Hassan Blásim – Blázon z Námestia slobody
Môj knižný objav tohto roku, i tak by sa v skratke dalo pomenovať to, čo vo mne zanechala kniha hneď po dočítaní. Jednak je objavom samotný autor, od ktorého som prvýkrát niečo čítala, ale jednak aj samotný obsah knihy, ktorý bol pre mňa niečím novým, niečím, čo mi absolútne sadlo.
Kniha sa skladá z jedenástich poviedok, ktoré odkrývajú osudy jednotlivcov konfrontované so smrťou, vojnou a terorom. Pre Hassana Blásima bol titul knižným debutom, vďaka ktorému sa dostal do širokého povedomia čitateľov až tak, že mu bolo v roku 2010 navrhnuté ocenenie Independent Foreign Fiction Prize. To napokon získal za svoj titul Iracký Kristus. Autor pri písaní môže čerpať nielen zo svojho okolia, ale i zo svojho vlastného života (jednotlivé črty vidieť i v tejto publikácii). Pôvodom je z Iraku, odkiaľ však odišiel a momentálne žije vo Fínsku. Vo svojej domovine zažil väznenie i sledovanie irackými tajnými službami. Momentálne je v niektorých arabských krajinách zakázaným autorom. Toto všetko ovplyvnilo jeho tvorbu a vďaka vydavateľstvu Brak sa do jeho Blázna z Námestia slobody môžeme začítať aj na Slovensku.
´„Od ľudí natáčajúcich videá s rukojemníkmi v Bagdade po prevádzačov utečencov v srbských horách, od inštitucionalizovanej paranoje za Saddáma po nočnú moru exilu a snahu začať nový život v Amsterdame…,“ píše sa o útlej knižke na stránke jej anglického vydavateľa (zdroj).!“
Čím ma uchvátila táto útla poviedková zbierka? Jednoznačne štýlom autora, tematikou a aj spracovaním. Autor ma svojský štýl, ktorý mi čitateľsky veľmi dobre sadol. Dokáže totiž spájať humor (aj čierny) a satiru s témami, ktoré sa storočiami stále riešia – imigrácia, vojna, zabíjanie… Jeho rozprávanie je veľmi pútavé a v niektorých prípadoch ponúka aj veľmi prekvapivé závery. Čo som vôbec nečakala bolo, že do knižky vložil aj určité psycho prvky, ktoré opäť posunuli ten titul inde. Čitateľ miestami nevie, či mu má veriť, či to už nie je za pomyselnými hranicami šialenosti. Na jednej strane sú to brutálne poviedky plné násilia, no na tej druhej, sú tak bravúrne spracované, že čitateľ musí obdivovať schopnosti autora, ako to krásne poskladal dokopy. Za všetkým tým nánosom teroru sa však skrýva hlboká emócia a cit.
Zrejme by som ani nedokázala vybrať, ktorá poviedka ma najviac oslovila, pretože každá bola niečím jedinečná a iná. Každá mala svoj príbeh, v ktorom som sa ocitla a niekedy som len sledovala, inokedy som sa vžila do postáv, no vždy som ho intenzívne prežívala. Vybrala som vám aspoň malú ukážku z jednej poviedky: Alího taška. V nej si môžete všimnúť svojský autorov štýl (najmä jeho prirovnania, pri ktorých som sa musela pousmievať).
„Mám kruté srdce a mozog, ktorý je náchylný vidieť múdrosť skrytú v absurdnom sarkazme. Rozum, ktorý sa snaží pár slovami vyjadriť hnev a zároveň pochopenie pre ľudskú hrôzu. No vždy, keď sa zahľadím na strom alebo kontemplujem v noci mučený pochybnosťami, srdce sa mi naplní akýmsi detským a naivným smútkom. Verím, že písanie by nemali znehodnocovať emócie také banálne, ako tie, ktoré prýštia z ľudských más ako pot na čele. Všetci sú rovnakí ako pisoáre na verejných záchodoch. Ale neodbočujme od Alího príbehu. Ten sa mi skutočne dostal až pod kožu a preplakal som kvôli nemu nejednu noc. Plakal som kvôli môjmu stvrdnutému srdcu. Plakal som, lebo svet je čistejší a krajší, ako sa niekedy javí (s. 60, Alího taška).“
Ak hľadáte oddychové čítanie, to vám zrejme tento titul neponúkne, no ponúkne vám oveľa viac. Ponorí vás do nepredstaviteľného prostredia, ktoré má svoju dušu a túžbu, aby o ňom svet vedel. O každom jednotlivcovi a jeho prežívaní. O každej smrti. O každom bláznovi. Titul sa dotkne každého. To, že akým spôsobom, to je individuálne, no dotkne sa.
Moje hodnotenie
5/5
Autor: Hassan Blásim
Názov: Blázon z Námestia slobody
Foto a text: dusazeny.sk
Zdroj pravda: https://kultura.pravda.sk/kniha/clanok/476407-hassan-blasim-blazon-z-namestia-slobody/
Úryvok je citovaný z knihy Blázon z Námestia slobody – strana: 60, a z článku na pravda.sk.