „Zažil som to na vlastnej koži. Zaľúbiť sa je desivé. Všetko sa prevráti hore nohami, človek nevie, čo je hore a čo dolu.“ Stisol Romanovi rameno. „Láska za to stojí, Bobby Ray. Schopnosť ľúbiť je najlepšia časť ľudskej bytosti.“ Usmial sa a zacitoval: „A tak teraz ostáva viera, nádej, láska, no najväčšia z nich je láska….Môže trvať večne.“ ´(str. 317)

Kde začať? V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že tento román je zameraný na vnútro človeka a jeho smerovanie v jeho živote. Najmä prostredníctvom minulosti hlavných hrdinov nám autorka ukazuje rôzne zákutia, kde sa človek môže i nechcene ocitnúť. Potom je len na ňom, akú cestu si vyberie a aké rozhodnutia vo svojom živote bude aplikovať. Či bude zatrpknutý, nedôverčivý, bez nejaké cieľu, alebo vezme za svoje rozhodnutia zodpovednosť a svoj život nanovo postaví na morálnych či duchovných základoch. Určite však nejde len o morálne úvahy, ktoré ponúka táto kniha. Čitateľ sa spoznáva s Romanom a Grace, ktorí sú sympatickí protagonisti a je určitou radosťou sledovať ich vyvíjajúci sa vzťah. Tomu nechýba určitá dynamika, ktorá drží recipienta v napätí, jemné náznaky romantickej linky a postupné spoznávanie minulosti oboch hrdinov. Dielo majstra nie je písané striedavo len medzi Romanom a Grace, ale i v návratoch do minulosti, ktoré krôčik po krôčiku dovoľujú hlbšie spoznávať hrdinov, ale i prostredie, ktoré ich ovplyvňovalo a pretváralo. Musím povedať, že v knižke nájdete množstvo dramatických scén, možno až priveľa na dvoch ľudí…(život v gangu, zabitie a samovraždu, podvádzanie, úlohu matky samoživiteľky…) K tomuto som bola mierne skeptická počas čítania, ale zas subjektívny pocit vyhral, lebo sa mi to čítalo vynikajúco a bavilo ma to.

„Vnútorne bol mŕtvy skôr, než sa stačil naučiť žiť.“ (str. 420)

Dielo majstra je kresťanskou literatúrou, ktorá má posolstvo evanjelizovať a ukázať na možnosť žiť duchovne s Bohom. V tomto prípade prichádza v premene v jednom prípade. Celkom pekne autorka zobrazila to, že uverenie môže prísť rýchlo (v tomto prípade aj dramaticky, to nemusela až tak hrotiť), ale samotný život vo viere a dialóg s Bohom, je už dlhodobejší a oveľa náročnejší proces a neustále sa pri ňom človek mení. V tom prichádza aj k určitej zmene oproti iným romantickým knihám. Kým v nich ide najmä o rýchle vzplanutie a následný ne/vzťah. V tomto prípade prichádza najprv samotné porozumenie lásky a Boha. Až keď si je človek istejší svojimi zásadami, až vtedy sa nebojí, že ublíži milovanej osobe. Preto je práve romantika tejto knihy taká jemnejšia a krajšia. Vidno na tom, že samotná láska prechádza vývinom a rovnako aj človek, ktorý sa učí trpezlivosti.

„Modlitba sa preňho stala nepretržitým sústredeným rozhovorom. Zväčša jednostranným. Po dlhých rokoch mlčania sa potichu prihováral tomu, o kom vedel, že naozaj počúva.“ (str. 389)

Mne sa Dielo majstra páčilo veľmi a najmä ma titul prekvapil. Francine Riversová síce ním nepredbehla svoju úžasnú trilógiu V znamení leva, no i tak to bolo čítanie, ktoré mi nedalo len príjemne strávený čas pri knihe, ale i určité napätie zo vzťahov, ktoré sú v knihe vykreslené. Obsahuje veľa tém na zamyslenie a možno niekomu aj vnútorne pomôže. Odporúčam knihu každému, kto chce skúsiť niečo čítať od tejto autorky, kto hľadá kresťanskú literatúru, alebo kto hľadá romantiku. Čítať túto knihu určite nie je strata času.

Moje hodnotenie

5/5

Autor: Francine Riversová

Názov: Dielo majstra

Foto a text: dusazeny.sk

Úryvky sú citované z knihy Dielo majstra: strany – 317, 389, 420.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu